TRAFIKA

13. října 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR, MARTIN SCHMARZ
13. října 2003, 00:00

Václav Klaus hrál v rétorických cvičeních na rozdíl od Miloše Zemana vždy jen okresní divizi. O to trapnější se pak jeví jeho pokus o vulgární příměr, když Motejlovu práci ombudsmana nazval "trafikou" (Český rozhlas 3. 10. 2003). Klausovi byla instituce veřejného ochránce práv odjakživa žinantní.

KLAUS VS. OMBUDSMAN

Léta se snažil zabránit jejímu vzniku a všemožně ji slovně zesměšňoval. Jeho notoricky známý výrok označuje ombudsmana za věc „falešnou, mylnou a zbytečnou“. Ve svém zatím posledním výronu nenávisti, se dokonce označil za lépe fungujícího ombudsmana (na postech, které v politice vykonával), než je ten skutečný. Není úplně jasné, v jakých případech se Klaus jako ombudsman vnímal. Možná se tak viděl v době, kdy se postavil za exsponzora ODS Milana Šrejbra. Možná podle sebe veřejně chránil práva stíhaného exředitele Novy Železného. V každém případě je jeho argumentace absurdní, protože spoléhá na fakt, že většina veřejnosti nemá se smyslem tohoto úřadu dodnes zkušenost.

Lidové noviny

ČÍŇAN V KOSMU

Na první pohled je to čistě technická záležitost. Čína jako třetí země v historii vypustí do vesmíru člověka vlastní silou. Více než čtyřicet let po Juriji Gagarinovi a Johnu Glennovi, ale přesto je to zpráva pro světová média. Na přelomu padesátých a šedesátých let znamenala schopnost vyslat těleso na oběžnou dráhu demonstraci síly: „Jsme schopni zasáhnout jakékoli místo na zemi.“ Proč je tak důležité mít v kosmu člověka? To už je věc spíše symbolická. Prostor vám patří až tehdy, když je v něm dobyvatel osobně přítomen. Západní svět si znovu uvědomuje, že není centrem světa, přinejmenším pokud jde o technologickou vyspělost. A vynořují se otázky, na něž odpovědí až další desetiletí. Budeme svědky existence technicky vyspělé civilizace, která se může dobře obejít bez našeho pojetí demokracie, jak to naznačuje politolog Huntington, nebo si technologický pokrok nakonec vynutí i otevřenější struktury společnosti, jak soudí Fukuyama? Budoucnost tento spor zřejmě rozsoudí.

Mladá fronta DNES

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít