TRAFIKA

15. března 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR, MARTIN SCHMARCZ
15. března 2004, 00:00

Před pár týdny bubnovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na poplach, když se nezaměstnanost blížila k deseti procentům. Dnes zaznamenáváme nárůst už na téměř 11 %. Ministr Škromach se k tomuto faktu v televizním zpravodajství vyjádřil slovy: "...

VLÁDA NEZVLÁDÁ NEZAMĚSTNANOST

Před pár týdny bubnovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na poplach, když se nezaměstnanost blížila k deseti procentům. Dnes zaznamenáváme nárůst už na téměř 11 %. Ministr Škromach se k tomuto faktu v televizním zpravodajství vyjádřil slovy: “…za růst nezaměstnanosti v ČR mohou podnikatelé, kteří nevytvářejí pracovní místa …a občané, kteří podvádějí.“ Ministr Škromach nepřipouští, že vinu nese do velké míry jeho rezort. EU nabízí republice 15 miliard korun na snížení nezaměstnanosti, ale úřady práce nemají programy k jejich využití. Podnikatelé se snaží restrukturalizovat své firmy v souvislosti s přechodem na trh EU. Zejména živnostníci díky „reformě“ veřejných financí bojují o přežití. Nemají tedy příliš prostoru na vytváření pracovních míst. Za vlády Vladimíra Špidly ukončilo svou podnikatelskou činnost 27 000 zejména malých a středních podniků. Je otázkou, zda pouze chybí politická vůle zlepšovat podnikatelské prostředí, nebo zda je to záměr.

**HLOUPÉ DLUHY A CHUDOBA

Předseda vlády se zkrátka rozhodl, že zdrojem bohatství této země budou dluhy. Z tohoto pohledu je třeba se dívat i na makroekonomické ukazatele publikované v minulých dnech, jež mapují činnost této vlády v roce 2003. V loňském roce stoupl hrubý domácí produkt o 2,9 procenta. Konečná spotřeba o 4,1 procenta, mzdy dokonce o téměř sedm procent. Státní dluh stoupl o více než sto miliard. Domácnosti utratily o 66 miliard více než rok předtím. Míra nezaměstnanosti se blíží jedenácti procentům a počet nezaměstnaných dávno překročil magickou hranici půl milionu. Jak těmto zdánlivě rozporuplným datům rozumět? Daří se českému hospodářství, anebo ne? Současná situace - ze všeho nejvíce - připomíná rozjásané Gierekovo Polsko. S tím rozdílem, že tam se alespoň v sedmdesátých letech komunisté pokoušeli vyvolat dojem, že investují dluhy do výroby a že dávají základ budoucí prosperitě. U nás se nepředstírá ani to.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít