TRAFIKA

15. března 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR, MARTIN SCHMARCZ
15. března 2004, 00:00

Před pár týdny bubnovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na poplach, když se nezaměstnanost blížila k deseti procentům. Dnes zaznamenáváme nárůst už na téměř 11 %. Ministr Škromach se k tomuto faktu v televizním zpravodajství vyjádřil slovy: "...

VLÁDA NEZVLÁDÁ NEZAMĚSTNANOST

Před pár týdny bubnovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na poplach, když se nezaměstnanost blížila k deseti procentům. Dnes zaznamenáváme nárůst už na téměř 11 %. Ministr Škromach se k tomuto faktu v televizním zpravodajství vyjádřil slovy: “…za růst nezaměstnanosti v ČR mohou podnikatelé, kteří nevytvářejí pracovní místa …a občané, kteří podvádějí.“ Ministr Škromach nepřipouští, že vinu nese do velké míry jeho rezort. EU nabízí republice 15 miliard korun na snížení nezaměstnanosti, ale úřady práce nemají programy k jejich využití. Podnikatelé se snaží restrukturalizovat své firmy v souvislosti s přechodem na trh EU. Zejména živnostníci díky „reformě“ veřejných financí bojují o přežití. Nemají tedy příliš prostoru na vytváření pracovních míst. Za vlády Vladimíra Špidly ukončilo svou podnikatelskou činnost 27 000 zejména malých a středních podniků. Je otázkou, zda pouze chybí politická vůle zlepšovat podnikatelské prostředí, nebo zda je to záměr.

**HLOUPÉ DLUHY A CHUDOBA

Předseda vlády se zkrátka rozhodl, že zdrojem bohatství této země budou dluhy. Z tohoto pohledu je třeba se dívat i na makroekonomické ukazatele publikované v minulých dnech, jež mapují činnost této vlády v roce 2003. V loňském roce stoupl hrubý domácí produkt o 2,9 procenta. Konečná spotřeba o 4,1 procenta, mzdy dokonce o téměř sedm procent. Státní dluh stoupl o více než sto miliard. Domácnosti utratily o 66 miliard více než rok předtím. Míra nezaměstnanosti se blíží jedenácti procentům a počet nezaměstnaných dávno překročil magickou hranici půl milionu. Jak těmto zdánlivě rozporuplným datům rozumět? Daří se českému hospodářství, anebo ne? Současná situace - ze všeho nejvíce - připomíná rozjásané Gierekovo Polsko. S tím rozdílem, že tam se alespoň v sedmdesátých letech komunisté pokoušeli vyvolat dojem, že investují dluhy do výroby a že dávají základ budoucí prosperitě. U nás se nepředstírá ani to.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít