TRAFIKA

22. března 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR, MARTIN SCHMARCZ
22. března 2004, 00:00

Kdo politiku nenávidí, má dnes pádný důvod: něco tak neplodného, zmateného a improvizujícího jsme u vlády dlouho neměli. K pádu se ten anachronický hybrid nechystá. Špidla je přesvědčen, že se nic vážného neděje a že vláda řeší, co má. Ostatní se asi ze Špidlova úpadku radují, mohou na něm jen vydělat.

CO BUDE, AŽ ŠPIDLA PADNE

Čím později vláda padne, tím víc toho bude mít na hlavě a tím lépe pro ostatní. S výjimkou elity US. Ta po Špidlově pádu asi už nebude, jak sama hlásá. Vláda se přesto jednou rozsype. Nastane čas nových spojenectví a koalic. Možná se konečně začne dělat čitelná politika dle ideálů levicových či pravicových a s lidovci, zrádnými jako vždy, a možná že nás dokonce opustí levicové mlžné teorie o tom, že už není žádná pravice a levice, nýbrž politika správná, odborná, občanská a ta druhá - špatná.

AUTOMAT SOUČKOVÁ

Když se BBC ministryně Součkové zeptala, do jaké míry její plán zdravotnické reformy počítá s tím, že si pacienti budou moci rozhodovat o výběru úrovně a systému péče, dočkala se následující odpovědi. „Byla to ODS, která v roce 1992 začala stavět tento systém na základě pojištění, na základě takzvané liberalizace a konkurence. Vždyť to vlastně nefunguje. Díky nim to bylo nastaveno velmi špatně. Systém je bezbřehý. Všichni ministři, kteří různým skupinám nahrávali, neuměli tento systém využít. Nemusím chodit daleko. Taková kauza Diag Human, která začala v roce 1992 a která na mě vypadla jako kostlivec, tak vlastně ukázala tyto věci.“ Takže si to sečtěme: o možnostech pacientů posluchači neslyšeli ani slovo. Místo toho se dozvěděli, že za všechno může ODS. To by byl hezký argument, kdyby neměl chybičku - ministerstvo zdravotnictví má ČSSD v péči už skoro šest let. Celý předchozí výklad vede k závěru, že Součková na výkon ministerské funkce prostě nestačí. K základní výbavě byť jen průměrného ministra totiž patří i schopnost pochopit otázku a mluvit k věci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít