TRAFIKA

19. dubna 2004, 00:00 - admin
19. dubna 2004, 00:00

Průšvih. Tak správně pravila senátorka Roithová, když prasklo, že její volební euroletáky byly rozesílány na senátní útratu. Měřeno finančně, stát nezchudl: připravila daňového poplatníka o dvě tisícovky, které s omluvou ihned vrátila. Měřeno "vyšším principem mravním" má šmouhu na politické cti jako Brusel.

POŠTOVNÍ FAUL

Coby lidovecká jednička eurovoleb porušila pravidla Senátu i nepsanou smlouvu s občany. Smůla. Možná tu poštovní lapálii opravdu způsobila asistentka. Nepátrejme. Asistenti hříchy z „hlav“ totiž nesnímají. Prsty na rukou voličů nestačí na spočítání větších či menších faulů, při nichž politikům splyne soukromé s veřejným. Manýra nezná hranic. Některé strany pořádaly partajní akce v parlamentu, byvší ministr Lachnit se dal za státní tisíce vyškolit imagemakery… Neslyšíte vzdálenou ozvěnu panovníkova „L´etat c´est moi“ - „Stát jsem já“?

SMUTNÁ PRAVDA

Několik organizací zabývajících se lidskými právy - Amnesty International, Lungta, Olympic W atch a Člověk v tísni - se chystá předat Václavu Klausovi svůj dopis. Činí tak dva dny před odletem hlavy státu do Číny, kam se Klaus vydá jako první český prezident v historii. Budou po něm chtít, aby se na nejvyšších místech v Pekingu přimluvil za osvobození pěti čínských politických vězňů a aby čínskou vládu vybídl k ratifikaci mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Pravda je taková, že rostoucí ekonomické bohatství a tím i sebevědomí asijských vlád (čínské stonásobně) změnilo distribuci moci ve světě. To má za následek, že západní export představ o univerzálnosti lidských práv, vyjádřený ve Všeobecné deklaraci lidských práv, klesl za posledních deset let na minimum. Když svého času Clinton pohrozil Číně, že jí kvůli problémům s lidskými právy neposkytne doložku nejvyšších výhod, dostalo se mu z Pekingu výsměchu. Stejně jako ze Singapuru, kde se lidská práva pokoušel poněkud zcestně aplikovat na případ amerického chuligána, odsouzeného ke zbičování, když tam ničil v opilosti auta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít