Trable kolem Dunaje

16. září 2009, 04:16 - Petr Korbel
16. září 2009, 04:16

Češi mají docela rádi přechodné vlády. Běžný chod země zajišťují celkem zdatně, důstojně a bez zbytečných šarvátek. V úřednické sestavě se obvykle nevyskytuje nikdo, kdo by byl naprostý diletant. Slabým místem nepolitických vlád však bývá zahraniční agenda.

Přechodnou vládu možná neberou v cizině příliš vážně, protože její mandát je krátký. Ale i kabinet složený z úředníků zůstává vládou České republiky a měl by být občas slyšet. Protože stát, který přehlíží své potenciální spojence, se v kritických chvílích může sám ocitnout zcela bez spojenců.

Mezi Slovenskem a Maďarskem se rozhořel spor, jehož důvodem či záminkou je slovenský jazykový zákon. Současný postoj české diplomacie je tak neutrální, až připomíná pštrosa. Základní otázka, kterou bychom si měli položit, přitom zní docela prostě: Jde u Dunaje v principu o to, aby Maďaři žijící na Slovensku museli přejít na nenáviděnou slovenštinu, nebo spíše o to, aby se Slováci na celém území Slovenské republiky mohli zorientovat podle slovenských nápisů a domluvili se tam se všemi úředními osobami? Tuto záhadu by měla nějaká česká tajná služba rychle vyřešit.

Čechy sjednaná hranice

Pokud se Češi tváří, že se jich spor mezi Slováky a Maďary netýká, neboť chtějí být se všemi zadobře, zadělávají si na pověst pokrytců. Vždyť Slováci a na Slovensku žijící Maďaři ten problém zdědili po společném státu, jehož hranice vyjednali Češi. Byla to doba mezinárodních konferencí, poválečné bídy, rozvratu a roztrpčení. Ministr zahraničí Edvard Beneš přes odpor T. G. Masaryka, Karla Kramáře a dalších politiků nakonec souhlasil s tím, že republika odstoupí Polsku půlku Těšínska, přestože ji mohla udržet jak vojenskou silou, tak plebiscitem. Čeští Němci ho od té doby nenáviděli, protože na Těšínsku žila také německy hovořící menšina, která do nestabilního Polska zoufale nechtěla. Otázkou Lužických Srbů, kteří volali po připojení k Československu, se mírová konference odmítla zabývat, čímž zpečetila osud tohoto národa. Na druhé straně získal nový stát na úkor Maďarska mnohem víc, než čeští politici původně doufali. Sám prezident Masaryk se zprvu stavěl zdrženlivě k připojení Žitného ostrova, na němž podle něj žili téměř samí Maďaři.

Dějiny jsou plné nespravedlností. Jenže snahy o jejich přepsání končívají dalšími nespravedlnostmi a utrpením. Před situací u našich sousedů by tedy česká vláda neměla zavírat oči, byť logicky chceme mít co nejlepší vztahy jak s Bratislavou, tak i Budapeští. Nezapomínejme však, že také Maďarsko mělo své národnostní menšiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít