Toxická aktiva: Stále bez zájemců

26. listopadu 2008, 13:19 - Theo Francis
26. listopadu 2008, 13:19

Banky by mohly čekat úder...

Celý podtitul: Banky by mohly čekat úder na cenné papíry spjaté s bytovou výstavbou v hodnotě bilionů dolarů

Když americký ministr financí Henry Paulson v září poprvé nadhodil plán záchrany ekonomiky, znělo to, jako kdyby šlo o instalatérskou opravu. „Ohrožená aktiva“ v účetních knihách věřitelů ucpávala finanční soustavu, jak uvedl, a vláda potřebovala skoupit špatné dluhy, aby úvěr znovu proudil. Avšak za těch šest týdnů od schválení plánu ve výši 700 miliard dolarů Paulson nepoužil na nákupy aktiv ani cent a 12. listopadu tuto myšlenku zcela zavrhl. Co se bude s toxickými investicemi dít teď? Patrně zůstanou tam, kde jsou.
Kupující i prodávající jsou už týdny ve slepé uličce. Kvůli obavě ze snížení cen chtěli potenciální investoři zjistit, co budou Spojené státy americké platit za cenné papíry podporované rizikovými hypotékami a za další problémové úvěry, ještě než se pustí do jakýchkoli nabídek. Finanční firmy se zdráhaly zbavovat majetku za výprodejní ceny a doufaly, že by mohly dostat víc od strýčka Sama.
Nerozhodná situace by se mohla vyhrotit teď, když Paulson změnil kurz. Zůstává zásadní problém: kupující se strachují, že hodnota aktiv bude dál klesat zároveň s oslabováním ekonomiky, a prodávající nechtějí snižovat požadované ceny, což ještě více doléhá na jejich bilance. „Je to patová situace,“ tvrdí zkušený pracovník, který působí 16 let u jedné významné firmy spravující peníze. Chvatný ústup vlády mezitím způsobil jen to, že se aktiva stala ještě „jedovatějšími“. Podle agentury Markit zabývající se zpracováváním a poskytováním dat jsou některé cenné papíry podporované úvěry, za které se ručí nemovitostmi, oceňovány 40 centy oproti 67 centům před dvěma měsíci, kdy byl ohlášen plán záchrany. Avšak i toto kótování je poněkud sporné, protože trh cenných papírů spjatých s bytovou výstavbou je téměř mrtvý. „Neobchodují se,“ konstatuje Christian Menegatti z výzkumné firmy RGE Monitor. „Hodnota (některých) cenných papírů se možná blíží nule.“ Protože ceny jsou u dna, banky nechtějí prodávat obrovské balíky cenných papírů, a vytvářet tím další ztráty. A firmy jsou tak finančně pružné, že si je mohou podržet, alespoň chvíli. V době krize se společnosti většinou rozhodly prodávat aktiva, aby zajistily, že jejich kapitálová úroveň bude splňovat regulační požadavky. Je to proto, že když banky provádějí odpisy, existují dvě možnosti, jak si udržet dostatečný kapitál: najít další peníze nebo prodat aktiva. Banky určitě vydrží další kolo odpisů majetku (očekává se, že finanční firmy ohlásí v tomto čtvrtletí ztráty ve výši 65 miliard dolarů). Avšak v porovnání se situací před dvěma měsíci je dnešní stav odlišný v tom, že banky mají větší záchrannou síť. Vláda pumpuje do odvětví hotovost tak, že přímo přebírá kapitálové podíly v bankách. Od října banky získaly z veřejných i soukromých zdrojů 223 miliard dolarů kapitálu, tedy víc než v prvních třech čtvrtletích dohromady.

CHYBĚJÍCÍ TLAK Pak jsou tu záruky za půjčky od Federální společnosti pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corp. – FDIC). V souladu s plánem této společnosti mohou banky prodávat vládou zajištěný dluh investorům. Tento dluh s nízkou úrokovou sazbou jim nabízí levný způsob, jak zvýšit kapitál. „Když banky nebudou pod tlakem, aby prodávaly špatná aktiva, patrně to nebudou dělat,“ říká Albert Kyle, profesor financí na Marylandské univerzitě. Otázkou je, zda banky oddalují nevyhnutelný úder způsobený problémovými investicemi. Podle Mezinárodního měnového fondu firmy sedí na deseti bilionech dolarů pochybného dluhu. Mnohé tvrdí, že cenné papíry jsou nadhodnocené a měly by se zlevnit. Zdá se však, že společnosti sázejí na to, že trh ožije, investice se vzchopí a jim se vrátí zisky. Mohl by to být riskantní krok, když se ukáže, že optimistické scénáře jsou iluzorní. Kyle uzavírá: „ Mohlo by nás to pěkně vytrestat.“

GRAF
HOTOVOSTNÍ POLŠTÁŘ
Banky povzbuzené novým kapitálem se budou možná zdráhat prodávat špatná aktiva

MILIARDY DOLARŮ

MNOŽSTVÍ KAPITÁLU ZÍSKANÉHO FINANČNÍMI FIRMAMI
… Pramen: Bloomberg

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít