Továrna na severu

07. ledna 2008, 00:00 - Robert Šimek
07. ledna 2008, 00:00

PŘÁDELNA V HRÁDKU NAD NISOU - Město Hrádek nad Nisou leží přibližně 20 kilometrů severozápadně od Liberce. V minulosti zde fungovalo hned několik továren, mezi nimi i přádelna F. A. Hiebsche. Ta je však dnes prázdná a čeká na nové využití.

Počátky textilního průmyslu v Hrádku nad Nisou sahají do 18. století. Již roku 1723 zde vznikla manufaktura, ve které pracovalo 12 velkých a 20 menších tkalcovských stavů holandského typu. Zakladatelem tohoto podniku byl místní podnikavý úředník Eliáš Kessler, který se jako jeden z prvních v Čechách pokoušel o tovární zpracování bavlny.

Úspěch této ani ostatních zdejších firem však netrval dlouho. Kvůli špatným finančním poměrům a ztrátě lukrativních italských trhů musela být výroba textilu v Hrádku po několika letech zastavena.

Obnovit se ji podařilo teprve po roce 1800, kdy se rozšířil vývoz do Ameriky a Orientu. Produkce se postupně zvyšovala a z malého tkalcovského městečka se brzy stalo významné průmyslové centrum.

Plantáže v Tanzánii

Největší hrádeckou továrnou byla přádelna firmy F. A. Hiebsch. Vznikla na místě takzvaného Starého mlýna (č. p. 139), ve kterém se už od roku 1836 vyráběly a upravovaly látky. Roku 1883 byla postavena ještě nová moderní budova se štukovými fasádami (č. p. 138) a počet zaměstnanců brzy přesáhl dvě stovky.

Roku 1907, po požáru nejstarší budovy, získala továrnu žitavská firma Josef Schubert. Hrádeckou pobočku řídil Hermann Schubert, který také založil firemní bavlníkové plantáže v Tanzanii, tehdejší německé kolonii Deutsch-Ostafrika.

Výroba se nadále rozšiřovala a počet zaměstnanců se za první republiky zvýšil již na 400 osob. Nedaleko továrny stála i rodinná vila Schubertů, v současnosti adaptovaná pro potřeby městské knihovny.

POPIS OBJEKTU

název - Přádelna F. A. Hiebsch

  • *místo - Hrádek nad Nisou kraj - Liberecký adresa - Václavská 138, 139 typ - továrna stav - chátrající využití - žádné kult. památka - ne nabízí - M&M reality holding cena - 27 milionů Kč kontakt - www.mmreality.cz Konec tradice**

Roku 1945 se podnik dostal pod národní správu a následně byl začleněn do nově vzniklého národního podniku Benar se sídlem v Benešově nad Ploučnicí. Výroba v něm probíhala i po revoluci v roce 1989, kdy se Benar změnil v akciovou společnost. Roku 2004 však firma skončila v konkurzu a průmyslový areál osiřel.

V současnosti je rozsáhlý objekt prázdný a čeká na nové využití. Cena 27 milionů korun je sice poměrně vysoká, továrna má však velmi výhodnou polohu. Leží na hlavním silničním tahu z Liberce v těsné blízkosti hranic s Polskem i Německem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít