Továrna na severu

07. ledna 2008, 00:00 - Robert Šimek
07. ledna 2008, 00:00

PŘÁDELNA V HRÁDKU NAD NISOU - Město Hrádek nad Nisou leží přibližně 20 kilometrů severozápadně od Liberce. V minulosti zde fungovalo hned několik továren, mezi nimi i přádelna F. A. Hiebsche. Ta je však dnes prázdná a čeká na nové využití.

Počátky textilního průmyslu v Hrádku nad Nisou sahají do 18. století. Již roku 1723 zde vznikla manufaktura, ve které pracovalo 12 velkých a 20 menších tkalcovských stavů holandského typu. Zakladatelem tohoto podniku byl místní podnikavý úředník Eliáš Kessler, který se jako jeden z prvních v Čechách pokoušel o tovární zpracování bavlny.

Úspěch této ani ostatních zdejších firem však netrval dlouho. Kvůli špatným finančním poměrům a ztrátě lukrativních italských trhů musela být výroba textilu v Hrádku po několika letech zastavena.

Obnovit se ji podařilo teprve po roce 1800, kdy se rozšířil vývoz do Ameriky a Orientu. Produkce se postupně zvyšovala a z malého tkalcovského městečka se brzy stalo významné průmyslové centrum.

Plantáže v Tanzánii

Největší hrádeckou továrnou byla přádelna firmy F. A. Hiebsch. Vznikla na místě takzvaného Starého mlýna (č. p. 139), ve kterém se už od roku 1836 vyráběly a upravovaly látky. Roku 1883 byla postavena ještě nová moderní budova se štukovými fasádami (č. p. 138) a počet zaměstnanců brzy přesáhl dvě stovky.

Roku 1907, po požáru nejstarší budovy, získala továrnu žitavská firma Josef Schubert. Hrádeckou pobočku řídil Hermann Schubert, který také založil firemní bavlníkové plantáže v Tanzanii, tehdejší německé kolonii Deutsch-Ostafrika.

Výroba se nadále rozšiřovala a počet zaměstnanců se za první republiky zvýšil již na 400 osob. Nedaleko továrny stála i rodinná vila Schubertů, v současnosti adaptovaná pro potřeby městské knihovny.

POPIS OBJEKTU

název - Přádelna F. A. Hiebsch

  • *místo - Hrádek nad Nisou kraj - Liberecký adresa - Václavská 138, 139 typ - továrna stav - chátrající využití - žádné kult. památka - ne nabízí - M&M reality holding cena - 27 milionů Kč kontakt - www.mmreality.cz Konec tradice**

Roku 1945 se podnik dostal pod národní správu a následně byl začleněn do nově vzniklého národního podniku Benar se sídlem v Benešově nad Ploučnicí. Výroba v něm probíhala i po revoluci v roce 1989, kdy se Benar změnil v akciovou společnost. Roku 2004 však firma skončila v konkurzu a průmyslový areál osiřel.

V současnosti je rozsáhlý objekt prázdný a čeká na nové využití. Cena 27 milionů korun je sice poměrně vysoká, továrna má však velmi výhodnou polohu. Leží na hlavním silničním tahu z Liberce v těsné blízkosti hranic s Polskem i Německem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít