Továrna na severu

07. ledna 2008, 00:00 - Robert Šimek
07. ledna 2008, 00:00

PŘÁDELNA V HRÁDKU NAD NISOU - Město Hrádek nad Nisou leží přibližně 20 kilometrů severozápadně od Liberce. V minulosti zde fungovalo hned několik továren, mezi nimi i přádelna F. A. Hiebsche. Ta je však dnes prázdná a čeká na nové využití.

Počátky textilního průmyslu v Hrádku nad Nisou sahají do 18. století. Již roku 1723 zde vznikla manufaktura, ve které pracovalo 12 velkých a 20 menších tkalcovských stavů holandského typu. Zakladatelem tohoto podniku byl místní podnikavý úředník Eliáš Kessler, který se jako jeden z prvních v Čechách pokoušel o tovární zpracování bavlny.

Úspěch této ani ostatních zdejších firem však netrval dlouho. Kvůli špatným finančním poměrům a ztrátě lukrativních italských trhů musela být výroba textilu v Hrádku po několika letech zastavena.

Obnovit se ji podařilo teprve po roce 1800, kdy se rozšířil vývoz do Ameriky a Orientu. Produkce se postupně zvyšovala a z malého tkalcovského městečka se brzy stalo významné průmyslové centrum.

Plantáže v Tanzánii

Největší hrádeckou továrnou byla přádelna firmy F. A. Hiebsch. Vznikla na místě takzvaného Starého mlýna (č. p. 139), ve kterém se už od roku 1836 vyráběly a upravovaly látky. Roku 1883 byla postavena ještě nová moderní budova se štukovými fasádami (č. p. 138) a počet zaměstnanců brzy přesáhl dvě stovky.

Roku 1907, po požáru nejstarší budovy, získala továrnu žitavská firma Josef Schubert. Hrádeckou pobočku řídil Hermann Schubert, který také založil firemní bavlníkové plantáže v Tanzanii, tehdejší německé kolonii Deutsch-Ostafrika.

Výroba se nadále rozšiřovala a počet zaměstnanců se za první republiky zvýšil již na 400 osob. Nedaleko továrny stála i rodinná vila Schubertů, v současnosti adaptovaná pro potřeby městské knihovny.

POPIS OBJEKTU

název - Přádelna F. A. Hiebsch

  • *místo - Hrádek nad Nisou kraj - Liberecký adresa - Václavská 138, 139 typ - továrna stav - chátrající využití - žádné kult. památka - ne nabízí - M&M reality holding cena - 27 milionů Kč kontakt - www.mmreality.cz Konec tradice**

Roku 1945 se podnik dostal pod národní správu a následně byl začleněn do nově vzniklého národního podniku Benar se sídlem v Benešově nad Ploučnicí. Výroba v něm probíhala i po revoluci v roce 1989, kdy se Benar změnil v akciovou společnost. Roku 2004 však firma skončila v konkurzu a průmyslový areál osiřel.

V současnosti je rozsáhlý objekt prázdný a čeká na nové využití. Cena 27 milionů korun je sice poměrně vysoká, továrna má však velmi výhodnou polohu. Leží na hlavním silničním tahu z Liberce v těsné blízkosti hranic s Polskem i Německem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít