Továrna na nové technologie

25. ledna 2010, 13:04 - Petr Bayer
25. ledna 2010, 13:04

Středoevropský technologický institut v Brně nabídne špičkový výzkum a vývoj průmyslovým podnikům. Firmy se tak dostanou k technologiím, které dosud nebyly dostupné.

Autor: Jakub Hněvkovský

Příští rok se v Brně začne stavět Středoevropský technologický institut CEITEC. Již nyní firmy poptávají výzkum, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení za více než 1,6 miliardy korun. Vedení CEITEC jedná bezmála s dvěma stovkami firem, z nichž více než 100 subjektů již potvrdilo budoucí spolupráci. „Některá jednání vyvolaly samy firmy, které se zajímaly i o budoucí přístrojové vybavení. Mají zájem je využívat,“ přibližuje Radimír Vrba, vědecký ředitel pro oblast pokročilých materiálů a technologií.

Farmacie i strojírenství Zájem mají především firmy z farmacie, diagnostiky, potravinářství, elektrotechniky a strojírenství. Institut jim nabízí přístup k novým objevům, zařízením a technologiím, které dosud neměly k dispozici nebo za nimi musejí dojíždět do zahraničí. Zájemci o spolupráci s CEITEC vzhledem k zárodku jeho fungování zatím nechtějí být jmenováni. Jedním z nich může být společnost ENJOY, která se zabývá výzkumem magnetoterapie nádorových onemocnění. Výzkumný program je příbuzný zaměření vznikajícího technologického institutu. „Pokud by výsledky našeho současného výzkumu prospěly v uvedených oblastech projektu CEITEC, spolupráci jen uvítáme,“ poznamenává jednatel ENJOY Ivan Rampl. Novinkou, kterou mezi vědeckými centry nabídne CEITEC, je spolupráce věd o živé a neživé přírodě, což zejména pomůže rychlejšímu a ucelenějšímu řešení vědeckých problémů. „Toto spojení bude oboustranně velmi zajímavé a pro Brno i celou Českou republiku přínosné. Dá se očekávat, že do budoucna vzniknou v regionu díky spolupráci i nová pracovní místa,“ dodává Vrba. Přes 1000 přístrojů

CEITEC plánuje do svých laboratoří nasadit 1047 přístrojů, z nichž dvacítka je dražší než 20 milionů korun. Celkem žádá z evropského programu Věda a výzkum pro inovace přibližně 6,5 miliardy korun.

Mezi nejprogresivnější vybavení by měly patřit tomograf zobrazující orgány lidského těla, elektronový mikroskop ke sledování pohyblivého svazku elektronů a spektrometr nukleární magnetické rezonance, který bude jediným svého druhu na světě. „Nikdo se dosud nepokusil spojit výzkum a vývoj z oblasti věd o živé přírodě, materiálů a technologií v takovém rozsahu jako brněnské instituce,“ doplňuje Vrba. Projekt tvoří devět výzkumných programů zaměřených do oblastí nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilých materiálů, komunikačních a řídicích technologií či molekulární medicíny.

Na přípravě CEITEC se podílí řada institucí, například Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno a výzkumné ústavy. „Umožníme vědcům přístup k nejmodernějším technologiím, laboratořím a přístrojům, ale budeme za to vyžadovat užší spolupráci s průmyslovými podniky,“ uzavírá ředitel CEITEC Tomáš Hruda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít