Továrna na nové technologie

25. ledna 2010, 13:04 - Petr Bayer
25. ledna 2010, 13:04

Středoevropský technologický institut v Brně nabídne špičkový výzkum a vývoj průmyslovým podnikům. Firmy se tak dostanou k technologiím, které dosud nebyly dostupné.

Autor: Jakub Hněvkovský

Příští rok se v Brně začne stavět Středoevropský technologický institut CEITEC. Již nyní firmy poptávají výzkum, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení za více než 1,6 miliardy korun. Vedení CEITEC jedná bezmála s dvěma stovkami firem, z nichž více než 100 subjektů již potvrdilo budoucí spolupráci. „Některá jednání vyvolaly samy firmy, které se zajímaly i o budoucí přístrojové vybavení. Mají zájem je využívat,“ přibližuje Radimír Vrba, vědecký ředitel pro oblast pokročilých materiálů a technologií.

Farmacie i strojírenství Zájem mají především firmy z farmacie, diagnostiky, potravinářství, elektrotechniky a strojírenství. Institut jim nabízí přístup k novým objevům, zařízením a technologiím, které dosud neměly k dispozici nebo za nimi musejí dojíždět do zahraničí. Zájemci o spolupráci s CEITEC vzhledem k zárodku jeho fungování zatím nechtějí být jmenováni. Jedním z nich může být společnost ENJOY, která se zabývá výzkumem magnetoterapie nádorových onemocnění. Výzkumný program je příbuzný zaměření vznikajícího technologického institutu. „Pokud by výsledky našeho současného výzkumu prospěly v uvedených oblastech projektu CEITEC, spolupráci jen uvítáme,“ poznamenává jednatel ENJOY Ivan Rampl. Novinkou, kterou mezi vědeckými centry nabídne CEITEC, je spolupráce věd o živé a neživé přírodě, což zejména pomůže rychlejšímu a ucelenějšímu řešení vědeckých problémů. „Toto spojení bude oboustranně velmi zajímavé a pro Brno i celou Českou republiku přínosné. Dá se očekávat, že do budoucna vzniknou v regionu díky spolupráci i nová pracovní místa,“ dodává Vrba. Přes 1000 přístrojů

CEITEC plánuje do svých laboratoří nasadit 1047 přístrojů, z nichž dvacítka je dražší než 20 milionů korun. Celkem žádá z evropského programu Věda a výzkum pro inovace přibližně 6,5 miliardy korun.

Mezi nejprogresivnější vybavení by měly patřit tomograf zobrazující orgány lidského těla, elektronový mikroskop ke sledování pohyblivého svazku elektronů a spektrometr nukleární magnetické rezonance, který bude jediným svého druhu na světě. „Nikdo se dosud nepokusil spojit výzkum a vývoj z oblasti věd o živé přírodě, materiálů a technologií v takovém rozsahu jako brněnské instituce,“ doplňuje Vrba. Projekt tvoří devět výzkumných programů zaměřených do oblastí nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilých materiálů, komunikačních a řídicích technologií či molekulární medicíny.

Na přípravě CEITEC se podílí řada institucí, například Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno a výzkumné ústavy. „Umožníme vědcům přístup k nejmodernějším technologiím, laboratořím a přístrojům, ale budeme za to vyžadovat užší spolupráci s průmyslovými podniky,“ uzavírá ředitel CEITEC Tomáš Hruda.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít