TOS Čelákovice se brzy dočká nového vlastníka

25. července 2011, 11:43 - Profit, TZ
25. července 2011, 11:43

Prodej významného výrobce obráběcích strojů TOS Čelákovice nacházejícího se v insolvenci v těchto dnech finišuje. Uzavřeno již bylo druhé kolo výběrového řízení, jež realizuje společnost Naxos.

Foto: TOS Čelákovice

Zájemci předložili své nabídky a o tom, kdo z nich bude vítězem, se rozhodne nejpozději do konce srpna. Minimální kupní cena činí 100 milionů korun. Naxos v minulých dnech zpeněžil Severočeskou armaturku, již za 31 200 000 korun získala firma Armatury Klad, a Slévárnu šedé a tvárné litiny Ústí nad Labem, jejímž novým majitelem je společnost ZPA Pečky. Ta za ni zaplatila 8 222 000 Kč.

Roste zájem o podniky z oborů strojírenství a metalurgie. Mají jej především čeští investoři, což svědčí mimo jiné o tom, že tyto obory mají v České republice perspektivu,“ říká obchodní ředitel Naxosu a jeden z předních odborníků na realitní trh Libor Nevšímal.

V případě společnosti TOS jsou předmětem prodeje mimo jiné moderní výrobní areál v Čelákovicích, jehož celková výměra pozemků činí 76.213 m2, výzkumné středisko v Holicích na Pardubicku, zásoby a další aktiva. Podnik, jež má také vlastní vývoj, vyrábí špičkové soustruhy, brusky a frézy. V současné době má kolem 187 zaměstnanců.   

Předmětem prodejů výrobci s bohatou tradicí

V Severočeské armaturce, jež vyrábí průmyslové armatury mimo jiné pro energetiku, teplárenství, rozvod plynu a další obory, bude výroba zachována. V podniku pracuje přes 30 zaměstnanců. Celková výměra pozemků představuje zhruba 40 000 metrů čtverečních, plocha zastavěná budovami asi 20.000 m2. Armaturka byla založena v Ústí nad Labem v roce 1899 jako pobočný závod německé armaturky z Magdeburku. S pokračující výstavbou dalších provozů přecházel podnik na ucelený výrobní program. V předrevolučním období byl součástí koncernu Sigma. Ke konci roku 1990 se pak stal samostatnou akciovou společností.

Slévárna šedé a tvárné slitiny Ústí nad Labem se nachází v areálu Severočeské armaturky na pozemcích o rozloze 13.922 metrů čtverečních. Zastavěná plocha činí 6.864 m2. V době, kdy byl podnik v provozu, měl výrobní kapacitu 3 500 tun odlitků za rok.  

Nového majitele získal na přelomu června a července Metaz Týnec nad Sázavou, tradiční tuzemský strojírenský podnik. Ve výběrovém řízení, které realizoval rovněž Naxos, zvítězila česká společnost Oldocian, jež bude pokračovat ve výrobě.  Za Metaz zaplatila 52 milionů korun. Tohoto známého výrobce a vývozce odlitků z hliníku, oceli a barevných kovů založil na počátku 30. let minulého století pražský podnikatel František Janeček. V Týnci nad Sázavou na Benešovsku postavil slévárnu a zahájil výrobu odlitků pro automobilový průmysl, zejména pro motocykly Jawa.

Letošní trend rostoucího počtu prodávaných podniků bude podle Libora Nevšímala pokračovat i ve druhé polovině roku. „Dá se očekávat, že to budou transakce řádově za stovky milionů korun. Naxos, který se na prodeje komerčních majetků dlouhodobě specializuje, by se na nich měl podílet velkou měrou. Vzhledem ke zkušenostem, které jsme získali realizací desítek obdobných případů v průběhu více než sedmnácti let, můžeme našim klientům garantovat maximální efektivitu a bezpečnost, což je zejména v rámci insolvencí velmi cenné,“ uvádí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít