TOS Čelákovice se brzy dočká nového vlastníka

25. července 2011, 11:43 - Profit, TZ
25. července 2011, 11:43

Prodej významného výrobce obráběcích strojů TOS Čelákovice nacházejícího se v insolvenci v těchto dnech finišuje. Uzavřeno již bylo druhé kolo výběrového řízení, jež realizuje společnost Naxos.

Foto: TOS Čelákovice

Zájemci předložili své nabídky a o tom, kdo z nich bude vítězem, se rozhodne nejpozději do konce srpna. Minimální kupní cena činí 100 milionů korun. Naxos v minulých dnech zpeněžil Severočeskou armaturku, již za 31 200 000 korun získala firma Armatury Klad, a Slévárnu šedé a tvárné litiny Ústí nad Labem, jejímž novým majitelem je společnost ZPA Pečky. Ta za ni zaplatila 8 222 000 Kč.

Roste zájem o podniky z oborů strojírenství a metalurgie. Mají jej především čeští investoři, což svědčí mimo jiné o tom, že tyto obory mají v České republice perspektivu,“ říká obchodní ředitel Naxosu a jeden z předních odborníků na realitní trh Libor Nevšímal.

V případě společnosti TOS jsou předmětem prodeje mimo jiné moderní výrobní areál v Čelákovicích, jehož celková výměra pozemků činí 76.213 m2, výzkumné středisko v Holicích na Pardubicku, zásoby a další aktiva. Podnik, jež má také vlastní vývoj, vyrábí špičkové soustruhy, brusky a frézy. V současné době má kolem 187 zaměstnanců.   

Předmětem prodejů výrobci s bohatou tradicí

V Severočeské armaturce, jež vyrábí průmyslové armatury mimo jiné pro energetiku, teplárenství, rozvod plynu a další obory, bude výroba zachována. V podniku pracuje přes 30 zaměstnanců. Celková výměra pozemků představuje zhruba 40 000 metrů čtverečních, plocha zastavěná budovami asi 20.000 m2. Armaturka byla založena v Ústí nad Labem v roce 1899 jako pobočný závod německé armaturky z Magdeburku. S pokračující výstavbou dalších provozů přecházel podnik na ucelený výrobní program. V předrevolučním období byl součástí koncernu Sigma. Ke konci roku 1990 se pak stal samostatnou akciovou společností.

Slévárna šedé a tvárné slitiny Ústí nad Labem se nachází v areálu Severočeské armaturky na pozemcích o rozloze 13.922 metrů čtverečních. Zastavěná plocha činí 6.864 m2. V době, kdy byl podnik v provozu, měl výrobní kapacitu 3 500 tun odlitků za rok.  

Nového majitele získal na přelomu června a července Metaz Týnec nad Sázavou, tradiční tuzemský strojírenský podnik. Ve výběrovém řízení, které realizoval rovněž Naxos, zvítězila česká společnost Oldocian, jež bude pokračovat ve výrobě.  Za Metaz zaplatila 52 milionů korun. Tohoto známého výrobce a vývozce odlitků z hliníku, oceli a barevných kovů založil na počátku 30. let minulého století pražský podnikatel František Janeček. V Týnci nad Sázavou na Benešovsku postavil slévárnu a zahájil výrobu odlitků pro automobilový průmysl, zejména pro motocykly Jawa.

Letošní trend rostoucího počtu prodávaných podniků bude podle Libora Nevšímala pokračovat i ve druhé polovině roku. „Dá se očekávat, že to budou transakce řádově za stovky milionů korun. Naxos, který se na prodeje komerčních majetků dlouhodobě specializuje, by se na nich měl podílet velkou měrou. Vzhledem ke zkušenostem, které jsme získali realizací desítek obdobných případů v průběhu více než sedmnácti let, můžeme našim klientům garantovat maximální efektivitu a bezpečnost, což je zejména v rámci insolvencí velmi cenné,“ uvádí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít