Topit lze levně i šetrně k životnímu prostředí

18. listopadu 2002, 00:00 - Vít Smrčka
18. listopadu 2002, 00:00

Čas věnovaný volbě optimálního vytápění se vám mnohonásobně vrátí Aqua-therm, největší veletrh ve střední Evropě věnovaný vytápění, otevře své brány na konci listopadu na pražském výstavišti v Holešovicích. Jak nejlépe topit?

Čas věnovaný volbě optimálního vytápění se vám mnohonásobně vrátí

Aqua-therm, největší veletrh ve střední Evropě věnovaný vytápění, otevře své brány na konci listopadu na pražském výstavišti v Holešovicích.

Jak nejlépe topit? T uto otázku si pokládá asi většina z nás, když chceme zvýšit komfort svého bydlení, ušetřit čas a nepoškozovat ovzduší oblaky kouře z komína. Ústup od vytápění uhlím vedl k rozsáhlé plynofikaci, která zbavila velké množství měst a velkých obcí kouře z komínů, přinesla pohodlné a cenově dostupné topení i ohřev vody. Na trhu jsou k dispozici moderní kotle s vysokou účinností, které poskytují spotřebitelům nejvyšší komfort vytápění spjatý s bezobslužným provozem. Zejména tam, kde nejsou plynovody, si stále udržuje pozici elektřina, k níž se začíná obracet pozornost i nových uživatelů. Kromě přímotopného vytápění jsou na trhu nyní k dispozici moderní akumulační kamna a velice progresivním zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla, instalovaná nejčastěji v kombinaci s elektrokotli. V rozporu s některými prognózami z první poloviny 90. let se neuplatnily na tuzemském trhu příliš lehký topný olej a propan, které patří nyní k nejdražším palivům. Na rozdíl od zemního plynu přiváděného potrubím až do místa spotřeby jsou obě paliva rozvážena cisternami. Budoucnost má před sebou především vytápění biomasou, s níž vedle zemního plynu počítá v energetické strategii Evropská unie. V České republice je v provozu již několik desítek tisíc kotlíků na zplyňování dřeva. T am, kde se nepodařilo obce plynofikovat, začínají se stavět centrální kotelny na spalování biomasy, především dřevní štěpky, slámy, případně speciálně pěstovaných energetických rostlin. Dřevo v nabídce biopaliv v poslední době začínají nahrazovat peletky vyráběné z dřevních pilin, které zvyšují komfort vytápění. K progresivním směrům patří využití slunce k ohřevu vody i některé další obnovitelné zdroje energie. Přehled o nejnovějších trendech ve vytápění poskytne již devátý ročník mezinárodního odborného veletrhu vytápění, ventilace, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky Aqua-therm Praha, který se uskuteční 26. až 30. listopadu 2003 na pražském V ýstavišti v Holešovicích. Na deset z letošních 450 vystavovatelů čekají zlaté medaile za nejlepší exponáty. Součástí veletrhu je odborný program. Novinkou letošního veletrhu je pro postižené povodněmi přímý nákup vybavení pro obnovu domů a bytů s veletržní slevou.

Odborný doprovodný program 9. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍHO VELETRHU AQUA-THERM PRAHA 2002

Garanty odborného doprovodného programu jsou Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR (SPTZ) a Společnost pro techniku prostředí.

PARKHOTEL

Středa 27. listopadu

(9.30 - 14.30 hod.) Konference Investiční pobídky k naplňování zákona o hospodaření s energií (Financování třetí stranou, organizační zabezpečení projektu EPC, informace o realizovaných akcích)

(16.00 - 19.30 hod.) Konference VÝCHOD - téma: Přičlenění k Evropské unii v oboru technického zařízení budov (TZB) Čtvrtek 28. listopadu (9.00 - 15.00 hod.) Konference VÝCHOD - téma: Přičlenění k Evropské unii v oboru TZB

Pátek 29. listopadu

(9.30 - 15.00 hod.) Konference SPTZ - Snižování emisí skleníkových plynů zvyšováním energetické účinnosti (vyhledávání projektů v oblasti úspor energie, působnost Prototype Carbon Fond a Světové banky v ČR)

VÝSTAVIŠTĚ

Odborný program je rozdělen do 6 tematických bloků. V každém ze tří dnů, kdy bude odborný program probíhat, budou prezentovány dva tematické bloky.

Středa 27. listopadu

(10.30 - 13.30 hod.) Počítač pro topenářství a vzduchotechniku (software pro výpočty i kreslení)

(14.00 - 17.00 hod.) Otopné a chladicí plochy (otopná tělesa, podlahové a stěnové vytápění a chlazení)

Čtvrtek 28. listopadu

(10.30 - 13.30 hod.) Voda opadla, dům stojí a co dál s TZB? (rizika, především zdravotní, která mohou ohrožovat obyvatele zatopených domů a jak jim předcházet - správné způsoby vysoušení, větrání případně čištění vzduchu a dalších možných opatření)

(14.00 - 17.00 hod.) Novinky v ZTI (detaily, které rozhodují o spokojenosti se ZTI, novinky v legislativě, typy na informace)

Pátek 29. listopadu

(10.30 - 13.30 hod.) Netradiční systémy TZB (nízkoenergetické budovy, řízené větrání s rekuperací tepla, regulace inteligentní budovy, moderní zdroje tepla)

(14.00 - 17.00 hod.) Komíny a kouřovody (měření účinnosti zdrojů, zákon o ochraně ovzduší)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít