TOP 09 zůstala i po volbách stát stranou

01. prosince 2010, 01:49 - Jaromír Bartůněk
01. prosince 2010, 01:49

Modrooranžové koalici nedůvěřuje 77 procent Pražanů. Většina Pražanů je krajně nespokojena s koaliční smlouvou, již uzavřeli představitelé ODS s ČSSD. Jejich pocity vtipně ilustruje již proslavený postřeh, kolující v posledních dnech na internetu: „Když v Praze vládl Bém, psychiatr, bylo to na hlavu. Teď má vládnout Svoboda, gynekolog… No comment.“

Foto: ČTK

Pro ilustraci zmiňme, že kupříkladu z bleskového průzkumu agentury SANEP vyplynulo, že modrooranžové koalici nedůvěřuje 77 procent Pražanů. „Vytvoření velké koalice mezi ODS a ČSSD, které naznačuje pokračování dosavadních způsobů vládnutí, je v přímém rozporu s jednoznačně vyjádřenou vůlí voličů (po změně),“ uvádějí zase autoři protestní petice, která vznikla z iniciativy sdružení Vyměňte politiky a Změň politiku.

Odmítnutí K4 žádají Svěrák, Halík i Menzel

Minulý týden pod ní byly podepsány už tisíce lidí, mezi nimi celá řada známých osobností: duchovní Tomáš Halík, herec a scénárista Zdeněk Svěrák, režisér Jiří Menzel, divadelník Arnošt Goldflam, politolog Jiří Pehe a mnozí další.

Petenti jsou přesvědčeni, že rychlé uzavření dohody o koalici mezi stranami ležícími ideově na opačných stranách politického spektra neproběhlo s cílem dosáhnout společných programových cílů. Podle autorů petice mohla být motivem „spíše snaha o udržení vlastního napojení na zdroje finančních příjmů“. Ztotožňují se tak de facto se slovy Miroslava Kalouska, prvního místopředsedy v hlavním městě vítězné, ale nakonec opoziční TOP 09, který hovořil o „koalici kmotrovského korupčního kartelu“ neboli K4.

ODS sepsala dohodu o koalici se sociální demokracií v noci na úterý 16. listopadu. Už následujícího a datem symbolického dne se na Václavském náměstí sešlo na dva tisíce lidí, aby vyjádřili nesouhlas. Další demonstrace je naplánována na den ustavující schůze zastupitelstva.

Hrozba Ústavního soudu

Ale rozrušení a neklidní nejsou pouze voliči, nýbrž s velkou pravděpodobností i sami zastupitelé modrooranžové koalice. Ne proto, že je ostře kritizovali nejen zástupci TOP 09, například slovy, že byla potracena pražská naděje (Karel Schwarzenberg). Ne proto, že se spolupráce ODS a ČSSD v hlavním městě nelíbí ani lídrům občanských a sociálních demokratů Petru Nečasovi a Bohuslavu Sobotkovi. Ale z důvodu, že volby do pražského zastupitelstva mohou mít totiž stále soudní dohru.

Zelení chtějí poslat (a zřejmě se tak stane už tento týden) podání k Ústavnímu soudu poté, co městský soud nevyhověl stížnosti SZ, SNK ED a „véček“ a označil volby v metropoli za platné. Podle Strany zelených byla Praha rozdělena do sedmi obvodů zcela účelově, navíc pak rozdělení nerespektovalo rovnováhu poměrů obyvatel na kandidáta, takže ne každý hlas do zastupitelstva hlavního města měl stejnou váhu. Pražský městský soud tyto námitky prý vůbec nerespektoval, pominul je.

Dva právní výklady

V médiích se nyní objevují dva právní výklady. Za prvé kdyby Ústavní soud na základě stížnosti vydal verdikt, že v souvislosti s rozdělením Prahy byly porušeny ústavní principy, zásada rovnosti hlasů, záležitost by znovu projednal městský soud. Ten by se musel držet názoru Ústavního soudu. V takovém případě by mohly být vyhlášeny volby nové; jde především o stanovisko právníků, zastupujících zelené, a některých ústavních expertů.

V důsledku emocí, které vyvolala koalice ODS-ČSSD, by v takovém případě mohla jistě vyhrát topka s ještě větším náskokem než v říjnu. Podle předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta je pravděpodobnost zrušení voleb poměrně vysoká. Druhý právní výklad prezentují šéf pražské ODS Boris Šťastný a stejně tak předseda pražské sociální demokracie Petr Hulinský. Nechali se slyšet, že kdyby Ústavní soud uznal stížnost zelených jako oprávněnou, rozhodnutí by platilo až pro příští volby. Nikoli zpětně.

Souboj prezidentů

Na rozhodnutí Ústavního soudu budou netrpělivě čekat zajisté i dva letití názoroví rivalové: exprezident Václav Havel a prezident Václav Klaus. „Hrubě se mi to nelíbí a mám takový dojem, že to bylo už dávno domluveno, přichystáno, že se to dalo čekat. To, co se stalo, není hezké, zvláště ten průběh,“ říká Havel, jenž vyjádřil po volbách v Praze přání, aby vítězná TOP 09 „provětrala“ magistrát. Předchozí vedení města, jež měla v rukou ODS, podle něj bylo jedno z nejhorších. Naopak jedním z mála vrcholných politiků, kteří pražskou koalici ODS a ČSSD schvalují, je Klaus.

Jenže nemýlí se autor Odcházení Václav Havel, jenž jinak přilnul k zeleným? Je TOP 09 opravdu tou novou alternativou? Zaposlouchejme se do slov Šťastného, kterými kritizoval Laudáta: „Já se tomu musím smát. Strana, která je poskládaná z několika lidí, kteří přeběhli, jako jste vy, pane Laudáte, z ODS, kde jste se nedokázal žádným způsobem etablovat. Pan Kalousek ze strany lidové, který přeběhl do TOP 09…

Nic nového

Toto ovšem není obhajoba Šťastného. Pouze, aniž by tomu asi sám chtěl, názorně ilustroval, že žádná alternativa, jak se nám snaží v dobré, leč naivní víře namluvit sdružení Vyměňte politiky, neexistuje. A to ani na komunální úrovni ne. Tím se vracíme k postřehu z úvodu: Psychiatr Bém – na hlavu, gynekolog Svoboda – no comment. Jinak řečeno, akorát nyní tak trochu ve stylu Bohumila Hrabala: Člověk je jako přesýpací hodiny. Co je nahoře, je i dole a naopak. Což se dá hnidopišsky vztáhnout i na politiku, a to ve chvíli, kdy už není považována za veřejnou službu, ale je zcela uzpůsobena vydělávání peněz. Nihil novi sub sole, řečeno slovy klasika.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít