Tomšík: Všeobjímající globální regulace nemohou zabránit další případné krizi

12. října 2011, 19:21 - MediaFax
12. října 2011, 19:21

Posílení a rozšíření regulací finančního trhu nemůže zabránit další krizi, před zavedením jakýchkoliv dalších omezení by se měla zpracovat podrobná analýzy jeho dopadů. Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík se opřel do stávajících i připravovaných regulačních opatření EU.

Foto: Profimedia.cz

Evropa po krizi přišla s myšlenkou - máme nadnárodní firmy, uděláme nadnárodní regulaci. Vznikla proto nadnárodní centra dozoru, na něž přešly některé pravomoci národních regulátorů. Také ČNB musí některé kroky konzultovat, některé pravomoci přešly přímo na EBA (European Banking Authority),“ poznamenal Tomšík ve své přednášce na konferenci k 20. výročí České leasingové a finanční asociace (ČLFA) na českém nebankovním trhu.

Podle něj je jedním z hlavních problémů to, že zatímco pravomoci se přesouvají na nadnárodní úroveň, povinnosti zůstávají na jednotlivých státech. “Na nadnárodní instituce přechází pravomoci, ale povinnosti už ne. Klienty zkrachovalé české banky bychom museli zachraňovat sami, ale regulovat by tuto banku měly i nadnárodní instituce. V EU vymysleli, že když máme globální finanční systém a globální společnosti, tak bychom měli vytvořit také globální dohled. Ale má tento dohled i globální zodpovědnost? Já se obávám, že ne,“ prohlásil viceguvernér ČNB a dodal, že pouze upozorňuje, že tu tahle nerovnost je.

Jako příklad nezdravého a přehnaného zasahování do autonomie finančních institucí Tomšík uvedl direktivu EU nazvanou Solvency II. “Jmenovaní, nikým nevolení, úředníci se rozhodli, že budou mluvit akcionářům finančních institucí do toho, jak budou odměňovat management. To v žádném jiném sektoru hospodaření není myslitelné. Ve finančním sektoru se ale dohodli a určili, že odměny budou takové a takové a budou se odvíjet od přesně daných pravidel,“ zkritizoval jednu z regulací Tomšík.

Posílit regulace by se měly jen tam, kde selhal dozor. “Nežijme iluzí, že všeobjímající regulace zabrání další krizi. Ta může přijít odkudkoliv,“ tvrdí Tomšík, podle kterého mají primární zodpovědnost regulátoři. Viceguvernér ČNB také poukázal na to, že v současnosti takřka nelze dohlédnout dopady všech regulačních předpisů, které jdou napříč celým finančním sektorem. “Když přicházíme s nějakou novou regulací, tak bychom měli mít velmi pečlivě zpracované analýzy, jaké to bude mít dopady. Ne jen v krátké době, ale během pěti až deseti let,“ požaduje Tomšík.

Jednou ze špatných regulací je pak podle něj plánované zdanění kapitálových transakcí, které připravuje eurozóna. “Je otázka, jestli nám tyhle transakce neutečou do nových asijských finančních center. Kapitál je nejmobilnější forma výrobního faktoru – nic nedokáže tak rychle utéct, jako kapitál,“ varoval viceguvernér ČNB.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít