Tomáš Pergler: Na ústavu nesahat

15. července 2013, 16:57 - Tomáš Pergler, Euro
15. července 2013, 16:57

V Poslanecké sněmovně se v pondělí řešila otázka, zda se má kvůli suverénnímu postupu Miloše Zemana měnit ústava na úkor prezidentských pravomocí. Na semináři ústavně právního výboru promluvilo několik známých jmen tuzemského konstitučního práva, příspěvky i diskuse byly bezesporu zajímavé. Asi nepřekvapí, že akademici by se do revize ústavy příliš nehrnuli. Připomněli, že přeci stačí, když se poslanci chopí daných možností a prezidenta, respektive jeho vládu pošlou do háje.

Nový ústavní soudce Jan Filip použil na semináři trefný tenisový příměr: Pravidla hry jsou stále stejná, prezident má pořád stejný počet podání, přímá volba ho ale pořádně nadopovala. Proti takovému hráči se logicky nedá uspět s rukama v kapsách. Při pohledu do auditoria ale člověk rychle pochopil, že tahle sněmovna není pro Zemana žádný nebezpečný soupeř. V sále bylo sice plno, už na první dojem nicméně převažovali studenti a lidi z právního oboru, včetně vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, horlivě diskutovala šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová. Poslanci byli v těžké menšině.

Přitom jsou to právě zákonodárci, kteří mohou v současné situaci jako jediní hlavu státu usměrnit. Jenže, jak známo, síla dolní komory je přímo úměrná vůli a schopnosti jejích členů nalézt dohodu. A tohle sněmovně jednoznačně chybí. Příznačně se to ukazuje na vývoji postojů k rozpuštění nebo o případné důvěře Rusnokově kabinetu. Představa, že by se většina poslanců dokázala v nějaké rozumné době shodnout na podpoře „neprezidentského“ úřednického kabinetu a tím vypálila Zemanovi rybník, je potom úplně z říše snů.

Jasně, jeden svévolný prezident, který si nebere servítky, může být samozřejmě dvěstěkrát akčnější než rozdrobená sněmovna, i když jí hlava státu podle ústavy formálně nepřevyšuje. Stojí ale za připomenutí, že na tuhle šlamastyku si zadělali poslanci sami, když schválili přímou volbu a tak trochu pozapomněli na celkovou úpravu hřiště. Tehdy promarnili tu správnou chvíli. Obrazně řečeno, zahodili šém a teď se diví, že je golem neposlouchá.

Zemanovo počínání si možná opravdu v budoucnu vyžádá korekci v nejdůležitějším zákoně země. Při pohledu na akceschopnost současných poslanců ale tato možnost vyvolává spíš obavy. Se změnou ústavy by to mohlo dopadnout podobně jako s přímou volbou. Zatím bude mnohem víc na místě, když se poslanci aspoň pokusí využít to, co jim nabízí ústava v její dosavadní podobě. Jinak by do ní neměli sahat.


Čtěte také:

Zeman si vykládá ústavu jako nacisté při převzetí moci, varoval Schwarzenberg

Zeman v Německu: Ústavu změnit nemůžu, ústavní zvyky ano

Glosa: Co kritizují závistiví hlupáci na Rusnokově vládě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít