Tomáš Ježek: Ekonomika trpěla pod smrtícím nástrojem centrálních plánovačů

14. listopadu 2014, 06:12 - Tomáš Ježek
14. listopadu 2014, 06:12

V listopadu roku 1989 za sebou česká ekonomika měla dlouhou cestu postupné likvidace tržního hospodářství a jeho transformace v hospodářství centrálně plánované. K této transformaci docházelo postupně krok za krokem a velmi organizovaně. Základy tohoto neblahého procesu byly položeny již v roce 1945 Benešovými znárodňovacími dekrety.

Každá trafika

Naplno se ovšem v nastaveném směru pokračovalo po roce 1948, kdy se české hospodářství dostalo pod vedení komunistické strany. V roce 1960 bylo slavnostně vyhlášeno dobudování základů socialismu a na důkaz tohoto „úspěchu“ byl v nové ústavě změněn i název státu na Československou socialistickou republiku.

To poté, co byly v jakési perverzní touze komunistů po čistotě a dokonalosti do mrtě zlikvidovány poslední zbytky českého soukromého vlastnictví sloužícího k podnikání – pod státní křídla zamířily i činžovní domy, dílny, obchůdky. Doslova a do písmene každá trafika na rohu ulice se pak stala součástí a adresátem státního plánu.

Celý tento proces měl charakter postupného a v zásadě spořádaného úpadku, během něhož nedocházelo k nějakým viditelným nebo dramatickým zlomům. Ve srovnání s první republikou se ale změnilo skoro všechno.

Jakousi společenskou setrvačností však zůstaly na dlouhou dobu zachovány některé mravní hodnoty vštěpované během staletého vývoje českým lidem výchovou doma i v práci: pracovitost a pracovní návyky, úcta ke vzdělání a k učitelům, obětavost a v neposlední řadě obecně sdílené přesvědčení, že krást se nemá. Excelentní úroveň si dokázalo dlouho udržet české střední školství.

To všechno spadlo komunistům po jejich puči do klína a oni to dokázali využít, zapojit do plnění svých plánů a pak zcela lživě vydávat za úspěchy socialismu. Jenomže také ony hodnoty se nutně začaly drolit a upadat, protože byly odtrženy od svých základů, na nichž jedině mohly po léta vyrůstat a prosperovat: od soukromého vlastnictví a od osobní odpovědnosti. Ty byly velmi důsledně vymýceny a zničeny.

Zvrácenosti v plné nahotě

V důsledku toho všeho zastihl listopad 1989 českou ekonomiku i společnost ve stavu značně zuboženém léty socialismu. Ta léta byla dostatečně dlouhá na to, aby se jedna po druhé v plné nahotě ukázaly všechny zvrácenosti tohoto ekonomického řádu. Podniky se nesnažily minimalizovat náklady, naopak se velmi obratně naučily vodit centrální plánovače za nos a vyšší výrobu jim nabízely jen za příslib většího a ještě většího přídělu státních zdrojů.

Všem chyběly pracovní síly, protože nikdo neměl chuť ani zájem zastat více práce. Každého takového aktivního jedince by čekaly jen další a větší úkoly bez jakékoli motivace. Gigantické plýtvání a gigantická výrobní spotřeba byly pro centrální plánovače jen samozřejmým podnětem k dalšímu rozšiřování výrobních kapacit a v důsledku k ještě většímu ničení přírody a životního prostředí. U každé vsi byl zdaleka cítit chov prasat, ale na vepřové se v obchodech stály fronty.

Aby centrální plánovači udrželi tento šílený systém v chodu a v rovnováze, používali jeden „geniálně“ účinný nástroj, totiž přerozdělování. Měli moc odčerpávat zdroje jedněm podnikům, o nichž soudili, že jich tolik nepotřebují, aby je přidělili jiným, a udrželi je tak při životě. A tuto moc bohatě a soustavně využívali.

Přerozdělení odpisů

Předmětem přerozdělování přitom byly i odpisy. A odčerpávání odpisů ve prospěch „důležitějších“ cílů centrálního plánu mělo obzvláště devastující účinky. Celá města a celá ekonomická odvětví postupně chátrala, protože peníze na opravy a údržbu domů i strojů se přečerpávaly jinam. S tím, jak celková efektivita ekonomiky upadala a zdrojů tím ubývalo, tlak na přerozdělování jako nástroj udržování systému v chodu samozřejmě dál a dál rostl.

Chátrání a likvidace přírody byly v době před sametovou revolucí asi ze všeho nejpatrnější a nejcitelnější. Lidé v severních Čechách už ani nemohli pořádně dýchat, a proto se protesty proti režimu šířily hlavně z těchto míst.
Transformace započatá ihned po listopadu 1989 se ze všech těchto důvodů musela nejprve zaměřit na obnovu soukromého vlastnictví a tržního hospodářství vůbec.

Tím přirozeně odumřel či alespoň zakrněl do patřičnějších mezí onen smrtonosný nástroj centrálních plánovačů – přerozdělování. Proces znárodňování měl charakter postupného a v zásadě spořádaného úpadku.

Autor je ekonom, pedagog a bývalý ministr privatizace


Čtěte také:

Při transformaci se improvizovalo, tvrdí Zeman. Šok to pro nás nebyl, říká Klaus

Singer zpochybňuje statistiky: Ekonomika rostla více, než se uvádí

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít