Tomáš Březina: zvyšováním daní vláda způsobí katastrofu!

09. června 2012, 11:00 - Dalibor Dostál
09. června 2012, 11:00

Politici, kteří se nikdy nemuseli sami živit, nemohou vést dobře stát, říká zakladatel a stoprocentní vlastník společnosti Best Tomáš Březina. Jeho firma je jedničkou na českém trhu ve výrobě betonové dlažby a stavebních prvků.

Foto: Jakub Stadler

Jako jeden z mála byznysmenů tvrdíte, že nejsme v krizi. Ekonomický útlum na vaši firmu nedopadá?

Samozřejmě dopadá. Zejména v letošním roce. Již v roce 2010 jsme měli oproti roku 2009 pokles kolem deseti procent. Loni jsme dokázali na krizi reagovat, což znamenalo mírně změnit obchodní politiku. Tak eufemisticky nazýváme zlevnění. A také pochopitelně zavedení servisních, sortimentních a kvalitativních výhod, aby se k nám více jezdilo nakupovat. Tím jsme dokázali tržby zvýšit o čtrnáct procent. Letos zatím sledujeme mírný pokles.

A to tedy není krize?

Určitě ne. Stagnace nebo pokles přece ještě neznačí automaticky krizi. Celý euroatlantický svět žije prakticky již od konce poslední světové války nejbohatší období v historii. Ukazuje se pouze, že ekonomický růst nemůže být trvalý. Věčný růst je absurdnost, jež naráží i na prostý selský rozum.

Jak podle vás krize vypadá?

Krize má nespočet definic, každý z nás ji navíc chápe jinak. Podle mého názoru to však opravdu není období, kdy lidé v takzvaném krizovém regionu stále ještě lámou nákupní rekordy v nákupních centrech či v počtu a kvalitě dovolených ročně. Opravdová krize podle mě nastane teprve tehdy, pokud vážné ekonomické a systémové problémy, které provázejí naši současnost, nebudeme řešit. A pokud elity, které vedou tuto civilizaci, budou stále předstírat, že se nic neděje a budou hledat chybné příčiny a nacházet mylná řešení. Teprve pak dojde na skutečnou, fatální krizi, která bude hraničit se zkázou civilizace.

Proč Česku chybí peníze na výstavbu dálnic a další infrastruktury?

Proč burza a akciové společnosti ničí podstatu pravého kapitalismu?

Proč české podniky nemohou uspět v Německu?

Odpovědi na tyto a další otázky čtěte v aktuálním vydání týdeníku PROFIT, které vychází v pondělí 11. června. Týdeník si můžete také předplatit - ZDE. Vyplatí se to!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít