Tolik věcí pod jednou střechou

25. února 2008, 00:00 - Marcela Honsová
25. února 2008, 00:00

PRIOR - Prior patří mezi značky socialistické éry a zatím se v tvrdé konkurenci zahraničních obchodních řetězců drží. V roce 1990 měl totiž všechny atributy kvalitní zavedené známky, včetně grafické podoby.

Před listopadem 1989 byly obchodní domy Prior v každém větším městě Československa. Dnes je jich dvacet, především na jihu i severu Čech a na severní Moravě. Jejich majitelem je společnost Prior Czech Republic vlastněná pětapadesátiletým Alexandrem Seidlem, který začal Priory kupovat na začátku 90. let v privatizaci. Tehdy se vrátil z emigrace v Německu, kde se dlouho živil dovozem a prodejem spotřebního zboží.

Na přelomu padesátých a šedesátých let vznikly v centru Prahy Dům módy a Dům potravin. V ostatních československých městech se o expanzi průlomového konceptu nákupu pod jednou střechou postaral především Prior, který většinou vyrostl buď přímo v centrech měst, nebo v nejbližším okolí. Dodnes tak stojí jeho obchodní domy na atraktivních místech, na pěších zónách, co nejblíže středu dění, zatímco nové supermarkety vznikají na okrajích měst.

Po rozpadu federace prošly jednotlivé domy samostatně privatizací. Priory v Česku skupovaly dvě skupiny – v Čechách Seidlova, na Moravě skupina Interkontakt podnikatele Jana Tlačbaby, která zkrachovala přes devíti roky. Zajímavé přitom je, že obě nikdy nevedly o známku Prior soudní spory. Podle odborníků síť Interkontaktu neuspěla kvůli dluhům. Dnes leží téměř polovina obchodních domů Prior Czech Republic na Moravě.

České obchodní domy mizí

Ještě před deseti lety vládli čeští majitelé žebříčkům největších obchodníků v zemi. Z deseti nejrozšířenějších obchodních řetězců jich polovina patřila domácím podnikatelům. Jejich prodejny s potravinami, drogerií či elektronikou se počítaly na stovky. Většina z nich zkrachovala, nebo je pohltily zahraniční řetězce. Další tlaky na tuzemskou síť ještě přijdou, protože zahraniční konkurenti už pronikají do čím dál menších měst. Prior, kromě tří krajských měst, Českých Budějovic, Ostravy a Jihlavy, nabízí své služby hlavně obyvatelům okresních měst.

„Tento měsíc jsme otevřeli nový obchodní dům v Roudnici nad Labem a v plánu jsou další Priory. Chystáme v tuzemsku rozšíření naší sítě. Mnohé objekty už vlastníme. Stávající domy postupně modernizujeme. Náš roční obrat se ustálil a v posledních několika letech se pohybuje do 600 milionů korun,“ uvádí ředitel Prioru Ondřej Eliáš.

O plánovaném ataku Prior Czech Republic se ovšem příliš neví ani mezi odborníky. Možná proto, že společnost moc nesází na reklamu a zviditelnění. „Z mého pohledu se může stát osudnou značce Prior zvolený model obchodu spolu s minimální komunikační podporou. Považuji to za škodu, protože značka měla velmi dobrý potenciál uspět diky své srozumitelnosti i třeba při expanzi na trhy v okolních zemích,“ uvádí Ondřej Obluk z Mather Communications, společnosti zabývající se tvorbou a budováním značek v rámci marketingové komunikace. Podle něj dnes nelze od Prioru očekávat, že by se v tvrdé konkurenci většiny zahraničních maloobchodních značek dokázal znovu více prosadit.

Mínění vedení Prioru je opačné. Zatím ovšem tají, v kterých dalších českých městech lidé ještě letos najdou nové obchodní domy Prior. Jisté ale je, že ty přibudou.

KDE DNES NAJDEME PRIOR

České Budějovice, Prachatice, Frýdek-Místek, Jihlava, Strakonice, Dačice, Pelhřimov, Vyškov, Most, Kadaň, Litvínov, Náchod, Ostrava, Kladno, Turnov, Semily, Karviná, Třinec, Orlová, Roudnice nad Labem.

Prior sídlí v centrech měst

Přestože jsou domy Prior Czech Republic většinou umístěny ve středu měst, profilují se spíše jako cenově příznivé prodejny. V západních zemích je přitom obvyklé, že vícepodlažní obchodní domy v centrech se specializují na drahé luxusní zboží. Je otázkou, zda se podobnou cestou jednou nevydají i Priory.

Zatím Prior nabízí, jak sliboval v době svého vzniku, veškerý sortiment pod jednou střechou. Ovšem například drogistické zboží v jeho prostorách často prodává DM nebo Schlecker; Billa, Ahold a McDonald‘s si zase v Prioru pronajímají místa na prodej potravinářského zboží. Zbývající sortiment je už většinou v režii Prioru. „Zkuste někde jinde v Česku najít třeba podobnou nabídku metráže,“ chlubí se ředitel Eliáš.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít