To si zasloužíme

31. července 2009, 14:52 - Petr Nováček
31. července 2009, 14:52

Pokud voliči ve volbách nedají najevo, co jim vadí, nebudou se moci divit, kdo jim vládne

Říjnové volby prý budou mezníkem. Prý hrozí levicová vláda ČSSD s podporou komunistů, budou-li mít v příští sněmovně většinu. Anebo velká koalice ODS a ČSSD, pokud se Jiří Paroubek komunistů lekne a Mirek Topolánek nebude mít s kým sestavit většinovou pravostředovou vládu. Levicová vláda by prý přidusila demokracii, protože by udělala „čelem vzad“ k minulým poměrům, a velká koalice oklestila demokracii změnou volebního zákona. Tím by ODS a ČSSD zlikvidovaly menší politické strany a zmonopolizovaly si moc ve státě. Prý to skončí špatně, pokud občané naloží 9. a 10. října se svým volebním právem neuváženě, alarmují politici potenciální voličstvo.
Stejně jako před červnovými volbami 2006 se i před těmi nastávajícími nad Českou republikou vytváří atmosféra, jež racionálnímu uvažování nepřeje. Před třemi lety to byla takzvaná Kubiceho zpráva, údajně dokládající prorůstání politické moci s organizovaným zločinem. Indiskrecí, jíž napomohl přinejmenším jeden poslanec ODS a jeden KDU-ČSL, se z příslušného parlamentního výboru dostala na veřejnost čtyři dny před volbami. ČSSD, tehdy osmým rokem u vládního vesla, neměla už kdy na Kubiceho zprávu pádně reagovat a před veřejným míněním se, měla-li čím, obhájit. Nikdo zpětně nezjistí, kolik z oněch sto tisíc a celkově tří procent hlasů, o něž ČSSD ve volbách zaostala za ODS, padá na vrub Kubiceho zprávy. Poněvadž obsahovala zjištění, k nimž příslušný policejní útvar dospěl už dříve, a přesto byla zveřejněna až těsně před volbami, byl to prostě faul. Neúmyslný, jen pokud připustíme, že jeho aktéři byli hlupáci neuvědomující si dosah svého jednání.
Z toho, co jednou projde a není potrestáno (pokuty dvěma poslancům byly spíše pro legraci), hrozí, že se stane v zemi s nevyspělou politickou a právní kulturou obvyklá praxe. Do voleb tentokrát nezbývají dny, ale něco přes dva měsíce. Je doba dovolených, jakýs takýs volební program zveřejnila ČSSD, zatímco ODS bude v srpnu sbírat názory občanů a až počátkem září zveřejní ten svůj. Prý aby jej nikdo nestihl okopírovat. Místo zřetelně nedostatkových idejí se tato prý liberálně konzervativní strana prezentuje billboardy s Topolánkem a spol. v plavkách. Za Klausovy éry, jakkoli programové dokumenty nemiloval, by to bylo nepředstavitelné. ODS přestává být pojmem. A ať už z vlastní nemohoucnosti, anebo na rady PR kouzelníků se stává dojmem čili povýtce emocionální, a nikoli empirickou veličinou. Rubem této změny je její zvýšená zranitelnost.
PR kouzlo sem, PR kouzlo tam, ale pokud se ve vlivných médiích objeví taková smršť negativních informací jako v minulých dvou týdnech o Romanu Janouškovi, lobbistovi a příteli pražského primátora Pavla Béma, je to pro ODS před volbami malér. O Janouškovi se dávno traduje, že kdo chce v Praze - a nejen tam - cokoli většího dojednat, nemůže ho obejít. Ačkoli měl být zapojen do Bémova pokusu o sestřelení Topolánka z křesla předsedy ODS, mezi Janouškovy „kontakty“ údajně náleží i expremiérův intimus Marek Dalík a Topolánkův přítel, bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. S tím měl mít Janoušek co do činění v souvislosti s připravovanou privatizací Letiště Praha.
Několik set milionů korun, jež má mít Janoušek „ulité“ na švýcarských kontech, vedlo tamní prokuraturu k podezření z praní špinavých peněz, a proto loni na podzim navázala kontakt s naší protikorupční policejní službou. Tuto informaci i s příslušnou, dle některých však zfalšovanou dokumentací ne tehdy, ale teprve nyní kdosi „pustil“ do médií. ODS to před volbami poškodí. Ať už Janouška „práskl“ někdo blízký konkurenční ČSSD anebo z řad ODS, což je pravděpodobnější. Proč? Topolánek a jeho věrní mají na Béma spadeno a rádi by ho „dorazili“. I kdyby totiž řeči o Bémově „kasírtašce Janouškovi“ byly jen zlovolnou pomluvou, primátora nemohou nekompromitovat a jeho pozici v ODS neoslabit. Přitom její pražská organizace si už prý za něho vyhlédla jiného příštího primátora. A poněvadž ani Klausova podpora Béma už nemá váhu, jakou mívala, začíná být slabý v kramflekách. A pokud s kamarilou svých lidí v čele pražské kandidátky ODS v říjnových volbách nezazáří, Topolánek, jestliže jako její předseda s ODS obstojí, ho stranicky zašlápne.
Topolánek vede kandidátku ODS na jižní Moravě, v kraji převážně zemědělském, kde bývaly úspěšné ČSSD a KDU-ČSL, strany lidí povýtce nezámožných a solidaristicky cítících. V Topolánkově zálibě v exkluzivních vilách, jachtách, vozech, ostrovech a přátelích sui generis, nejčerstvěji doložené snímky z jeho dovolené v italském Monte Argentariu, je přitom těžké najít zrnko solidarity s těmi, na něž už i na jižní Moravě nynější hospodářská krize doléhá. Mnozí čeští politici však v těchto souvislostech neuvažují. Byť v západních demokraciích je to zprava doleva před volbami obvyklé. Pokud nám to vadí, ale nedáme to ve volbách najevo, dobře nám tak! Stále totiž platí, že máme a budeme mít vládu, jakou si zasloužíme.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít