Tlačit, co se dá

02. října 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník, Euro
02. října 2014, 12:00

Pokud jste ho ještě nedostali majlem, dostanete ho do poštovní schránky, jako všechny české domácnosti: vysvědčení vystavené politickým stranám podle toho, jak se staví k návrhům občanské iniciativy jménem Rekonstrukce státu.

Načasování i rozsah akce svědčí o tom, že organizátoři to myslí se zvyšováním tlaku na politické strany a hnutí zastoupené v parlamentu vážně, a neváhají jim pár dní před komunálními a senátními volbami vystavit vysvědčení včetně doprovodného verbálního komentáře.

Rekonstrukce státu je společný projekt dvacítky nevládních organizací. Vzniknul, aby protlačil devět zákonů, jež by měly přispět k omezení korupčního prostředí, klientelismu a zvýšení transparence-od veřejných zakázek přes obsazování míst v dozorčích radách státních podniků až po financování politických stran.

Tahle velmi chytře propracovaná i naplánovaná akce vyústila v úspěch přinejmenším do té míry, že před parlamentními volbami 165 poslanců podepsalo závazek, že budou podporovat 40 konkrétních opatření, prosazovaných Rekonstrukcí. Dnešní rozesílání „vysvědčení“ je pouze dalším krokem, jak strany, hnutí i jejich poslance a senátory přimět k tomu, aby splnili, co slíbili. Přesně jak to chtějí političtí aktivisté v Americe: „You have promised. Now deliver.“

Vysvědčení přinejmenším dokládá to, že když přijde na lámání chleba, tedy přijímání zákonů a podporu principů, k nimž se poslanci za hnutí ANO zavázali, pracují zhruba stejně špatně jako sociální demokraté. Přitom šéfové všech členů vládní koalice závazek podepsali. Kdyby TOP 09 úspěšně nevykostila esenci zákona o státní službě, jak si jí představovali aktivisté z Rekonstrukce, dostala by na vysvědčení jedničku, protože v jiných oblastech se poslanci snaží slibu dostát se ctí. Kupříkladu Jan Farský je otcem návrhu zákona o registru smluv, a třeba v klíčovém aspektu podmínění účinnosti smluv uzavřených veřejným sektorem jejich uveřejněním v Registru neuhnul ani o píď.

Riziko závazků

Je samozřejmě otázkou, zda kampaň dosáhne splnění slibů. Prozatím je však jisté, že se zákonodárcům jejich podpisy pod závazky líbí čím dál míň a naříkají jak hrdinové Knoflíkové války. „Rekonstrukce státu nás ničí našimi závazky. A dělá z našich poslanců pachatele, pokud nebudou plnit, co slíbili,“ shrnula to za všechny ministryně spravedlnosti Helena Válková, která to v trestním právu dotáhla až na titul řádného profesora. Je jí samozřejmě jasné, že přijaté závazky právně vymahatelné nejsou, ale politicky bude jejich neplnění nákladné.

Otázkou je, jak moc, a zda vůbec bude při rozhodování voličů míra plnění závazků hrát statisticky významnou roli, ale v tom se budeme moci piplat po volbách. Nátlak na poslance je intenzivní a nemusí to být vždy příjemné. Na druhé straně je pravdou, že když se z legislativy vytáhnou některé klíčové principy, zbude z ní dadaistické čtivo.

Úplně mimo jdou návrhy, aby Rekonstrukce, když tolik tlačí, vytvořila vlastní formaci s tímto programem a kandidovala ve volbách. Proč? Tohle je esence občanské společnosti, tak to dokonce má být. Dokonce i zkušení komentátoři by to rádi viděli, zatímco jiní z nich dělají zájmovou skupinu, nic něž lobbisty. Jasně že lobbují, jasně že jsou financování soukromými osobami. Ale pokud za necelých pět milionů ročního rozpočtu dosáhnou toho, že se legislativa nakonec přijme ve funkční podobě, a přiblížíme se k tomu, co znamená „dobrá vláda“, bude to investice s největší pozitivní externalitou za posledních sto let.


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Německo, investice a česká volba

Pálit, nebo prodat?

Rusko-čínské přátelství bez hranic

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít