Tituly pro budoucí lídry

02. prosince 2009, 12:54 - Martin Rychlík
02. prosince 2009, 12:54

UNYP nabízí pro Čechy už šest specializovaných MBA programů

Kdo chce studovat mezinárodní školu v Praze, nemá mnoho možností. Jednou z alternativ je University of New York in Prague (UNYP), která byla založena v roce 1998. „Jsme jednou z mála institucí v Evropě, jež může nabídnout jak evropský, tak americký bakalářský titul, protože máme jednak akreditace od českého ministerstva školství, ale diplomy mají též garance v USA. Máme úzké vazby na State University of New York,“ řekl týdeníku EURO rektor Andreas Antonopoulos. „Asi 60 procent našich studentů navštěvuje ekonomické programy, fakulta byznysu je stále tou největší,“ doplňuje muž, jenž studoval v Řecku, USA i Londýně. Od podzimu 2004 nabízí UNYP ve spolupráci s Institut Universitaire Kurt Bösch navazující studium v programech Master of Business Administration (MBA). V současné době je v nabídce již šest osmnáctiměsíčních programů za cenu 300 tisíc korun. Nová kohorta „budoucích lídrů“, jak zní reklamní motto školy, by měla začít studovat v únoru 2010.

Mezinárodní místo Škola má v současnosti asi 650 studentů, jimž je k dispozici pět bakalářských oborů (byznys, masmédia, mezinárodní vztahy, psychologie a angličtina s literaturou). Magisterské kurzy jsou tři: profesionální komunikace a PR v součinnosti s La Salle University, mezinárodní právo a clinical-counselling psychology. „Zájemci o studium jsou Češi i cizinci, řekněme zhruba půl na půl. Vzděláváme studenty asi z 60 zemí,“ doplňuje marketingový ředitel Mike Soal. Jeho slova záhy dosvědčuje směsice jazyků, které se linou z univerzitní knihovny. Kromě povinné angličtiny, jež je vyučovacím jazykem UNYP, zní hodně ruština, ale i vietnamština, čínština a další exotické řeči. V podzemí mají mladí k dispozici vlastní klub. Kdo je pro školu v anglickém vzdělávání sokem? „Na rivaly se moc nekoukáme, soustředíme se především na sebe,“ říká Antonopoulos o škole, která má svou sestru v Aténách. Dle něj mají absolventi otevřenou cestu na univerzity celého světa; jako příklad lze uvést Alexandera Raimana, jenž loni po bakalariátu (B.A.) přešel na elitní London School of Economics.

Manažeři z Legerovy 72 Nejzajímavější jsou pochopitelně MBA kurzy. „Celkem je navštěvuje asi sto lidí. Řekl bych, že jsme největším tuzemským poskytovatelem MBA v angličtině. Lidé se o manažerské kurzy zajímají možná i více než dřív; čím dál častěji se na nás obracejí na základě osobního doporučení,“ tvrdí rektor. Důležitá je korporátní klientela – DHL, Unilever, Pilsner Urquell nebo Zentiva – jež spoluvytváří i výuku. „Ale je to oboustranný vztah. Není to tak, že bychom vzdělali dva manažery pro DHL a tím to skončilo. Připravujeme studie, analýzy. Obracejí se na nás lidé z firem: Umíte tohle, pojďme spolupracovat,“ říká ředitel Soal. Kvalita studií je prý garantována jednak formálně – jedinou existující tuzemskou akreditací CAMBAS – a americkými partnery, ale hlavně neformálně: uplatněním na trhu práce.
Mezi absolventy patří mimo jiné Monika Čížková (viceprezidentka pro značku a komunikaci u Vodafonu) či Natalia Kortisová (PricewaterhouseCoopers, manažerka v oddělení lidských zdrojů). Není cena za studium přeci jen vysoká? „Musíme ji držet na této úrovni, protože sem skutečně létají profesoři z různých zemí. Třeba i Claude Varley, který byl prezidentem Coca-Cola Bottling Company. Většina vyučujících pochází ze zahraničí, ale zdatné kolegy nacházíme také v Česku. Učí u nás lidé z VŠE, ČVUT nebo Univerzity Karlovy,“ vysvětluje Antonopoulos. K absolventům v červnu na Žofíně promluvil také profesor Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR. UNYP letos všechny své programy reakreditovala. Není jí už budova v Legerově ulici těsná? „Lokalita má své výhody. Jsme přímo v centru Prahy, kousek od dopravních tepen. Ale jistě, není to v přírodě… Nicméně během pár let se budeme muset z prostorových důvodů poohlédnout po novém sídle,“ uzavírá rektor Antonopoulos.

*
BOX:
Šestka kurzů s MBA**
Programy Master of Business Administration na UNYP:
* Management
* Marketing
* Banking
* Management of Information Systems
* Human Resource Management
* Tourism Management
Pramen: týdeník EURO

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít