Titanium by bylo lepší?

28. října 2008, 11:20 - Ivan Pilný
28. října 2008, 11:20

Glosa postaršího technokrata

Při poslední cestě do USA navštívil prezident Václav Klaus také hlavní stan společnosti Microsoft v Redmondu. Po předvedení vize budoucnosti si povzdechl, že je dobře, že se takové doby nedožije. Jeho postoj k informačním technologiím je známý, takže nepřekvapí. Jeden současný anglický básník volá s trochou obav nebo spíše ironie po tom, aby jeho nedokonalé srdce bylo nahrazeno titanovým a možná by i příští generace lidí mohla být z titanu. Je lehčí, odolnější a více vydrží.
Zcela opačný názor mají guru informační společnosti. Opěvují narůstající výkonnost hardware, obrovskou kapacitu paměti a rychlé připojení. To spolu s magickým softwarem vytváří vizi, které se začínám obávat i já. Představu, že ráno usednu k snídani a dostane se mi snad kromě kávy všeho, co potřebuji, informací, hudby, sportovních zpráv, nabídek k neodolatelným nákupům, bych ještě skousnul. Méně už to, co o mně ten kus železa, a tudíž i ten, kdo jej ovládá, musí vědět. Neuchvacuje mne ani představa, že kdekoli mohu být dostižen e-mailem, telefonem či videem. Kladu si občas otázku, jak jsme tyto věci řešili dříve, když takové technologie neexistovaly. Virtuální komunity, virtuální existence a virtuální komunikace mne také moc nepřitahují. Někdo už řekl, že technologie zkracuje vzdálenosti, ale bohužel nás k sobě nepřibližuje. Náhradu výukových procesů počítačovými programy považuji spíše za východisko z nouze, učitelé, alespoň ti doopravdičtí, jsou nenahraditelní. Chybí spíše metodika zapojení počítačů do výuky a gramotní kantoři. Příspěvek počítačů k boji s oteplováním je mírně řečeno problematický. Serverové farmy s obrovským příkonem, přebytečná výpočetní kapacita ve firmách i u nás doma moc zeleně nevypadají. To, že výrobci pracují na tom, aby při chodu naprázdno, představujícím drtivou většinu času, spotřebovávaly méně energie, není řešením.
Rozhodně se nechci přiřadit k úvodním „katastrofickým“ postojům. Využívám mobily, počítače, programy, e-maily, je to velmi praktické. Jsem si vědom toho, kam posunula informační technologie celé obory, například medicínu. Počítače jsou jistě dobrým sluhou, ale neměly by se stát pánem. Kvantita také neznamená kvalitu, stačí se podívat na internet. Nebo snad patříte mezi ty, kteří v milionech odkazů rozliší pšenici od plevele? Jsou stovky televizních programů a videí v počítači takovým přínosem? Je dobře, že informační technologie se stala běžnou součástí našeho života. Doufám, že nebude ničím víc.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít