Titanium by bylo lepší?

28. října 2008, 11:20 - Ivan Pilný
28. října 2008, 11:20

Glosa postaršího technokrata

Při poslední cestě do USA navštívil prezident Václav Klaus také hlavní stan společnosti Microsoft v Redmondu. Po předvedení vize budoucnosti si povzdechl, že je dobře, že se takové doby nedožije. Jeho postoj k informačním technologiím je známý, takže nepřekvapí. Jeden současný anglický básník volá s trochou obav nebo spíše ironie po tom, aby jeho nedokonalé srdce bylo nahrazeno titanovým a možná by i příští generace lidí mohla být z titanu. Je lehčí, odolnější a více vydrží.
Zcela opačný názor mají guru informační společnosti. Opěvují narůstající výkonnost hardware, obrovskou kapacitu paměti a rychlé připojení. To spolu s magickým softwarem vytváří vizi, které se začínám obávat i já. Představu, že ráno usednu k snídani a dostane se mi snad kromě kávy všeho, co potřebuji, informací, hudby, sportovních zpráv, nabídek k neodolatelným nákupům, bych ještě skousnul. Méně už to, co o mně ten kus železa, a tudíž i ten, kdo jej ovládá, musí vědět. Neuchvacuje mne ani představa, že kdekoli mohu být dostižen e-mailem, telefonem či videem. Kladu si občas otázku, jak jsme tyto věci řešili dříve, když takové technologie neexistovaly. Virtuální komunity, virtuální existence a virtuální komunikace mne také moc nepřitahují. Někdo už řekl, že technologie zkracuje vzdálenosti, ale bohužel nás k sobě nepřibližuje. Náhradu výukových procesů počítačovými programy považuji spíše za východisko z nouze, učitelé, alespoň ti doopravdičtí, jsou nenahraditelní. Chybí spíše metodika zapojení počítačů do výuky a gramotní kantoři. Příspěvek počítačů k boji s oteplováním je mírně řečeno problematický. Serverové farmy s obrovským příkonem, přebytečná výpočetní kapacita ve firmách i u nás doma moc zeleně nevypadají. To, že výrobci pracují na tom, aby při chodu naprázdno, představujícím drtivou většinu času, spotřebovávaly méně energie, není řešením.
Rozhodně se nechci přiřadit k úvodním „katastrofickým“ postojům. Využívám mobily, počítače, programy, e-maily, je to velmi praktické. Jsem si vědom toho, kam posunula informační technologie celé obory, například medicínu. Počítače jsou jistě dobrým sluhou, ale neměly by se stát pánem. Kvantita také neznamená kvalitu, stačí se podívat na internet. Nebo snad patříte mezi ty, kteří v milionech odkazů rozliší pšenici od plevele? Jsou stovky televizních programů a videí v počítači takovým přínosem? Je dobře, že informační technologie se stala běžnou součástí našeho života. Doufám, že nebude ničím víc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít