The Guardian: Konkláve a budoucnost

13. března 2013, 09:30 - red
13. března 2013, 09:30

Hledá se vůdce těžce zkoušené globální instituce. Musí mít brilantní komunikační schopnosti, být teologicky vzdělán a vyzbrojen kuráží, aby mohl čelit chaotické a možná zkorumpované centrální administrativě. Ježíš s MBA, navrhl jeden vtipálek.

O příštím papeži rozhodne to, jak budou vyhodnoceny výzvy, jimž římskokatolická církev čelí. Všude kromě Afriky její řady stagnují nebo řídnou. Je zde příliš málo kněží a příliš mnoho skandálů.

K liknavosti v přístupu k děsivým případům zneužívání dětí kněžími se přidává liknavost a neochota ke změnám v otázkách celibátu, postavení žen a role laiků. Žádný div, že v posledních dnech se neukázal žádný favorit na nejvyšší funkci.

Než se objeví bílý dým, může to trvat velmi dlouho. Volba, kterou 115 kardinálů učiní, nemusí mít přímý dopad na současné věřící. Musí mít ale zásadní dopad skoro na všechny věci, které se týkají budoucnosti.

Der Standard: Salámová taktika

Je to klasická salámová taktika, s níž maďarský premiér Viktor Orbán přizpůsobuje demokracii svým představám. Kousek po kousku rozkládá demokratickou podstatu státu tlakem na její základy – média a justici.

Když musí Orbán couvnout, jako v případě registrace voličů, hned přichází s dalšími podivnými nápady. Tento stav je neudržitelný. Nejen Evropská komise jako strážkyně unijních hodnot a pravidel musí naplno uplatnit své pravomoci. Také unijní sousedé Maďarska a především Orbánovi přátelé z Evropské lidové strany se musejí snažit.

Bývalý kancléř Wolfgang Schüssel v kuloárech nešetří na Orbánovu adresu projevy sympatií a šéf ÖVP Michael Spindelegger dlouhodobě lavíruje a varuje před „honem na Maďarsko“. Teprve v pondělí mluvil trochu vážněji. Jasné slovo to ale nebylo.

Právě takové je ale mezi sousedy a přáteli zapotřebí, aby se Orbán nemohl pořád tvářit jako ochránce Maďarů před jejich „nepřáteli“.

Pravda: Velký švindl

Při návštěvě restaurace v sousedním Česku asi mnohé zaskočí, když při placení místo pokladního lístku dostanou od číšníka jen paragon plný čárek a nesrozumitelných značek, kde je dole uvedena výsledná suma.

Rukou psaný bloček je sice ve slovenských restauracích minulostí, jenže k používání registračních pokladen mnozí číšníci přistupují velmi osobitě – v „lepším“ případě dají hostu falešný doklad, v „horším“ žádný. Státní rozpočet tak ročně přichází asi o 150 milionů eur. V porovnání s podvody na DPH je to zlomek, ale v situaci, kdy pokladna zeje prázdnotou, je každý cent dobrý.

Než někdo začne nadávat na katastrofální stav slovenských silnic, zdravotnictví či školství, měl by se zamyslet, zda k tomu nepřispěl také sám neplacením daní. Očekávat, že by majitelé podniků změnili své chování sami od sebe, by bylo naivní. Podvádět na daních se totiž stalo slovenským národním sportem. Když se takové porušování zákona u někoho prokáže, měl by kromě pokuty také přijít o možnost podnikat v gastronomii.


Čtěte také:

Mše pro kardinály ve Vatikánu - volba papeže začíná

Volba nového papeže začne v úterý

Orbán vyvolal odpor ústavními dodatky


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít