Těžký zápas o tradici

29. ledna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL EVA MARZINI
29. ledna 2007, 00:00

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEKČeská republika se nemusí chlubit pouze svými škodovkami, pivem či výrobky ze skla. V malém městečku Zákupy nedaleko České Lípy totiž sídlí prakticky jediný evropský podnik na výrobu karnevalového zboží.

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEK Česká republika se nemusí chlubit pouze svými škodovkami, pivem či výrobky ze skla. V malém městečku Zákupy nedaleko České Lípy totiž sídlí prakticky jediný evropský podnik na výrobu karnevalového zboží. Majitel Zdeněk Rydygr, jemuž letos bude padesát let, dělá všechno možné, aby proti čínské konkurenci uspěl a tradiční výrobu v severních Čechách udržel (více se můžete dozvědět v Profitu číslo 47/2006).

PŘISPĚJE UNIE NA MUZEUM?

Mezi jeho plány je i muzeum s občerstvením, které chce otevřít letos. Rád by na tento projekt získal grant z Evropské unie. „Vzal jsem si za inspiraci sklárny Novosad v Harrachově. Jejich majitel vsadil na turisty. Ti přijedou, napijí se piva z tamního minipivovaru, pojedí něco dobrého, prohlédnou si výrobu a mohou si také koupit tamní sklářské výrobky,“ osvětluje svoji strategii Rydygr.

Muzeum by mělo představit více než stoletou tradici výroby papírových masek v Zákupech. Vše začalo již v roce 1880, kdy Eduard Held v Zákupech založil živnost na sběr starého papíru a hadrů.

OBCHOD SE ZBRANÍ V RUCE Do podnikání se zákupský podnikatel vrhl v roce 1994, kdy s dalšími čtyřmi společníky továrnu na výrobu karnevalového zboží koupil. Výroba šla zpočátku dobře, ale po roce 2002 se přiřítila lavina levného zboží z Číny. Rydygr však konkurenci ustál. „Jednou z výhod českého výrobce je stálá kvalita produkce a schopnost pružně reagovat malými sériemi na požadavky zákazníka,“ vysvětluje.

Severočeský podnikatel si nejlépe odpočine při svých trochu netradičních koníčcích. „Jsem členem Klubu vojenské historie Česká Lípa a také Veterán klubu Česká Lípa. Na počátku října jsem také strávil týden na vojenském cvičení aktivních záloh. K tomu se vztahuje jedna pikantní historka. Měli jsme totiž zrovna kulometné střelby na střelnici a do toho mi volal jeden holandský zákazník,“ dává k dobru úsměvnou příhodu Rydygr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít