Těžký zápas o tradici

29. ledna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL EVA MARZINI
29. ledna 2007, 00:00

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEKČeská republika se nemusí chlubit pouze svými škodovkami, pivem či výrobky ze skla. V malém městečku Zákupy nedaleko České Lípy totiž sídlí prakticky jediný evropský podnik na výrobu karnevalového zboží.

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEK Česká republika se nemusí chlubit pouze svými škodovkami, pivem či výrobky ze skla. V malém městečku Zákupy nedaleko České Lípy totiž sídlí prakticky jediný evropský podnik na výrobu karnevalového zboží. Majitel Zdeněk Rydygr, jemuž letos bude padesát let, dělá všechno možné, aby proti čínské konkurenci uspěl a tradiční výrobu v severních Čechách udržel (více se můžete dozvědět v Profitu číslo 47/2006).

PŘISPĚJE UNIE NA MUZEUM?

Mezi jeho plány je i muzeum s občerstvením, které chce otevřít letos. Rád by na tento projekt získal grant z Evropské unie. „Vzal jsem si za inspiraci sklárny Novosad v Harrachově. Jejich majitel vsadil na turisty. Ti přijedou, napijí se piva z tamního minipivovaru, pojedí něco dobrého, prohlédnou si výrobu a mohou si také koupit tamní sklářské výrobky,“ osvětluje svoji strategii Rydygr.

Muzeum by mělo představit více než stoletou tradici výroby papírových masek v Zákupech. Vše začalo již v roce 1880, kdy Eduard Held v Zákupech založil živnost na sběr starého papíru a hadrů.

OBCHOD SE ZBRANÍ V RUCE Do podnikání se zákupský podnikatel vrhl v roce 1994, kdy s dalšími čtyřmi společníky továrnu na výrobu karnevalového zboží koupil. Výroba šla zpočátku dobře, ale po roce 2002 se přiřítila lavina levného zboží z Číny. Rydygr však konkurenci ustál. „Jednou z výhod českého výrobce je stálá kvalita produkce a schopnost pružně reagovat malými sériemi na požadavky zákazníka,“ vysvětluje.

Severočeský podnikatel si nejlépe odpočine při svých trochu netradičních koníčcích. „Jsem členem Klubu vojenské historie Česká Lípa a také Veterán klubu Česká Lípa. Na počátku října jsem také strávil týden na vojenském cvičení aktivních záloh. K tomu se vztahuje jedna pikantní historka. Měli jsme totiž zrovna kulometné střelby na střelnici a do toho mi volal jeden holandský zákazník,“ dává k dobru úsměvnou příhodu Rydygr.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít