Těžká chvíle u volební urny

29. května 2006, 00:00 - Erich Handl
29. května 2006, 00:00

Která strana nabízí před nadcházejícími volbami nejvíce podnikatelům? Jednoduché je to u levicových stran, sociálních demokratů a komunistů. Jejich programy jsou tradičně orientovány na zaměstnance a jejich sociální výhody. Rozumný byznysmen levici nevolí. A pro koho hlasovat na pravici?

Která strana nabízí před nadcházejícími volbami nejvíce podnikatelům? Jednoduché je to u levicových stran, sociálních demokratů a komunistů. Jejich programy jsou tradičně orientovány na zaměstnance a jejich sociální výhody. Rozumný byznysmen levici nevolí.

A pro koho hlasovat na pravici? Lidovci mají poměrně liberální nabídku, netrvají na registračních pokladnách a minimální dani, chtějí nižší odvody. Ale jsou to známí mistři kompromisu, vždyť nám vládli doteď a žádnou velkou reformu neprosadili. Ještě horší je to se zelenými. Mají hodně lákadel s možností změny, ale při bližším pohledu na jejich kandidáty je to problematická volba. Jsou mezi nim lidé orientovaní snad do všech směrů, od pravicového liberála Bursíka až po trockistu Uhla. Kdo z nich bude mít po volbách v partaji navrch? Možná nikdo a strana se rozpadne stejně rychle, jako vylétla na politické nebe.

Nejvíce z pravicových stran slibuje podnikatelům ODS. Chce rovnou daň, zrušení zákazu švarcsystému a minimální daně. Odpískala by registrační pokladny a řadu dalších byrokratismů. Prý by se snížila sazba sociálního a zdravotního pojištění. Její program je dobrý, ale kdo zaručí, že bude platit i po volbách? Partaj je také vnitřně rozštěpená, v červnu může získat navrch Topolánek, hodně nakloněný pravicovým receptům, nebo Tlustý, kterému není proti srsti velká koalice se sociální demokracií. Takže stejně o všem nakonec rozhodne povolební alchymie.

Mohlo by vás zajímat

  • Štěpán Svačina: Paušální úhrady jsou zhoubou českého…

  • Dana Drábová: Chci být jako Thatcherová

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

Hry pro příležitostné hráče