Article, show

Textilní brownfield čeká na oživení

02. února 2009, 00:00 - Robert Šimek
02. února 2009, 00:00

Liberecká čtvrť Kateřinky byla v minulosti významným průmyslovým centrem s řadou podniků.

Z nich jsou však dnes už jen opuštěné areály čekající na nové využití. Patří k nim i bývalá Kiesewetterova továrna na sukno.

Areál někdejšího Kiesewetterova závodu stojí v dnešní Kateřinské ulici zhruba pět kilometrů severně od centra Liberce. Jedná se o soubor sedmi budov, z nichž tři největší tvoří vzájemně propojený celek. Objekty jsou dochovány v původních objemech včetně vysokého komína, pouze fasády byly koncem minulého století modernizovány a jsou bez historických prvků.

Budovy mají vlastní trafostanici, přípojku městského vodovodu i odvod do septiku. Do areálu vede asfaltová komunikace a těsně před hlavním vchodem je zastávka MHD.

Podnik sloužil textilní výrobě až do druhé poloviny 20. století, poté zde výrobní družstvo Interiér začalo s produkcí bytových doplňků. Od poloviny 90. let jsou budovy prázdné a současný majitel, firma MS Holding, je nejdřív nabízela k pronájmu a nyní se je snaží prodat. Cena je 20 milionů korun.

Přádelna z mlýna

Údolí Černé Nisy leží na katastrálním území čtyř kdysi samostatných obcí: Rudolfova, Kateřinek, Ruprechtic a Stráže nad Nisou. Horská řeka zde má dost nestálý průtok, v minulosti byla ale přesto hojně průmyslově využívána.

Směrem do údolí, u všech zmíněných obcí, postupně vzniklo několik desítek malých i větších továren, které se věnovaly především textilní výrobě. Zpočátku šlo většinou o mlýny, které byly v průběhu 19. století upraveny na přádelny, tkalcovny a úpravny.

Tímto způsobem vznikla i Kiesewetterova továrna na sukno. Původně stál na jejím místě mlýn, který je doložen již v 16. století. Nesl název Bergmühle či Waldmühle a jeho majitelem byl Jakob Fiebiger. V polovině 18. století drželi objekt Christopher Kaulfersch a rodina Mauermannů z Kunratic. Za Josefa Johanna Mauermanna bylo pak někdy v letech 1825 až 1855 horní patro budovy změněno na přádelnu.

Místo strojů byty

POPIS OBJEKTU

  • *název - Kiesewetterova továrna kraj - Liberecký adresa - č. p. 135, 136, 137 kult. památka - ne vlastník - MS Holding cena - 20 milionů Kč výhody nákupu - zachovalý stav, rojekt revitalizace, klidné místo možné problémy** - vyšší cena, náklady na obnovu, doprava

Roku 1883 prodal vnuk Josefa Mauermanna mlýn Ludwigovi Streitovi z Liberce, který objekt kompletně přestavěl na soukenickou továrnu. Roku 1887 však tragicky zemřel pádem ze střechy a novým majitelem se již v následujícím roce stala firma Anton J. Kiesewetter vedená Ferdinandem Kiesewetterem. Továrna prošla v letech 1888 až 1889 dalšími úpravami a v jejím sousedství vznikla i nová vila.

Pod hlavičkou firmy Kiesewetter fungoval podnik až do 30. let 20. století. Za druhé světové války byla výroba zastavena a znovu se rozběhla teprve po znárodnění v roce 1945. Nějaký čas pokračovala produkce textilu, později ale získalo továrnu výrobní družstvo Interiér, které změnilo program na bytové doplňky. Výroba skončila teprve v 90. letech minulého století.

V budoucnu by areál mohl sloužit pro výrobní, skladovací, kancelářské nebo bytové účely. K přestavbě na obytný komplex vznikla dokonce již studie, která počítá se 74 byty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít