Textilní brownfield čeká na oživení

02. února 2009, 00:00 - Robert Šimek
02. února 2009, 00:00

Liberecká čtvrť Kateřinky byla v minulosti významným průmyslovým centrem s řadou podniků.

Z nich jsou však dnes už jen opuštěné areály čekající na nové využití. Patří k nim i bývalá Kiesewetterova továrna na sukno.

Areál někdejšího Kiesewetterova závodu stojí v dnešní Kateřinské ulici zhruba pět kilometrů severně od centra Liberce. Jedná se o soubor sedmi budov, z nichž tři největší tvoří vzájemně propojený celek. Objekty jsou dochovány v původních objemech včetně vysokého komína, pouze fasády byly koncem minulého století modernizovány a jsou bez historických prvků.

Budovy mají vlastní trafostanici, přípojku městského vodovodu i odvod do septiku. Do areálu vede asfaltová komunikace a těsně před hlavním vchodem je zastávka MHD.

Podnik sloužil textilní výrobě až do druhé poloviny 20. století, poté zde výrobní družstvo Interiér začalo s produkcí bytových doplňků. Od poloviny 90. let jsou budovy prázdné a současný majitel, firma MS Holding, je nejdřív nabízela k pronájmu a nyní se je snaží prodat. Cena je 20 milionů korun.

Přádelna z mlýna

Údolí Černé Nisy leží na katastrálním území čtyř kdysi samostatných obcí: Rudolfova, Kateřinek, Ruprechtic a Stráže nad Nisou. Horská řeka zde má dost nestálý průtok, v minulosti byla ale přesto hojně průmyslově využívána.

Směrem do údolí, u všech zmíněných obcí, postupně vzniklo několik desítek malých i větších továren, které se věnovaly především textilní výrobě. Zpočátku šlo většinou o mlýny, které byly v průběhu 19. století upraveny na přádelny, tkalcovny a úpravny.

Tímto způsobem vznikla i Kiesewetterova továrna na sukno. Původně stál na jejím místě mlýn, který je doložen již v 16. století. Nesl název Bergmühle či Waldmühle a jeho majitelem byl Jakob Fiebiger. V polovině 18. století drželi objekt Christopher Kaulfersch a rodina Mauermannů z Kunratic. Za Josefa Johanna Mauermanna bylo pak někdy v letech 1825 až 1855 horní patro budovy změněno na přádelnu.

Místo strojů byty

POPIS OBJEKTU

  • *název - Kiesewetterova továrna kraj - Liberecký adresa - č. p. 135, 136, 137 kult. památka - ne vlastník - MS Holding cena - 20 milionů Kč výhody nákupu - zachovalý stav, rojekt revitalizace, klidné místo možné problémy** - vyšší cena, náklady na obnovu, doprava

Roku 1883 prodal vnuk Josefa Mauermanna mlýn Ludwigovi Streitovi z Liberce, který objekt kompletně přestavěl na soukenickou továrnu. Roku 1887 však tragicky zemřel pádem ze střechy a novým majitelem se již v následujícím roce stala firma Anton J. Kiesewetter vedená Ferdinandem Kiesewetterem. Továrna prošla v letech 1888 až 1889 dalšími úpravami a v jejím sousedství vznikla i nová vila.

Pod hlavičkou firmy Kiesewetter fungoval podnik až do 30. let 20. století. Za druhé světové války byla výroba zastavena a znovu se rozběhla teprve po znárodnění v roce 1945. Nějaký čas pokračovala produkce textilu, později ale získalo továrnu výrobní družstvo Interiér, které změnilo program na bytové doplňky. Výroba skončila teprve v 90. letech minulého století.

V budoucnu by areál mohl sloužit pro výrobní, skladovací, kancelářské nebo bytové účely. K přestavbě na obytný komplex vznikla dokonce již studie, která počítá se 74 byty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít