Textilka Veba má zisk díky brokátu

11. prosince 2009, 13:05 - Petr Bayer
11. prosince 2009, 13:05

Textilní společnost Veba očekává letos rekordní tržby i zisk. Celé odvětví se přitom topí v potížích a řada závodů zkrachovala kvůli krizi a levným dovozům z Asie.

Brokát je fenoménem v oblékání Afričanů. Jednání s africkými zákazníky však vyžaduje trpělivost.

Autor: Veba

Broumovský textilní podnik Veba v letošním roce zvýší tržby o 15 procent na téměř dvě miliardy korun. Zisk stoupne dokonce bezmála o polovinu na 75 milionů korun. Navzdory celosvětové hospodářské krizi chystá firma masivní investice. „Bezprecedentní růst zajišťuje zejména export afrického brokátu, na jehož další vývoj a výrobu je určena značná část plánovaných půlmiliardových investic do roku 2011,“ prohlašuje předseda představenstva a generální ředitel společnosti Josef Novák. Domácí textilní průmysl se přitom potácí v problémech, neboť v prvním pololetí letošního roku se již notně zbídačené tržby textilek meziročně snížily o 13,5 procenta na 17,7 miliardy korun.

Africká expanze Broumovská Veba, která zaměstnává skoro 1280 lidí, je největším dodavatelem brokátu na západoafrický trh. Využívá obliby tamních obyvatel oblékat se do lesklých a barevných tkanin. Brokát je vyhledávaným materiálem na šití tradičních afrických společenských i módních oděvů typu kaftanů, agbád, dámských šatů i pánských košil. Firma jej už desítky let vyváží od Mauretánie přes Mali, Senegal, Pobřeží slonoviny, Burkinu Faso, Ghanu, Togo, Benin, Niger, Nigérii, Čad, Kamerun, Středoafrickou republiku po Kongo. Přestože jde o relativně drahý materiál, jehož nákup si může dovolit pouze lépe situovaná část africké populace, exportované objemy neustále rostou. V konkurenci dalších čtyř evropských výrobců z Německa, Švýcarska a Rakouska patří Vebě čtvrtina tohoto trhu. S tím se však nespokojila a již expanduje s ozdobným brokátem na šití oděvů i do centrální části černého kontinentu. Loni jeho produkci zvýšila o 35 procent a v současnosti se tento specifický oděvní produkt podílí na tržbách textilky více než dvěma třetinami. „Obchodně velmi úspěšný a dlouhodobě mimořádně perspektivní africký brokát je doslova fenomén,“ tvrdí Novák. Z této situace pramení také zmíněná ofenzivní investiční politika. Veba však exportuje i do řady zemí v Evropě, Americe a Asii. Vývoz tvoří devět desetin celkových tržeb a ročně stoupl o pětinu. Brokátové investice pomohou i doma

Samotný brokát, byť by byl sebekrásnější, ale vysoký zisk firmy nemůže zajistit. K tomu jsou zapotřebí škrty nerentabilních aktivit, například nynější prodej linky na zpracování textilních odpadů či snižování obrubovacích a konfekčních kapacit. V minulých letech se podnik zbavil přádelen, které zbytečně vyčerpávaly kasu a lidský potenciál. Peníze firma účelněji využila do výroby a modernizace strojového parku, kam v posledních sedmi letech vložila přes 860 milionů korun. Další rozvojový projekt na období let 2009 až 2011 počítá s částkou 500 milionů korun. „Tyto investice plně pokryjí rozvojové potřeby broumovské textilky a jsou více než dvojnásobné oproti odpisům. Asi třetina prostředků poslouží při obnově a modernizaci tkalcoven,“ líčí Novák. Zhruba stejná částka směřuje do úpraven, zejména pak do nového provozu v nedaleké Polici nad Metují. Zbývající část investic tříletého rozvojového projektu je určena k nákupu nových technologií pro finální úpravy tkanin, ale také na stavební práce a rekonstrukce, úspory energií, obnovu informačních technologií a vozového parku nebo na rozvoj maloobchodní sítě.

Prakticky všechny výrobní a technologické investice jsou však zaměřeny na všudypřítomný africký brokát. „Navíc jsou plnohodnotně využitelné i pro rozvoj domácenského textilu, zejména lůžkovin a ubrusů. Také díky tomu se společnost chce udržet mezi nejvyspělejšími a největšími výrobci damašků a froté zboží v Evropě,“ věří ředitel. Pro následné období konjunktury si má tak zajistit silnou konkurenční pozici. K té pomáhá i dobrá reputace Česka, která nemá v africkém světě koloniální šrámy. Afrika je podle Nováka prostě vášeň, nic nevadí široce rozšířené tykání i mezi tamním výrostkem a důstojným ředitelem velké textilky.

Opatrnější prognózy

Hospodářské plány na příští rok jsou spíše střízlivé. „V objemových ukazatelích výroby a tržeb neuvažujeme s dalšími nárůsty, nicméně plánujeme zopakování rekordních hodnot z let 2008 a 2009. A pokud nedojde k dalšímu zhoršování vnějších podmínek, může hospodářský výsledek překonat letošní očekávané hodnoty,“ předpokládá Josef Novák.

Dodává, že i v roce 2010 bude firma pokračovat v tlaku na zvyšování produktivity práce a rentability výroby pomocí investic, koncentrace výroby, organizační struktury i přípravy pracovníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít