Test přepisovačů hlasu: opravdu to funguje

04. března 2010, 13:03 - Jan Němec
04. března 2010, 13:03

Otestovali jsme oba české programy pro převod mluveného slova do textu v počítači. Výsledky byly potěšující – NovaVoice i NewtonDictate u běžného textu chybovaly jen zhruba v každém dvacátém slově.

Autor: NovaVoice

Prvním z testovaných programů pro přepis hlasu do počítače byl NovaVoice verze 3.1.2 od společnosti CC Novasoft. Druhým pak NewtonDictate verze 2.3 od firmy Newton Technologies . V obou případech se test týkal pouze všeobecného slovníku.

Pro bezproblémové používání programů na přepis hlasu je potřeba výkonný počítač a důležitý je rovněž kvalitní mikrofon. Náš test jsme dělali na počítači s dnes již průměrným vybavením: procesorem Intel Core Duo 2,66 MHz a dvěma gigabajty operační paměti. Mikrofony pak dodaly firmy CC Novasoft a Newton.

Učíte se oba

Diktování „e-zapisovatelce“ už ale vyžaduje cvik a dodržování několika pravidel. Je například důležité mluvit pokud možno přirozeně, plynule a stejně rychle jako při běžné mluvě. Uživatel se také musí soustředit na kvalitní artikulaci, ale zároveň to s korektní výslovností nepřehánět. Programy na přepis hlasu do počítače si také prozatím neporadí s interpunkcí. Proto je nutné při diktování hlásit každou čárku, otazník, vykřičník nebo dvojtečku.

Na knize zadrhávají |SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY|
|
Virtuální zapisovatelky soupeří o přízeň**|

Při prvních několika testovacích diktátech NovaVoice i Newton­Dictate chybovaly poměrně často. Během hodiny zkoušení se ale chybovost rychle snižovala a postupně se úspěšnost i v závislosti na složitosti textu vyšplhala přes hranici 90 procent. Vedle uživatele, který postupně zjišťuje, jak správně diktovat, se totiž „učí“ i oba programy. NovaVoice i NewtonDictate se umějí adaptovat na hlas konkrétního uživatele a díky tomu se úspěšnost zvyšuje.

Úspěšnost přepisu jsme vyzkoušeli na několika různých textech: běžných novinových článcích, odborném textu z oblasti informačních technologií a na několika odstavcích z běžné beletristické knihy.

Vzhledem k tomu, že se všeobecné slovníky CC Novasoft i Newton Technologies vytvářejí mimo jiné z archivu novin, byla u nich úspěšnost nejvyšší. Například u zpravodajského textu o stávce v dopravě, který jsme v každém programu diktovali celkem třikrát, dosáhla úspěšnost v průměru 95 procent. Jinak řečeno – programy se netrefily zhruba u každého dvacátého slova.

U odborného textu se úspěšnost snížila, NovaVoice a NewtonDictate si neporadily s některými odbornými výrazy. Ty však lze do slovníků doplnit a při druhém pokusu už programy nová slova rozpoznaly. Podobně dopadlo i testovací diktování z románu. Složitější květnatá mluva romanopisce byla tvrdým oříškem a úspěšnost se snižovala. Nepočítáme-li chyby v osobních jménech, dosahovala v průměru 90 procent.

Výsledky testu naznačily, že kvalita programů NovaVoice a NewtonDictate je u všeobecných slovníků srovnatelná. V testování se výsledky lišily jen minimálně a na jejich základě nelze jednoznačně tvrdit, že by jeden z programů chyboval méně či více. Test ale dokázal, že tvrzení dodavatelů „e-zapisovatelek“ o více než devadesátiprocentní úspěšnosti nejsou jen reklamním lákadlem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít