Test přepisovačů hlasu: opravdu to funguje

04. března 2010, 13:03 - Jan Němec
04. března 2010, 13:03

Otestovali jsme oba české programy pro převod mluveného slova do textu v počítači. Výsledky byly potěšující – NovaVoice i NewtonDictate u běžného textu chybovaly jen zhruba v každém dvacátém slově.

Autor: NovaVoice

Prvním z testovaných programů pro přepis hlasu do počítače byl NovaVoice verze 3.1.2 od společnosti CC Novasoft. Druhým pak NewtonDictate verze 2.3 od firmy Newton Technologies . V obou případech se test týkal pouze všeobecného slovníku.

Pro bezproblémové používání programů na přepis hlasu je potřeba výkonný počítač a důležitý je rovněž kvalitní mikrofon. Náš test jsme dělali na počítači s dnes již průměrným vybavením: procesorem Intel Core Duo 2,66 MHz a dvěma gigabajty operační paměti. Mikrofony pak dodaly firmy CC Novasoft a Newton.

Učíte se oba

Diktování „e-zapisovatelce“ už ale vyžaduje cvik a dodržování několika pravidel. Je například důležité mluvit pokud možno přirozeně, plynule a stejně rychle jako při běžné mluvě. Uživatel se také musí soustředit na kvalitní artikulaci, ale zároveň to s korektní výslovností nepřehánět. Programy na přepis hlasu do počítače si také prozatím neporadí s interpunkcí. Proto je nutné při diktování hlásit každou čárku, otazník, vykřičník nebo dvojtečku.

Na knize zadrhávají |SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY|
|
Virtuální zapisovatelky soupeří o přízeň**|

Při prvních několika testovacích diktátech NovaVoice i Newton­Dictate chybovaly poměrně často. Během hodiny zkoušení se ale chybovost rychle snižovala a postupně se úspěšnost i v závislosti na složitosti textu vyšplhala přes hranici 90 procent. Vedle uživatele, který postupně zjišťuje, jak správně diktovat, se totiž „učí“ i oba programy. NovaVoice i NewtonDictate se umějí adaptovat na hlas konkrétního uživatele a díky tomu se úspěšnost zvyšuje.

Úspěšnost přepisu jsme vyzkoušeli na několika různých textech: běžných novinových článcích, odborném textu z oblasti informačních technologií a na několika odstavcích z běžné beletristické knihy.

Vzhledem k tomu, že se všeobecné slovníky CC Novasoft i Newton Technologies vytvářejí mimo jiné z archivu novin, byla u nich úspěšnost nejvyšší. Například u zpravodajského textu o stávce v dopravě, který jsme v každém programu diktovali celkem třikrát, dosáhla úspěšnost v průměru 95 procent. Jinak řečeno – programy se netrefily zhruba u každého dvacátého slova.

U odborného textu se úspěšnost snížila, NovaVoice a NewtonDictate si neporadily s některými odbornými výrazy. Ty však lze do slovníků doplnit a při druhém pokusu už programy nová slova rozpoznaly. Podobně dopadlo i testovací diktování z románu. Složitější květnatá mluva romanopisce byla tvrdým oříškem a úspěšnost se snižovala. Nepočítáme-li chyby v osobních jménech, dosahovala v průměru 90 procent.

Výsledky testu naznačily, že kvalita programů NovaVoice a NewtonDictate je u všeobecných slovníků srovnatelná. V testování se výsledky lišily jen minimálně a na jejich základě nelze jednoznačně tvrdit, že by jeden z programů chyboval méně či více. Test ale dokázal, že tvrzení dodavatelů „e-zapisovatelek“ o více než devadesátiprocentní úspěšnosti nejsou jen reklamním lákadlem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít