Test přepisovačů hlasu: opravdu to funguje

04. března 2010, 13:03 - Jan Němec
04. března 2010, 13:03

Otestovali jsme oba české programy pro převod mluveného slova do textu v počítači. Výsledky byly potěšující – NovaVoice i NewtonDictate u běžného textu chybovaly jen zhruba v každém dvacátém slově.

Autor: NovaVoice

Prvním z testovaných programů pro přepis hlasu do počítače byl NovaVoice verze 3.1.2 od společnosti CC Novasoft. Druhým pak NewtonDictate verze 2.3 od firmy Newton Technologies . V obou případech se test týkal pouze všeobecného slovníku.

Pro bezproblémové používání programů na přepis hlasu je potřeba výkonný počítač a důležitý je rovněž kvalitní mikrofon. Náš test jsme dělali na počítači s dnes již průměrným vybavením: procesorem Intel Core Duo 2,66 MHz a dvěma gigabajty operační paměti. Mikrofony pak dodaly firmy CC Novasoft a Newton.

Učíte se oba

Diktování „e-zapisovatelce“ už ale vyžaduje cvik a dodržování několika pravidel. Je například důležité mluvit pokud možno přirozeně, plynule a stejně rychle jako při běžné mluvě. Uživatel se také musí soustředit na kvalitní artikulaci, ale zároveň to s korektní výslovností nepřehánět. Programy na přepis hlasu do počítače si také prozatím neporadí s interpunkcí. Proto je nutné při diktování hlásit každou čárku, otazník, vykřičník nebo dvojtečku.

Na knize zadrhávají |SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY|
|
Virtuální zapisovatelky soupeří o přízeň**|

Při prvních několika testovacích diktátech NovaVoice i Newton­Dictate chybovaly poměrně často. Během hodiny zkoušení se ale chybovost rychle snižovala a postupně se úspěšnost i v závislosti na složitosti textu vyšplhala přes hranici 90 procent. Vedle uživatele, který postupně zjišťuje, jak správně diktovat, se totiž „učí“ i oba programy. NovaVoice i NewtonDictate se umějí adaptovat na hlas konkrétního uživatele a díky tomu se úspěšnost zvyšuje.

Úspěšnost přepisu jsme vyzkoušeli na několika různých textech: běžných novinových článcích, odborném textu z oblasti informačních technologií a na několika odstavcích z běžné beletristické knihy.

Vzhledem k tomu, že se všeobecné slovníky CC Novasoft i Newton Technologies vytvářejí mimo jiné z archivu novin, byla u nich úspěšnost nejvyšší. Například u zpravodajského textu o stávce v dopravě, který jsme v každém programu diktovali celkem třikrát, dosáhla úspěšnost v průměru 95 procent. Jinak řečeno – programy se netrefily zhruba u každého dvacátého slova.

U odborného textu se úspěšnost snížila, NovaVoice a NewtonDictate si neporadily s některými odbornými výrazy. Ty však lze do slovníků doplnit a při druhém pokusu už programy nová slova rozpoznaly. Podobně dopadlo i testovací diktování z románu. Složitější květnatá mluva romanopisce byla tvrdým oříškem a úspěšnost se snižovala. Nepočítáme-li chyby v osobních jménech, dosahovala v průměru 90 procent.

Výsledky testu naznačily, že kvalita programů NovaVoice a NewtonDictate je u všeobecných slovníků srovnatelná. V testování se výsledky lišily jen minimálně a na jejich základě nelze jednoznačně tvrdit, že by jeden z programů chyboval méně či více. Test ale dokázal, že tvrzení dodavatelů „e-zapisovatelek“ o více než devadesátiprocentní úspěšnosti nejsou jen reklamním lákadlem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít