Tesco: Když cenná značka rezaví

30. října 2014, 09:14 - Martin Čaban a Petr Třešňák
30. října 2014, 09:14

Britský maloobchodní gigant Tesco čelí ve své vlasti sérii skandálů souvisejících s účetnictvím. O křeslo přichází jeden vysoký manažer za druhým, akcie společnosti míří ke dnu. Pro britská média jde o velké téma, neboť Tesco do vypuknutí aféry patřilo mezi nejvýše ceněné národní značky. Zatímco ekonomický list Financial Times nabádá ke zdrženlivosti v soudech, dokud neskončí vyšetřování, levicový Guardian ukazuje na problém úzkých vazeb mezi společností a jejím auditorem.

Financial Times: Sběr střepů po aféře

Zjištění, že účetní oddělení zaúčtovalo 250 milionů liber neexistujícího zisku, je skutečnou noční můrou Teska, které od začátku aféry ztratilo čtvrtinu své tržní kapitalizace. Skandál, který stál místo osm manažerů, vyvolává otázky o vedení firmy. Než se minulý měsíc objevil whistleblower, investoři neměli důvod myslet si, že je s firemním účetnictvím něco v nepořádku. Teď vědí, že fikcí je nejen pořádná část letošních zisků, ale že totéž může platit také pro loňský rok. Supermarkety mívají komplexní vztahy s dodavateli, což do zisků významně promlouvá.

Významní dodavatelé nabízejí slevy, které jsou navázané na prodejní cíle nebo propagační akce. Při určování, zda a kdy uplatnit zisky z těchto prodejů, manažeři někdy učiní odhad, kolik produktů by v daném období zřejmě prodali a jaké jsou s tím spojené náklady na propagaci. To může ovlivnit výši slevy a odhad generovaných příjmů.

Tesco to však neomlouvá. Ukazuje se, že řetězec byl dlouhodobě příliš blahosklonný – údaje o prodejích byly vším, údaje o nákladech se schovávaly ve tmě. To také tvrdí zpráva Deloitte. Zaúčtování slev podle ní odporovalo vlastní účetní politice Teska. Na vynášení silných soudů je ale přece jen brzy. Záležitost je předmětem hned dvojího vyšetřování.

The Guardian: Účetní debakl Teska

Posuďme obsazení v tomto chaosu: Tesco je jedním z mála britských světových hráčů, kterému patřilo posledních dvacet let. Jeho auditor PwC hraje premier league v globálních finančních službách, často spolupracuje s britským soukromým i veřejným sektorem a jeho zaměstnanci pravidelně sekundují v kancelářích společností, které chce David Cameron brát za členy obchodních delegací. Z tohoto prostředí se rekrutují budoucí rytíři.

Větších ryb už mnoho není. Jak je možné, že firma nechala zvláštní praxi předčasného započítávání prodejů a opožděného účtování nákladů dojít tak daleko? A jakou roli v tom hrál auditor? Tvorba údajů o ziscích nebyla v květnové zprávě PwC zmíněna, tehdejší údaje Teska byly shledány zcela v pořádku. Po třech měsících auditor poznamenal, že v číslech je cosi nezvyklého, ale jelo se dál. Audit je klíčovou součástí akcionářského kapitalismu. Je to jediná možnost, jak se investoři, partneři či regulátoři mohou dozvědět pravý stav společnosti.

Nelze-li věřit auditovanému účetnictví, nelze věřit ničemu. PwC audituje Tesco přes tři dekády. Z deseti předsedů představenstva Teska pocházeli dva z PwC. Jeden z nich je šéfem auditorské komise Teska. Loni Tesco ocenilo služby PwC dohromady 14 miliony liber. Je to lukrativní partnerství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít