Tesco: Když cenná značka rezaví

30. října 2014, 09:14 - Martin Čaban a Petr Třešňák
30. října 2014, 09:14

Britský maloobchodní gigant Tesco čelí ve své vlasti sérii skandálů souvisejících s účetnictvím. O křeslo přichází jeden vysoký manažer za druhým, akcie společnosti míří ke dnu. Pro britská média jde o velké téma, neboť Tesco do vypuknutí aféry patřilo mezi nejvýše ceněné národní značky. Zatímco ekonomický list Financial Times nabádá ke zdrženlivosti v soudech, dokud neskončí vyšetřování, levicový Guardian ukazuje na problém úzkých vazeb mezi společností a jejím auditorem.

Financial Times: Sběr střepů po aféře

Zjištění, že účetní oddělení zaúčtovalo 250 milionů liber neexistujícího zisku, je skutečnou noční můrou Teska, které od začátku aféry ztratilo čtvrtinu své tržní kapitalizace. Skandál, který stál místo osm manažerů, vyvolává otázky o vedení firmy. Než se minulý měsíc objevil whistleblower, investoři neměli důvod myslet si, že je s firemním účetnictvím něco v nepořádku. Teď vědí, že fikcí je nejen pořádná část letošních zisků, ale že totéž může platit také pro loňský rok. Supermarkety mívají komplexní vztahy s dodavateli, což do zisků významně promlouvá.

Významní dodavatelé nabízejí slevy, které jsou navázané na prodejní cíle nebo propagační akce. Při určování, zda a kdy uplatnit zisky z těchto prodejů, manažeři někdy učiní odhad, kolik produktů by v daném období zřejmě prodali a jaké jsou s tím spojené náklady na propagaci. To může ovlivnit výši slevy a odhad generovaných příjmů.

Tesco to však neomlouvá. Ukazuje se, že řetězec byl dlouhodobě příliš blahosklonný – údaje o prodejích byly vším, údaje o nákladech se schovávaly ve tmě. To také tvrdí zpráva Deloitte. Zaúčtování slev podle ní odporovalo vlastní účetní politice Teska. Na vynášení silných soudů je ale přece jen brzy. Záležitost je předmětem hned dvojího vyšetřování.

The Guardian: Účetní debakl Teska

Posuďme obsazení v tomto chaosu: Tesco je jedním z mála britských světových hráčů, kterému patřilo posledních dvacet let. Jeho auditor PwC hraje premier league v globálních finančních službách, často spolupracuje s britským soukromým i veřejným sektorem a jeho zaměstnanci pravidelně sekundují v kancelářích společností, které chce David Cameron brát za členy obchodních delegací. Z tohoto prostředí se rekrutují budoucí rytíři.

Větších ryb už mnoho není. Jak je možné, že firma nechala zvláštní praxi předčasného započítávání prodejů a opožděného účtování nákladů dojít tak daleko? A jakou roli v tom hrál auditor? Tvorba údajů o ziscích nebyla v květnové zprávě PwC zmíněna, tehdejší údaje Teska byly shledány zcela v pořádku. Po třech měsících auditor poznamenal, že v číslech je cosi nezvyklého, ale jelo se dál. Audit je klíčovou součástí akcionářského kapitalismu. Je to jediná možnost, jak se investoři, partneři či regulátoři mohou dozvědět pravý stav společnosti.

Nelze-li věřit auditovanému účetnictví, nelze věřit ničemu. PwC audituje Tesco přes tři dekády. Z deseti předsedů představenstva Teska pocházeli dva z PwC. Jeden z nich je šéfem auditorské komise Teska. Loni Tesco ocenilo služby PwC dohromady 14 miliony liber. Je to lukrativní partnerství.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít