Terezín začíná připomínat Titanic

10. března 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr
10. března 2003, 00:00

Ve třech lokalitách kulturní památky pevnostního města Terezín je havarijní stav. Město potřebuje nejméně 135 milionů korun.Zhruba před měsícem jsme informovali o katastrofální situaci pevnostního města Terezín, které by mělo být v roce 2007 zapsáno do seznamu světových kulturních památek v rámci mezinárodní organizace UNESCO.

Rozpočet městské pevnosti stačí pouze na běžný provoz

Ve třech lokalitách kulturní památky pevnostního města Terezín je havarijní stav. Město potřebuje nejméně 135 milionů korun.

Zhruba před měsícem jsme informovali o katastrofální situaci pevnostního města Terezín, které by mělo být v roce 2007 zapsáno do seznamu světových kulturních památek v rámci mezinárodní organizace UNESCO. S nástupem jara hrozí reálné nebezpečí, že se havarijní stav ještě více prohloubí. Nejvíce se na situaci podepsaly loňské povodně. Terezín ale chátrá již celou řadu let. „Mohu-li udělat příměr, pak Terezín je lodí, do které natekla voda a podpalubí se kvůli netěsnostem v trupu stále plní vodou. Připomíná Titanic. Pokud chce posádka zahájit další plavbu s jasným kurzem a napnutými plachtami, pak zásadním úkolem musí být utěsnění trhlin a netěsností v trupu a v podpalubí, vyčerpání vody a vyztužení hlavních nosných trámů,“ říká starosta Terezína Jan Horníček.

Městský rozpočet nestačí

Terezín není v současné době schopen kvůli jednak stávající konstrukci městského rozpočtu (na rok 2003 je to 27 milionů korun), navíc při vyrovnaném hospodaření a vzhledem k rozsahu škod po povodni se jakkoliv finančně spolupodílet na obnově. Rozpočet města je ve své výdajové části schopen zajistit pouze běžný provoz a funkci města a není v něm žádná rezerva ani kapitola volných prostředků k spolufinancování havarijního řešení. Před povodněmi město podle Radka V raného z městské radnice potřebovalo dvakrát méně finančních prostředků, než je tomu nyní. „Teď vycházíme z již dříve připravovaných studií, a náklady se blíží 135 milionům korun,“ podotýká. Katastrofální situaci Terezína je podle všeho nyní schopen vyřešit jen finanční příspěvek státu.

Povodně zasáhly celé město

Celá oblast Terezína a jeho širokého okolí byla zasažena ničivou povodní, v srpnu 2002. Voda zaplavila kompletní městskou zástavbu zhruba do výše 1,5 metru i veškerý prostor pevnostního systému. Ve třech lokalitách města je situace již podle stavebníků havarijní. Zásadní prioritu má řešení podzemního systému chodeb. Jde o místa, kde chodby procházejí pod komunikacemi, nebo tam, kde nad nimi stojí domy. Tedy oblast silnice Terezín-Litoměřice před kruhovým objezdem (z podzemí je vyvážena naplavená zem a poruchy pod silnicí jsou opravovány z podzemí), dále oblast finských domků (20 rodinných domků) a část areálu základní školy, kde se učí 480 dětí.

Zachraňme památkovou rezervaci

Zastupitelé města v čele se starostou Janem Horníčkem zdůrazňují, že oblast města i pevnostního systému, který jej obepíná, je vyhlášena městskou památkovou rezervací a značné množství budov a celý pevnostní systém je zapsán do seznamu kulturních památek. Zcela všechny domy byly zasaženy a všechny přízemní domácnosti postihl stejný osud - totální likvidace veškerého zařízení. Vedle těchto škod byl velmi poškozen i pevnostní systém, který tvoří nedílnou součást Terezína, právě proto, že město bylo postaveno na pevnostním systému, nikoli pevnostní systém okolo města.

Nebezpečné bydliště

Obyvatele Terezína nyní rozhodně nespí klidně. Musí respektovat zákazy vstupu na promenádní cesty vedoucí okolo Terezína a do dalších lokalit, kde se vyskytují stovky značně nebezpečných propadů a kráterů. Nemají zasypávat žádné propady, a pokud se objeví nový, musí informovat městský úřad.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít