Teplárny v ČR jsou na arktické mrazy připravené

02. února 2012, 16:53 - MediaFax
02. února 2012, 16:53

Teplárny v České republice dokončují všechny činnosti nutné k zajištění dodávek tepelné energie pro své odběratele při příchodu arktických mrazů. Dnes o tom informovalo Teplárenské sdružení ČR.

Foto: Profimedia.cz

„Už současné teploty (kolem -10 °C) dokonale prověřují špičkové zdroje i dispečinky soustav zásobování teplem. Některé teplárny ohlašují operátorovi trhu s elektřinou snížení výroby elektřiny ve prospěch dodávek tepla pro další dny a někde se posilují pohotovostní týmy,“ poznamenal mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Pokud teploty skutečně klesnou ve městech až pod hranici minus 25 °C, dojde ke zvýšení odběru tepla oproti teplotám kolem 0 °C (které v letošní zimě zatím převažovaly) zhruba o 50 až 60 procent. “To v reálu odpovídá nárůstu odběru tepla z průměrné denní teploty 0 °C na minus 15 °C, neboť je počítáno s průměrnou denní teplotou. Mrazy minus 30 °C jsou avizovány pro mrazové kotliny, které teplárny teplem nezásobují a navíc se jedná o hodnoty špičkové (maximální), nikoliv trvalé po dobu celého dne,“ vysvětlil Kaufmann.

Výrazné navýšení odběru tepla však nemusí znamenat i stejné zvýšení výroby tepla. “Teplárny už připravují omezení výroby elektřiny tak, aby uvolnily dostatek tepla pro svoje odběratele – domácnosti, průmyslové podniky i služby. V praxi to znamená, že výroba tepla v teplárnách se zvýší zhruba o 30 až 50 procent, podle technologického složení a možností jednotlivých tepelných zdrojů a distribučních soustav,“ dodal mluvčí Teplárenského sdružení.

I blokové plynové kotelny bez výroby elektřiny podle Kaufmanna nastávající arktické mrazy zvládnou. “Společně se špičkovými zdroji byly projektovány tak, aby krátkodobě zvládly i mrazy mínus 20 °C. Ale vzhledem k zateplování došlo k výraznému snížení spotřeby tepla u všech skupin odběratelů, takže je tu dostatečná výkonová rezerva pro překlenutí ještě větších mrazů, včetně předpovídaných minus 30 °C,“ uklidňuje Kaufmann.

Teplárny by tímto zároveň chtěly upozornit své odběratele, aby také zvýšili kontrolu odběratelských tepelných zařízení, neodstavovali jejich části a neotvírali dlouhodobě okna nad otopnými tělesy, kromě krátkého intenzívního větrání,“ vyzval Kaufmann.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít