Teplárny v ČR jsou na arktické mrazy připravené

02. února 2012, 16:53 - MediaFax
02. února 2012, 16:53

Teplárny v České republice dokončují všechny činnosti nutné k zajištění dodávek tepelné energie pro své odběratele při příchodu arktických mrazů. Dnes o tom informovalo Teplárenské sdružení ČR.

Foto: Profimedia.cz

„Už současné teploty (kolem -10 °C) dokonale prověřují špičkové zdroje i dispečinky soustav zásobování teplem. Některé teplárny ohlašují operátorovi trhu s elektřinou snížení výroby elektřiny ve prospěch dodávek tepla pro další dny a někde se posilují pohotovostní týmy,“ poznamenal mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Pokud teploty skutečně klesnou ve městech až pod hranici minus 25 °C, dojde ke zvýšení odběru tepla oproti teplotám kolem 0 °C (které v letošní zimě zatím převažovaly) zhruba o 50 až 60 procent. “To v reálu odpovídá nárůstu odběru tepla z průměrné denní teploty 0 °C na minus 15 °C, neboť je počítáno s průměrnou denní teplotou. Mrazy minus 30 °C jsou avizovány pro mrazové kotliny, které teplárny teplem nezásobují a navíc se jedná o hodnoty špičkové (maximální), nikoliv trvalé po dobu celého dne,“ vysvětlil Kaufmann.

Výrazné navýšení odběru tepla však nemusí znamenat i stejné zvýšení výroby tepla. “Teplárny už připravují omezení výroby elektřiny tak, aby uvolnily dostatek tepla pro svoje odběratele – domácnosti, průmyslové podniky i služby. V praxi to znamená, že výroba tepla v teplárnách se zvýší zhruba o 30 až 50 procent, podle technologického složení a možností jednotlivých tepelných zdrojů a distribučních soustav,“ dodal mluvčí Teplárenského sdružení.

I blokové plynové kotelny bez výroby elektřiny podle Kaufmanna nastávající arktické mrazy zvládnou. “Společně se špičkovými zdroji byly projektovány tak, aby krátkodobě zvládly i mrazy mínus 20 °C. Ale vzhledem k zateplování došlo k výraznému snížení spotřeby tepla u všech skupin odběratelů, takže je tu dostatečná výkonová rezerva pro překlenutí ještě větších mrazů, včetně předpovídaných minus 30 °C,“ uklidňuje Kaufmann.

Teplárny by tímto zároveň chtěly upozornit své odběratele, aby také zvýšili kontrolu odběratelských tepelných zařízení, neodstavovali jejich části a neotvírali dlouhodobě okna nad otopnými tělesy, kromě krátkého intenzívního větrání,“ vyzval Kaufmann.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít