Teplárny v ČR jsou na arktické mrazy připravené

02. února 2012, 16:53 - MediaFax
02. února 2012, 16:53

Teplárny v České republice dokončují všechny činnosti nutné k zajištění dodávek tepelné energie pro své odběratele při příchodu arktických mrazů. Dnes o tom informovalo Teplárenské sdružení ČR.

Foto: Profimedia.cz

„Už současné teploty (kolem -10 °C) dokonale prověřují špičkové zdroje i dispečinky soustav zásobování teplem. Některé teplárny ohlašují operátorovi trhu s elektřinou snížení výroby elektřiny ve prospěch dodávek tepla pro další dny a někde se posilují pohotovostní týmy,“ poznamenal mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Pokud teploty skutečně klesnou ve městech až pod hranici minus 25 °C, dojde ke zvýšení odběru tepla oproti teplotám kolem 0 °C (které v letošní zimě zatím převažovaly) zhruba o 50 až 60 procent. “To v reálu odpovídá nárůstu odběru tepla z průměrné denní teploty 0 °C na minus 15 °C, neboť je počítáno s průměrnou denní teplotou. Mrazy minus 30 °C jsou avizovány pro mrazové kotliny, které teplárny teplem nezásobují a navíc se jedná o hodnoty špičkové (maximální), nikoliv trvalé po dobu celého dne,“ vysvětlil Kaufmann.

Výrazné navýšení odběru tepla však nemusí znamenat i stejné zvýšení výroby tepla. “Teplárny už připravují omezení výroby elektřiny tak, aby uvolnily dostatek tepla pro svoje odběratele – domácnosti, průmyslové podniky i služby. V praxi to znamená, že výroba tepla v teplárnách se zvýší zhruba o 30 až 50 procent, podle technologického složení a možností jednotlivých tepelných zdrojů a distribučních soustav,“ dodal mluvčí Teplárenského sdružení.

I blokové plynové kotelny bez výroby elektřiny podle Kaufmanna nastávající arktické mrazy zvládnou. “Společně se špičkovými zdroji byly projektovány tak, aby krátkodobě zvládly i mrazy mínus 20 °C. Ale vzhledem k zateplování došlo k výraznému snížení spotřeby tepla u všech skupin odběratelů, takže je tu dostatečná výkonová rezerva pro překlenutí ještě větších mrazů, včetně předpovídaných minus 30 °C,“ uklidňuje Kaufmann.

Teplárny by tímto zároveň chtěly upozornit své odběratele, aby také zvýšili kontrolu odběratelských tepelných zařízení, neodstavovali jejich části a neotvírali dlouhodobě okna nad otopnými tělesy, kromě krátkého intenzívního větrání,“ vyzval Kaufmann.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít