Tempo výstavby letos nabírá obrátky

09. května 2005, 00:00 - (pb)
09. května 2005, 00:00

NÁKUPNÍ CENTRA V areálu letňanského Teska se na jaře příštího roku opět začne stavět. Třetí etapa výstavby zdvojnásobí jeho rozlohu na 125 tisíc metrů čtverečních, což bude tuzemský rekord. Podobné záměry jako Tesco v Letňanech mají i ve zličínském Avion Shopping Parku, kde se zatím realizovala pouhá třetina plánovaného projektu.

**NÁKUPNÍ CENTRA

V areálu letňanského Teska se na jaře příštího roku opět začne stavět. Třetí etapa výstavby zdvojnásobí jeho rozlohu na 125 tisíc metrů čtverečních, což bude tuzemský rekord.

Podobné záměry jako Tesco v Letňanech mají i ve zličínském Avion Shopping Parku, kde se zatím realizovala pouhá třetina plánovaného projektu. Vedle toho rychlým tempem přibývají nová obchodní střediska. Správci administrativních budov už mají s poptávkou ze strany nájemců problémy, zájem prodejců o obchodní prostory v nákupních centrech (jde o objekty s minimálně 5000 čtverečními metry plochy a nejméně deseti prodejními jednotkami) naopak narůstá. To má souvislost také s tím, jak do Česka přicházejí nové obchodní společnosti. Například v Letňanech bude stát třípatrová prodejna firmy Kika, rakouského prodejce nábytku a zboží pro domácnost.

Jenom v Praze byla letos otevřena už dvě nová centra (Galerie Nové Butovice a vršovický Carrefour-OKC Eden), když do konce roku zahájí provoz ještě Centrum Chodov. Obchodníci ale stále více směřují do regionů - nové velkoprodejny Vaňkovka v Brně a Kolonáda v Karlových Varech už byly otevřeny, v Ostravě -stejně jako v metropoli - má zase expandovat Tesco.

„V České republice dnes mohou spotřebitelé utrácet ve více než padesáti nákupních centrech. Ke konci loňského roku jejich celková rozloha činila 1,1 milionu metrů čtverečních, v přepočtu pak 108 metrů na tisícovku obyvatel,“ komentuje vývoj Martin Žížala ze společnosti Cushman &Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B), která tento segment komerčních nemovitostí dlouhodobě monitoruje.

To ovšem znamená, že za unijním standardem (155 metrů na tisíc obyvatel) ještě pokulháváme zhruba o třetinu. Evropské prvenství má v tomto ohledu Norsko s 500 metry. Tento rozdíl se ovšem poměrně rychle zmenšuje. Podle posledního průzkumu C&W/H&B nás očekávaný přírůstek prodejních ploch v obchodních komplexech v přepočtu na populaci dnes řadí v současné Evropě na páté místo - za Irsko, Portugalsko, Polsko a Rakousko. V absolutních číslech ovšem v letech 2005 až 2006 budou rekordmany Polsko, Rusko a Německo.

V prvním případě má plocha nově postavených obchodních středisek přesáhnout úroveň 1,5 milionu metrů čtverečních, u nás by se v té době mělo postavit přibližně 300 tisíc metrů. Naopak v pěti evropských státech dosud žádná nákupní centra nemají: v Bosně a Hercegovině, Lucembursku, Estonsku, Slovinsku a Srbsku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít