Tempo růstu hypotečního trhu se zvolní,

02. února 2004, 00:00 - PETR BÝM
02. února 2004, 00:00

JEDNÍM Z LEADRŮ V OBLASTI HYPOTÉK JE U NÁS KOMERČNÍ BANKA. O PŘEDPOKLÁDANÉM VÝVOJI V TOMTO SEGMENTU FINANČNÍHO TRHU JSME MLUVILI S NÁMĚSTKEM PRO MARKETING KB PETREM SLABÝM.

říká Petr Slabý zKomerční banky * Co čeká domácí trh hypotečních úvěrů v letošním roce?

Nepochybně dále poroste, ale už jistě ne takovým tempem, jako tomu bylo loni. Jestli to bude nárůst 30 nebo 40 %, to bych nerad hádal. Nicméně porovnáme-li hypoteční trh v Unii a u nás, vidíme, že rozdíly jsou značné, co do objemu jsme na desetině. Samozřejmě to souvisí se životními náklady, ale i tak je tady prostor dostatečně velký. * Jak odhadujete dopady umožnění tzv. americké hypotéky, tedy neúčelové hypoteční úvěry? Mírně pozitivně. Banky ovšem už dnes dokáží poskytovat neúčelové úvěry jištěné zástavou v podobě nemovitosti. Největší změna tak bude v tom, že klient dosáhne na výhodnější sazbu, protože budeme zdroje pro takové úvěry získávat prodejem hypotečních zástavních listů, což nám současná legislativa neumožňuje. Nemyslím proto, že dopady na trh budou nějak dramatické. * Bude neúčelová hypotéka dražší než ta „normální“?

Jistě - předpokládáme, že rizikovost těchto půjček (a tedy i obezřetnost bank) bude přece jenom vyšší. Pokud začneme poskytovat proti zástavě nemovitosti hotovostní úvěry, pak to bude jiná situace než tehdy, kdy taková půjčka sloužila dejme tomu rodině, aby získala střechu nad hlavou.

* Nicméně zástava nebo jištění úvěru budou totožné… Nejkvalitnější úvěr je ten, který nepotřebuje zástavu. Zástava vůbec pro nás není hlavním parametrem pro hodnocení rizikovosti úvěru. Tím je vždy schopnost splácet, chcete-li bonita dlužníka. Navíc naším záměrem není realizovat zástavy. Nakonec i podle pravidel ČNB se při klasifikaci úvěrů otázka zástavy nebere v potaz. Celkově vyšší rizikovost neúčelových hypoték takřka jistě povede k vyššímu úročení. * V jaké míře? Půl procenta až procento. * KB ještě v polovině prosince hypoteční úrok snížila. Jak tomu bude letos?

Dám vám jeden příklad: když bylo zavedeno euro, všichni bez výjimky předpokládali, že to bude pevná měna, všichni sázeli na silný kurz. Všichni prodělali. Praktická zkušenost ukazuje, že veškeré takové predikce jsou neužitečné.

* Přesto - poroste úrok?

Trh hypotečních úvěrů je dnes tak silně konkurenční, že pokud k němu dojde, bude to růst v řádu desetin procenta.

*** Jaké trendy se podle vás v nejbližším období na hypotečním trhu prosadí?

Očekáváme zkracování doby splácení. Současných patnáct let je v porovnání s Evropou příliš dlouhá doba. Naopak průměrná hodnota hypotečního úvěru bude mírně klesat - to souvisí s uvolňováním trhu s byty a částečně také se zmíněnou neúčelovou hypotékou.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít