Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti

14. února 2011, 01:43 - Dalibor Dostál
14. února 2011, 01:43

Peníze na výstavbu a opravy dětských hřišť se snažíme rozdělovat i do malých obcí, říká Bohdana Horáčková, místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.

Foto: ČEZ

V celém Česku jste již financovali vznik sto šedesáti oranžových hřišť. Máte ještě prostor, kam pokračovat?

Grantový program Oranžová hřiště úspěšně vyhlašujeme už osm let a každoročně je mezi obcemi velmi populární, žádostí o příspěvek na stavbu dětských nebo sportovních hřišť přicházejí desítky. Jde o poměrně nákladné stavby a peníze se snažíme rozdělovat i do opravdu malých obcí, které by jinak na financování těchto projektů nedosáhly. Na výstavbu hřišť jsme poskytli nadační příspěvky za 217 milionů korun a chceme v této naší aktivitě rozhodně pokračovat.

Proč jste si vybrali právě podporu dětských hřišť?

Nejde jen o počet hřišť, ale i o jejich kvalitu a bezpečnost. Byla to právě Nadace ČEZ, která upozornila na problematiku dětských úrazů na hřištích, která nevyhovují přísným bezpečnostním normám EU. Podle zdravotních studií se na hřištích stane 9 procent všech dětských úrazů, jsou tedy po domovu a škole třetím nejčastějším místem, kde se děti poraní. Průzkum Centra úrazové prevence ukázal, že je každoročně hospitalizováno průměrně 2700 dětí s těžkým zraněním z hřiště.

V Česku má silné postavení energetika a strojírenství, o technické obory je však jen malý zájem. Daří se to díky podpoře technickým oborům vaší nadací postupně měnit, nebo je to zatím jen kapka v moři?

Skupina ČEZ bude v horizontu deseti let potřebovat až 12 tisíc nových zaměstnanců. Má tedy výrazný zájem na tom, aby se počet studentů technických oborů zvýšil. Podchytit jejich zájem o tyto obory je ale nutno už na základních a středních školách. Nadace ČEZ například každoročně uděluje ocenění talentovaným studentům v energetických oborech a letošní novinkou je grantový program Oranžová učebna. V jeho rámci mohou školy požádat o příspěvek na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie, v laboratořích a učebnách se zaměřením na technické obory. Loni podpořila Nadace ČEZ na čtrnáct škol ve všech regionech v celkovou částkou 2,5 milionu korun. Do výběru obdarovaných jsme zapojili i veřejnost, celkem nám přes internet přišlo více než jeden milion a tři sta tisíc hlasů s tipy, kterou školu podpořit.

Méně známým, ale jistě také velmi potřebným projektem jsou oranžové schody, odstraňování architektonických bariér ve školách. Kolik projektů jste již realizovali a které patří k posledním?

Správní rada schválila 8 projektů za 4,5 milionu korun, obdarované školy využily náš příspěvek například k nákupu plošin, výtahů, schodišťových sedaček nebo takzvaných schodolezů. Za každým podpořeným projektem je přitom konkrétní příběh žáků, kteří se jinak obtížně pohybují a budou se tak moci účastnit výuky s menšími obtížemi. Víme, že především starých škol, které by odstranění architektonických bariér potřebovaly, jsou v České republice stovky. Chceme tedy podporovat v první řadě ty, které s tímto problémem samy aktivně bojují a nečekají jen na cizí pomoc.

Speciál: Finanční nadace

Nadace ČEZ

Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy

Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti

Nadace OKD

Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici

Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme

Nadace J&T

Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím

Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí

Nadace Proměny

Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky

Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená

Nadace Vodafone

Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu

Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů

Nadace České spořitelny

Aby drogy neznamenaly konec

ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988

Nadace Preciosa: Aby české sklo zůstalo krásné

Ivo Schötta: Tvůrčí a výtvarná činnost dětí je nám blízká

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít