Téměř dvě miliardy pro Prahu

16. května 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
16. května 2005, 00:00

DOTACE Z FONDŮ EVROPSKÉ UNIE Do 17. června lze žádat o evropské dotace na projekty zaměřené na rozvoj lidských zdrojů v Praze. Na aktuální druhé kolo výzev je určeno téměř 800 milionů korun. Celkově mohou žadatelé získat do konce roku 2006 až dvě miliardy.

DOTACE Z FONDŮ EVROPSKÉ UNIE Do 17. června lze žádat o evropské dotace na projekty zaměřené na rozvoj lidských zdrojů v Praze. Na aktuální druhé kolo výzev je určeno téměř 800 milionů korun. Celkově mohou žadatelé získat do konce roku 2006 až dvě miliardy.

Většina dotací ze strukturálních fondů Evropské unie je určena pro regiony, jejichž hrubý domácí produkt je pod průměrem Unie. Na některé podpory však může dosáhnout i hlavní město Praha, které patří mezi ekonomicky nadprůměrné nejen v rámci Česka, ale také podle unijních měřítek.

Předkladatelé projektů určených pro Prahu mohou žádat o dotace v rámci takzvaného Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 (JPD3), které jsou financovány z Evropského sociálního fondu, rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a pražského magistrátu. V současnosti probíhá druhé kolo výzev ohledně projektů zaměřených na rozvoj lidských zdrojů v hlavním městě. „Na podporu je určeno pro druhé kolo celkem 792 milionů korun,“ potvrdil Profitu tiskový mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Část peněz byla do druhého kola přeřazena z prvního, protože nedošlo k vyčerpání celého limitu. V prvním kole uchazeči předložili 213 projektů s celkovým požadavkem 1,5 miliardy korun. Magistrát z nich vybral 64 návrhů, na které přidělil 388 milionů korun. „Důvodem nevyčerpání celého limitu byla nízká kvalita některých záměrů,“ řekla ředitelka magistrátního Odboru zahraničních vztahů a fondů Evropské unie Patricia Ferulíková. „Mnozí žadatelé formulovali své projekty velmi vágně a celkově žádost zpracovali nedostatečně,“ dodal primátor Pavel Bém.

Zájemci mohou své žádosti podávat do 17. června na zmíněném odboru magistrátu. Po vyhodnocení projektů podaných do současného druhého kola by měly být vyhlášeny ještě dvě výzvy, jejichž termín samozřejmě ještě není určen. Projekty musí svým zaměřením odpovídat jedné ze čtyř níže uvedených oblastí rozvoje lidských zdrojů.

INTEGRACE OHROŽENÝCH SKUPIN OBYVATEL

První ze čtyř možných oblastí podpory je „integrace specifických skupin obyvatelstva ohrožených sociální exkluzí“. Předkládané projekty by měly vést ke zvýšení šance na pracovní uplatnění těch lidí, kteří jsou při hledání zaměstnání z nejrůznějších důvodů znevýhodněni. Celkem je pro tuto oblast vyhrazeno 730 milionů korun, ve druhém kole z nich lze využít 351 milionů.

Příklad takového projektu si ukážeme na úspěšném žadateli z nedávného prvního kola výzev. Občanské sdružení DOM získalo dotaci ve výši téměř 7,766 milionu korun na projekt nazvaný Nejste na to sami. Zaměřuje se na práci s mladými lidmi, kteří mají za sebou ústavní péči a po opuštění speciálních zařízení nemají žádné zázemí. Vedle zřízení a provozu dvou „domů na půli cesty“ zajistí sdružení DOM také tréninkové dílny. V nich by si mladí lidé měli osvojit pracovní návyky spojené se zaměstnáním. Specializovaní sociální pracovníci jim poradí při rozhodování o budoucím uplatnění na trhu práce.

ROZVOJ POČÁTEČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Další skupina žádostí o podporu se může zaměřit na rozvoj vzdělávání od druhých stupňů základních škol, přes střední a vyšší školy až po doktorandské programy na vysokých školách. Na tuto oblast je k dispozici celkem 530 milionů korun, v rámci druhé výzvy mohou žadatelé využít až 147 milionů.

Příkladem úspěšného žadatele je projekt Otevřená věda, podaný Akademií věd České republiky. Zaměřuje se na zkvalitnění vzdělávání učitelů středních škol v technických a přírodovědných oborech. Akademie věd chce profesory seznámit s novými metodami jak tyto obory učit a jak díky tomu zvýšit zájem studentů. Cílem je také zlepšení podmínek pro vzdělávání nadaných žáků - talentovaným jedincům Akademie věd zprostředkuje stáže přímo na svých vědeckých pracovištích. Na projekt získala 13,5 milionu korun.

ROZVOJ DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

Šanci mají také projekty zaměřené na další profesní vzdělávání dospělých. Celkem je k dispozici 530 milionů korun, z toho 194 milionů ve druhém kole. Úspěšným žadatelem z prvního kola byl například Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Dotaci ve výši téměř 6,4 milionu korun chce použít na ucelený systém dalšího vzdělávání pro stavební profese. Vedle nabídky průběžného vzdělávání pro zaměstnance v oboru jde také o rekvalifikační kurzy pro lidi, kteří do stavebnictví přicházejí z jiných odvětví. Cílem je tedy vytvořit osnovy několika kurzů pro různé stavebnické profese a připravit kvalifikované lektory.

ROZVOJ CESTOVNÍHO RUCHU

Čtvrtou oblastí podpory je zvyšování kvalifikace pracovníků v cestovním ruchu v Praze a celkový rozvoj turismu. Na tyto účely je určeno 190 milionů korun celkem, z toho pro druhé kolo 100 milionů.

Se žádostí už uspěla například Škola hotelnictví a gastronomie hotelu International. Získaných 2,78 milionu korun chce použít na vzdělávací program nazvaný Odborné minimum pro začínající podnikatele v oblasti hotelových a restauračních služeb. Partnerem projektu je Národní federace hotelů a restaurací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít