TELEKOMUNIKAČNÍ NOVINKY

27. října 2003, 00:00 - ROSTISLAV KOCMAN
27. října 2003, 00:00

Těžká situace se státním rozpočtem přinutila naši vládu souhlasit se zpomalením technického pokroku. Moderní mobilní sítě třetí generace (UMTS) u nás totiž podle licenčních podmínek měly začít fungovat od 1. ledna 2005. Licence na provoz sítí třetí generace vlastní Eurotel a T-Mobil.

SÍTĚ TŘETÍ GENERACE U NÁS BUDOU POZDĚJI

Vláda s nimi nyní prostřednictvím ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vyjednává o posunutí termínu spuštění o rok - tedy na 1. leden 2006. Důvod těchto ústupků je jednoduchý. Operátoři měli splácet licence ještě téměř deset let. Jenže vláda potřebuje peníze ihned, a tak se jí přibližně pět miliard korun, které by měli operátoři splatit, velmi hodí. Výměnou za předčasné splacení souhlasí s oddálením spuštění sítí UMTS. Operátoři samozřejmě mohou spustit své sítě třetí generace kdykoliv dříve.

ZÁKON O ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍCH

Velmi důležitý zákon o elektronických komunikacích, který by měl nahradit i současný telekomunikační zákon, rozhodně nebude platit od května roku 2004, jak původně předpokládalo ministerstvo informatiky. Přijetí tohoto zákona po České republice požaduje mimo jiné i Evropská unie, jejíhož komisaře již ministr Mlynář o zpoždění informoval. Zákon o elektronických komunikacích ale potřebuje především český telekomunikační trh, protože současný telekomunikační zákon se v praxi ukazuje jako neefektivní. I když jde o zákon jen několik let starý, ukazuje se dnes jako zastaralý a málo flexibilní vzhledem k novým technologiím a novým formám podnikání v oblasti elektronických komunikací.

FIRMY MOHOU VOLAT MEZI ČR A SR LEVNĚJI

Telekomunikační firmy se předhánějí v nabídkách levného volání mezi Českou a Slovenskou republikou. V září oznámila společnost T-Mobile, že české firmy, které mají pobočky na Slovensku (může jít i o dvě firmy jednoho holdingu; musí být majetkově propojené) a používají tam služeb sítě EuroTel Bratislava, si mohou volat na vzájemné mobilní telefony za zvýhodněnou sazbu. Na tuto nabídku reagovali i ostatní mobilní operátoři zlevněním některých mezinárodních sazeb za volání a zvýšila se i aktivita pevných operátorů, kteří nabízejí zvýhodněné volání se Slovenskem již delší dobu. S agresivní nabídkou přišel Contactel, který nabízí volání mezi českými a slovenskými pobočkami firmy zdarma. Nejde sice o klasické volání, ale o volání přes internet, ale kvalita těchto hovorů již dávno odpovídá klasické telefonní síti. Je možné předpokládat, že s podobnými nabídkami přijdou i ostatní operátoři.

VÍKENDOVÉ VOLÁNÍ MOBILNÍCH OPERÁTORŮ

Eurotel i T-Mobile již nabízejí svým zákazníkům možnost volat výhodně o víkendu. Služba T-Mobile Víkend+ za měsíční poplatek 30 korun umožňuje po vyčerpání volných minut volat o víkendu do sítě T-Mobile za 0,50 Kč za minutu. Eurotel nenabízí levné minutové sazby, ale balíček Eurotel Top Víkend. Ten stojí 150 korun měsíčně a zákazník za něj získá možnost provolat bezplatně o víkendu 100 minut do sítě Eurotel a do pevné sítě a po celý měsíc poslat zdarma 50 SMS a 25 MMS. Do konce roku si Eurotel účtuje měsíční poplatek jen jednu korunu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít