TELEKOMUNIKAČNÍ NOVINKY

27. října 2003, 00:00 - ROSTISLAV KOCMAN
27. října 2003, 00:00

Těžká situace se státním rozpočtem přinutila naši vládu souhlasit se zpomalením technického pokroku. Moderní mobilní sítě třetí generace (UMTS) u nás totiž podle licenčních podmínek měly začít fungovat od 1. ledna 2005. Licence na provoz sítí třetí generace vlastní Eurotel a T-Mobil.

SÍTĚ TŘETÍ GENERACE U NÁS BUDOU POZDĚJI

Vláda s nimi nyní prostřednictvím ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vyjednává o posunutí termínu spuštění o rok - tedy na 1. leden 2006. Důvod těchto ústupků je jednoduchý. Operátoři měli splácet licence ještě téměř deset let. Jenže vláda potřebuje peníze ihned, a tak se jí přibližně pět miliard korun, které by měli operátoři splatit, velmi hodí. Výměnou za předčasné splacení souhlasí s oddálením spuštění sítí UMTS. Operátoři samozřejmě mohou spustit své sítě třetí generace kdykoliv dříve.

ZÁKON O ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍCH

Velmi důležitý zákon o elektronických komunikacích, který by měl nahradit i současný telekomunikační zákon, rozhodně nebude platit od května roku 2004, jak původně předpokládalo ministerstvo informatiky. Přijetí tohoto zákona po České republice požaduje mimo jiné i Evropská unie, jejíhož komisaře již ministr Mlynář o zpoždění informoval. Zákon o elektronických komunikacích ale potřebuje především český telekomunikační trh, protože současný telekomunikační zákon se v praxi ukazuje jako neefektivní. I když jde o zákon jen několik let starý, ukazuje se dnes jako zastaralý a málo flexibilní vzhledem k novým technologiím a novým formám podnikání v oblasti elektronických komunikací.

FIRMY MOHOU VOLAT MEZI ČR A SR LEVNĚJI

Telekomunikační firmy se předhánějí v nabídkách levného volání mezi Českou a Slovenskou republikou. V září oznámila společnost T-Mobile, že české firmy, které mají pobočky na Slovensku (může jít i o dvě firmy jednoho holdingu; musí být majetkově propojené) a používají tam služeb sítě EuroTel Bratislava, si mohou volat na vzájemné mobilní telefony za zvýhodněnou sazbu. Na tuto nabídku reagovali i ostatní mobilní operátoři zlevněním některých mezinárodních sazeb za volání a zvýšila se i aktivita pevných operátorů, kteří nabízejí zvýhodněné volání se Slovenskem již delší dobu. S agresivní nabídkou přišel Contactel, který nabízí volání mezi českými a slovenskými pobočkami firmy zdarma. Nejde sice o klasické volání, ale o volání přes internet, ale kvalita těchto hovorů již dávno odpovídá klasické telefonní síti. Je možné předpokládat, že s podobnými nabídkami přijdou i ostatní operátoři.

VÍKENDOVÉ VOLÁNÍ MOBILNÍCH OPERÁTORŮ

Eurotel i T-Mobile již nabízejí svým zákazníkům možnost volat výhodně o víkendu. Služba T-Mobile Víkend+ za měsíční poplatek 30 korun umožňuje po vyčerpání volných minut volat o víkendu do sítě T-Mobile za 0,50 Kč za minutu. Eurotel nenabízí levné minutové sazby, ale balíček Eurotel Top Víkend. Ten stojí 150 korun měsíčně a zákazník za něj získá možnost provolat bezplatně o víkendu 100 minut do sítě Eurotel a do pevné sítě a po celý měsíc poslat zdarma 50 SMS a 25 MMS. Do konce roku si Eurotel účtuje měsíční poplatek jen jednu korunu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít