TELEKOMUNIKAČNÍ NOVINKY

27. října 2003, 00:00 - ROSTISLAV KOCMAN
27. října 2003, 00:00

Těžká situace se státním rozpočtem přinutila naši vládu souhlasit se zpomalením technického pokroku. Moderní mobilní sítě třetí generace (UMTS) u nás totiž podle licenčních podmínek měly začít fungovat od 1. ledna 2005. Licence na provoz sítí třetí generace vlastní Eurotel a T-Mobil.

SÍTĚ TŘETÍ GENERACE U NÁS BUDOU POZDĚJI

Vláda s nimi nyní prostřednictvím ministra informatiky Vladimíra Mlynáře vyjednává o posunutí termínu spuštění o rok - tedy na 1. leden 2006. Důvod těchto ústupků je jednoduchý. Operátoři měli splácet licence ještě téměř deset let. Jenže vláda potřebuje peníze ihned, a tak se jí přibližně pět miliard korun, které by měli operátoři splatit, velmi hodí. Výměnou za předčasné splacení souhlasí s oddálením spuštění sítí UMTS. Operátoři samozřejmě mohou spustit své sítě třetí generace kdykoliv dříve.

ZÁKON O ELEKTRONICKÝCH KOMUNIKACÍCH

Velmi důležitý zákon o elektronických komunikacích, který by měl nahradit i současný telekomunikační zákon, rozhodně nebude platit od května roku 2004, jak původně předpokládalo ministerstvo informatiky. Přijetí tohoto zákona po České republice požaduje mimo jiné i Evropská unie, jejíhož komisaře již ministr Mlynář o zpoždění informoval. Zákon o elektronických komunikacích ale potřebuje především český telekomunikační trh, protože současný telekomunikační zákon se v praxi ukazuje jako neefektivní. I když jde o zákon jen několik let starý, ukazuje se dnes jako zastaralý a málo flexibilní vzhledem k novým technologiím a novým formám podnikání v oblasti elektronických komunikací.

FIRMY MOHOU VOLAT MEZI ČR A SR LEVNĚJI

Telekomunikační firmy se předhánějí v nabídkách levného volání mezi Českou a Slovenskou republikou. V září oznámila společnost T-Mobile, že české firmy, které mají pobočky na Slovensku (může jít i o dvě firmy jednoho holdingu; musí být majetkově propojené) a používají tam služeb sítě EuroTel Bratislava, si mohou volat na vzájemné mobilní telefony za zvýhodněnou sazbu. Na tuto nabídku reagovali i ostatní mobilní operátoři zlevněním některých mezinárodních sazeb za volání a zvýšila se i aktivita pevných operátorů, kteří nabízejí zvýhodněné volání se Slovenskem již delší dobu. S agresivní nabídkou přišel Contactel, který nabízí volání mezi českými a slovenskými pobočkami firmy zdarma. Nejde sice o klasické volání, ale o volání přes internet, ale kvalita těchto hovorů již dávno odpovídá klasické telefonní síti. Je možné předpokládat, že s podobnými nabídkami přijdou i ostatní operátoři.

VÍKENDOVÉ VOLÁNÍ MOBILNÍCH OPERÁTORŮ

Eurotel i T-Mobile již nabízejí svým zákazníkům možnost volat výhodně o víkendu. Služba T-Mobile Víkend+ za měsíční poplatek 30 korun umožňuje po vyčerpání volných minut volat o víkendu do sítě T-Mobile za 0,50 Kč za minutu. Eurotel nenabízí levné minutové sazby, ale balíček Eurotel Top Víkend. Ten stojí 150 korun měsíčně a zákazník za něj získá možnost provolat bezplatně o víkendu 100 minut do sítě Eurotel a do pevné sítě a po celý měsíc poslat zdarma 50 SMS a 25 MMS. Do konce roku si Eurotel účtuje měsíční poplatek jen jednu korunu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít