Telekomunikace zřejmě čeká vyšší sazba DPH

25. listopadu 2002, 00:00 - (av)
25. listopadu 2002, 00:00

Telekomunikace se těsně před vstupem ČR do Evropské Unie mají přesunout z nižsí (tedy 5%) sazby DPH do vyšší 22%. Informovala o tom nedávno MF DNES. Stane se tak v souladu s požadavky EU na zařazení telekomunikačních služeb do vyšší sazby DPH. Nejedná se však o netušenou informaci.

Již delší dobu je známo, že náš vstup do EU si vyžádá řadu změn v oblasti DPH. Pokud by se tedy zachovala výše stávajících sazeb, znamenalo by to faktické zvýšení o zhruba 16 %. Do vyšších sazeb DPH se mimo telekomunikací chystají také stavební práce nebo teplo, ale naštěstí se našim vyjednavačům podařilo dosáhnout dohody s EU a odložit toto zvýšení až do roku 2007. U telekomunikací se tak ale nestalo, a tak nás čeká cenový skok. Běžné domácnosti a neplátci DPH toto pocítí jako silné navýšení, naproti tomu u plátců DPH fakticky o nic nejde, protože ti si stejně zaplacené DPH nechají odečíst. Přínosy pro stát jsou to značné, do státní pokladny by po zvýšení DPH mělo proudit zhruba o 17 - 21 miliard více než dosud. Faktorů ovlivňujících výpočet je mnoho, nelze proto stanovit přesnou částku. Jedná se tedy o hrubý odhad, který nepočítá s plátci DPH, kteří si nechávají DPH od státu zase vrátit. Ovšem každé zvyšování cen je velice nepopulární a v oblasti telekomunikací to platí dvojnásob. Zvlášť hákliví jsou uživatelé internetu, ti domácí dvojnásob. Příslušná novela zákona by měla být parlamentu předložena v dubnu příštího roku. Očekává se, že by měla projít oběma komorami bez problémů, ovšem při rychlosti projednávání je duben termín tak akorát přesný pro schválení ke konci roku. Stávající vláda se již nedávno ve svém známém „povodňovém balíčku“ pokoušela prosadit trojí sazbu DPH, jejíž střední výše se měla pohybovat kolem 12 - 13 %. Do této střední sazby měly být zařazeny také telekomunikace, což by sice zřejmě zmírnilo konečný efekt zvyšování sazeb DPH, ale hlavním hnacím motorem by byly spíše zvýšené příjmy do státní pokladny.

Ačkoliv se Česká republika řadí k nejvyspělejším zemím bývalého východního bloku, stále ještě nedosahujeme na západní Evropu. Čísla o počtu domácností s telefonní linkou, počítačem a připojením k internetu o tom svědčí zcela jasně.

Český telekomunikační trh se rozrůstá, před sedmi lety dosahoval necelého 1,5 % HDP a v roce 2000 to byl již více než dvojnásobek, tedy přibližně 3,4 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít