Telekomunikace zřejmě čeká vyšší sazba DPH

25. listopadu 2002, 00:00 - (av)
25. listopadu 2002, 00:00

Telekomunikace se těsně před vstupem ČR do Evropské Unie mají přesunout z nižsí (tedy 5%) sazby DPH do vyšší 22%. Informovala o tom nedávno MF DNES. Stane se tak v souladu s požadavky EU na zařazení telekomunikačních služeb do vyšší sazby DPH. Nejedná se však o netušenou informaci.

Již delší dobu je známo, že náš vstup do EU si vyžádá řadu změn v oblasti DPH. Pokud by se tedy zachovala výše stávajících sazeb, znamenalo by to faktické zvýšení o zhruba 16 %. Do vyšších sazeb DPH se mimo telekomunikací chystají také stavební práce nebo teplo, ale naštěstí se našim vyjednavačům podařilo dosáhnout dohody s EU a odložit toto zvýšení až do roku 2007. U telekomunikací se tak ale nestalo, a tak nás čeká cenový skok. Běžné domácnosti a neplátci DPH toto pocítí jako silné navýšení, naproti tomu u plátců DPH fakticky o nic nejde, protože ti si stejně zaplacené DPH nechají odečíst. Přínosy pro stát jsou to značné, do státní pokladny by po zvýšení DPH mělo proudit zhruba o 17 - 21 miliard více než dosud. Faktorů ovlivňujících výpočet je mnoho, nelze proto stanovit přesnou částku. Jedná se tedy o hrubý odhad, který nepočítá s plátci DPH, kteří si nechávají DPH od státu zase vrátit. Ovšem každé zvyšování cen je velice nepopulární a v oblasti telekomunikací to platí dvojnásob. Zvlášť hákliví jsou uživatelé internetu, ti domácí dvojnásob. Příslušná novela zákona by měla být parlamentu předložena v dubnu příštího roku. Očekává se, že by měla projít oběma komorami bez problémů, ovšem při rychlosti projednávání je duben termín tak akorát přesný pro schválení ke konci roku. Stávající vláda se již nedávno ve svém známém „povodňovém balíčku“ pokoušela prosadit trojí sazbu DPH, jejíž střední výše se měla pohybovat kolem 12 - 13 %. Do této střední sazby měly být zařazeny také telekomunikace, což by sice zřejmě zmírnilo konečný efekt zvyšování sazeb DPH, ale hlavním hnacím motorem by byly spíše zvýšené příjmy do státní pokladny.

Ačkoliv se Česká republika řadí k nejvyspělejším zemím bývalého východního bloku, stále ještě nedosahujeme na západní Evropu. Čísla o počtu domácností s telefonní linkou, počítačem a připojením k internetu o tom svědčí zcela jasně.

Český telekomunikační trh se rozrůstá, před sedmi lety dosahoval necelého 1,5 % HDP a v roce 2000 to byl již více než dvojnásobek, tedy přibližně 3,4 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít