Teď se mi nevede špatně

26. června 2006, 00:00 - ERICH HANDL, TOMÁŠ STINGL
26. června 2006, 00:00

FRANTIŠEK PŘÍPLATA: Loni touto dobou to s ním vypadalo moc špatně. Byl v Rumunsku v domácím vězení a hrozilo mu osm let kriminálu. O rok později? Františku Příplatovi se vede skvěle. Podniká na Moravě, zprovozňuje lyžařskou sjezdovku, žádá stát o dotace a před pár dny vyhrál obchodní spor s Rumunskem.

FRANTIŠEK PŘÍPLATA: Loni touto dobou to s ním vypadalo moc špatně. Byl v Rumunsku v domácím vězení a hrozilo mu osm let kriminálu. O rok později? Františku Příplatovi se vede skvěle. Podniká na Moravě, zprovozňuje lyžařskou sjezdovku, žádá stát o dotace a před pár dny vyhrál obchodní spor s Rumunskem.

Někdo ho má za hrdinu, někdo za zločince. Moravský podnikatel František Příplata investoval v devadesátých letech v Rumunsku a zapletl se do aféry kolem vraždy odborového předáka v železárnách Tepro. Byl obviněn z nabádání k této vraždě, rok strávil ve vazbě a pět let v rumunském domácím vězení. Loni ho rumunský Nejvyšší soud poslal na osm let do káznice. Příplatovi se ale v létě podařilo na poslední chvíli ze země uprchnout a vrátit se do Česka. Vinu po celou dobu odmítá, prý byl obětním beránkem v zákulisní hře tajné policie.

Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jisté. Česko odmítlo vydat Příplatu zpátky a kontroverzní podnikatel tak mohl začít po mnoha letech znovu obhospodařovat své „panství“ v Uherském Hradišti. A jaká je první zpráva o jeho situaci? Příplatovi se zase začíná dařit a hýří novými nápady.

RIZIKO JE SMĚNNÝ KURZ, NE PŘÍPLATA

Během předchozích šesti let, kdy nesměl odcestovat z Rumunska, vedl Příplatovu firmu IBA v Česku jeho syn Roman. Společnost, která dováží a prodává rustikální nábytek, začala poněkud zaostávat. „Kdysi byl její obrat 140 milionů korun. Pro srovnání: za loňský rok to bylo už jen pouhých 40 milionů. To víte, když jsem nemohl na firmu osobně dohlížet, obchody se tolik netočily. Teď chci ale celý podnik pořádně rozhýbat,“ říká Příplata.

Firma dováží většinu nábytku od dodavatelů právě z Rumunska. To, že je Příplata částí rumunské veřejnosti vnímán jako zločinec, jeho obchodním partnerům nevadí. Leon Gatina, ředitel továrny na výrobu nábytku blízko rumunského města Oradea, si spolupráci s moravským podnikatelem pochvaluje. Jedinou exportní past vidí jinde. „Máme jen velké problémy s výkyvy kurzu rumunské měny - nového lei. Učíme se tomuto riziku předcházet,“ říká Gatina.

OBCHODUJI S ČÍNOU, ALE DO MNICHOVA NESMÍM

V rámci nových aktivit navázal Příplata další kontakty i na Dálném Východě. Dováží zboží z Číny nebo Malajsie. „Je kuriózní, že obchoduji s celým světem, ale sám nemohu ani na výlet do Německa,“ říká Příplata. Všude mimo území České republiky mu totiž hrozí okamžité zatčení, protože je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Další otázkou je osud rumunské pobočky firmy IBA, které by teoreticky mohly hrozit různé ústrky ze strany tamějších úřadů. „Akcie společnosti jsou ale v listinné podobě, takže za firmu má na případné valné hromadě právo vystupovat kdokoliv, kdo přijde, a bude mít listinu v ruce. Společnost tedy nebude v bezprostředním spojení s mou osobou,“ vysvětluje Příplata.

O rumunskou pobočku se dříve starala jeho přítelkyně Ana Konevalicová, která ale nakonec také odešla do Česka a cestovat za hranice se bojí. „Na chod rumunské dceřiné firmy IBA proto dohlíží můj bratr,“ osvětluje Konevalicová.

I přes tyto problémy ale Příplata srší aktivitou. Kromě rozšíření obchodu do Asie firmu rozhýbal také novým motivačním systémem pro dvacítku svých zaměstnanců. „Původně dostávali všichni prémie procentuálně odvozené od celkového výnosu firmy. Ale vedlo to pouze k tomu, že někteří vydělávali a jiní se jen vezli. Teď to chci zařídit tak, aby byl každý hodnocen individuálně podle výkonu na svém úseku práce,“ vysvětluje.

ZÍSKÁ STÁTNÍ DOTACE?

Podnikatel chce také oživit sportovní areál na okraji Uherského Hradiště. Koupil ho již v devadesátých letech, od té doby ale rekreační komplex chátrá a zarůstá travou. Jedná se o rozsáhlý areál s tenisovým kurtem, bazénem a ubytovnou. Hlavní devizou lokality je ale lyžařský vlek a přibližně 250 metrů dlouhá sjezdovka. Je na ní k dispozici i umělý povrch a zasněžování. Na jižní Moravě, kde jsou jinak příležitosti k lyžování malé, jde o perspektivní podnikatelskou šanci. „Ovšem letos v zimě jsme lyžaře pozvali, a přišlo jich minimum. Možná se o vleku zatím málo ví, možná tu nejsou dostatečné služby. Chceme proto zrekonstruovat ubytovací penzion, nabídnout občerstvovací služby a rozšířit možnost parkování,“ plánuje Příplata. Na projekt požádal stát o dotaci 15 milionů korun. „A pokud dotaci nedostaneme, nevadí. Ponechám si areál pro soukromé sportovní vyžití mě samotného a mých blízkých,“ dodává. V Uherském Hradišti se také poohlíží po koupi domu, ale zatím nenašel vhodnou nabídku. Celkově se tedy muž, s nímž to bylo ještě před rokem pořádně „nahnuté“, nemá zle. Náladu mu navíc vylepšuje čerstvý rozsudek rumunského soudu, který řešil další Příplatovu kauzu. Obchodně právní spor o škodu, která měla českému podnikateli vzniknout při zmařené investici do nábytkářské továrny ve městě Vaslui. Soud jeho nároky uznal. „Něco se asi v rumunské politice mění, dříve bych neměl šanci vyhrát,“ diví se Příplata. Přesto nad ním stále visí Damoklův meč v podobě mezinárodního zatykače a osmiletého vězení. Rumuni chtějí stále Příplatův skalp. Nedávno požádali Českou republiku, aby zajistila, že si podnikatel odsedí svůj trest v českém vězení. Kauza tak ani po šesti letech nekončí. * KDYŽ NEVYDÁTE, ALESPOŇ ZAVŘETE**

Rumunské úřady žádaly po Příplatově útěku, aby jim Česká republika podnikatele vydala. Česko odmítlo. Rumuni se tedy nyní alespoň snaží prosadit, aby si Příplata odseděl trest v českém vězení. „Žádost jsme předali Krajskému soudu v Brně, který se jí bude zabývat,“ informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Právní aktivitu naopak vyvíjí v protiútoku i sám Příplata. Svůj případ chce nechat prověřit Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít