Technologie a stádo

09. srpna 2013, 12:00 - Tomáš Plhoň, Euro
09. srpna 2013, 12:00

Vždycky, když se mluví o tom, že nějaká brilantní nová technologie změní lidské chování, mám se na pozoru. Ne že bych rád nepoužíval všechny ty krásné nové hračičky od smartphonů a tabletů až po komunikaci přes sociální sítě, jen jsem se vždycky držel přesvědčení, že lidský život a život společnosti determinují z větší části jiné faktory.

Pravda ale je, že příchod webů jako je Kickstarter.com nebo Prosper.com je zajímavé sledovat. Pokud jste se s nimi ještě nesetkali, tak jen pro jistotu: Kickstarter je platforma pro podporu kreativních projektů, kde tvůrci žádají o finanční podporu. Filmy, hudba, literatura, to všechno získalo za minulý rok 320 milionů amerických dolarů. Nijak závratná částka, ale oproti předchozímu roku zaznamenal web nárůst o více než sto procent. Oproti tomu Prosper.com je web zprostředkující mikropůjčky. Zkrátka propojuje věřitele a dlužníky v malých částkách. Jakási sociální banka.

Oba principy nejsou samozřejmě v jádru nové, ale jejich vzrůstající úspěch budí pozornost světových médií. Může to znít na první pohled nebezpečně, ale Prosper má velmi sofistikované hodnocení rizika. Standardně se tam poskytují půjčky s úrokem okolo deseti procent, což není tak moc pro lidi, kteří by v bance tak malé úvěry nikdy nezískali.

Stádní chování

Stane se Prosper.com nebo jeho obdoba v budoucnosti náhradou bankovních domů? Bude Kickstarter.com novým způsobem financování filmů či hudebních nahrávek, který obejde velké produkční společnosti? Tipnul bych si, že spíš ne. Ale ekonomické chování lidí propojených podobnými sítěmi bude fascinující studovat s tím, jak počet jejich uživatelů bude postupně růst.

Týdeník Economist, který obě sítě sleduje dlouhodobě, například nedávno informoval o ekonomických studiích zabývající se přesně tímto tématem. Došel k tomu, že investoři na obou stránkách jeví známky stádního chování. Spolu s tím, jak nějaký projekt nebo dlužník získá větší podporu, vzrůstá šance, že ho podpoří tím víc anonymních dárců (věřitelů). Zjednodušeně řečeno: tohle zajímá hodně lidí, tak to asi bude dobré. Zároveň není žádným tajemstvím, že na Kickstarteru mají největší šanci projekty využívající slavná jména, už promleté mlýnkem showbyznysu.

Oba druhy chování známe dostatečně dobře z našeho každodenního života a nemusíme kvůli nim pozorovat nové druhy sociálních sítí. Že lidstvo technologie nespasí, není žádná nová myšlenka. Ale způsob, jakým je společnost využívá, nám může dát odpověď na řadu otázek.

Přeji vám krásný, pokud možno apolitický víkend.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Rasový jižanský lynč

Tomáš Plhoň: Krize kvality a levné cetky z Číny

Ekonomická apatie a svalování viny


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít