Technologičtí hráči přežívají

03. února 2009, 15:03 - Ben Levisohn
03. února 2009, 15:03

Za finanční krize lze investovat do firem s informačními technologiemi, zlata a britské libry

Společnosti Apple, IBM a Google překvapily investory lepšími výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku, než se očekávalo. Tyto zprávy nastartovaly opětovný růst ceny jejich akcií. Začíná se hovořit o jejich perspektivách vzhledem k současné recesi. Google zveřejnil výsledky poslední. Dne 24. ledna oznámil, že mu tržby oproti předchozímu roku stouply o osmnáct procent. Investoři spekulují, že tato trojka bude prosperovat bez ohledu na potíže ostatních firem v oboru a stav ekonomiky. Je však dobré zamyslet se před investováním peněz do těchto přežívajících hráčů v oblasti informačních technologií. Připomeňme, že Microsoft loni patřil mezi nejsilnější hráče až do okamžiku, kdy v říjnu zveřejnil odhad čistého zisku. Obdobně tomu bylo s bankou Goldman Sachs, která byla na Wall Streetu považována za jednu z firem, které předvídaly hypoteční krizi, a trh s cennými papíry se dle toho zachoval. Od října však cena akcií Goldman Sachs klesla na polovinu. Dalším příkladem je Wal-Mart, který měl dle předpokladů velmi dobře prospívat, protože lovci výhodných nákupů braly jeho obchody útokem. V souvislosti s oznámením obchodního řetězce Wal-Mart 8. ledna, že prodeje za čtvrté čtvrtletí loňského roku neodpovídají očekávání, klesly jeho akcie o čtrnáct procent. Poznámka pod čarou: V podmínkách trhu s klesajícími cenami, uprostřed hluboké recese, mohou nejsilnější společnosti pocítit ochlazení jako poslední. Nevyhnutelně je však pocítí.
– Aaron Pressman

Zlato
Neodolatelná záře Zlato dosáhlo 26. ledna nejvyšší úrovně za posledních pět měsíců – jeho obchodování končilo na 910,70 amerických dolarů. Zdá se, že si investoři uvědomili, že většina plánů Americké centrální banky na oživení ekonomiky by pravděpodobně mohla znamenat posílení potenciálu zlata. Někteří spekulanti věří, že opatření na zastavení deflace, tedy snížení sazeb takřka na nulu a avizovaný tisk nových peněz, téměř určitě vyvolají strmý pád hodnoty dolaru a prudký nárůst ceny zlata.
Tyto vyhlídky lákají nové kupce včetně Davida Einhorna, manažera hedgeového fondu. Einhorn poslal 20. ledna dopis investorům, ve kterém uvádí, že se dlouhou dobu vyhýbal nákupu zlata. Jeho dědeček Benjamin, nadšený zastánce investic do zlata, celých 30 let prodělával. Za jeho života nikdy nenastala natolik prudká inflace a pád hodnoty dolaru, aby cena zlata vyletěla strmě vzhůru.
Nedávná opatření centrální banky přiměla Einhorna změnit vůči zlatu postoj. „Domníváme se, že pokud je šéf Fedu rozhodnut znehodnotit měnu, podaří se mu to,“ píše Einhorn, který se odmítl k článku vyjádřit. V dopise však uvádí, že jeho firma nakoupila zlato, opce na ně a akcie firem, jež je těží, na základě indexu Market Vectors Gold Miners ETF.
– Aaron Pressman

Měna
Libra V souvislosti s částečným znárodněním Royal Bank of Scotland 19. ledna se britská libra za týden propadla o 6,6 procenta. V tuto chvíli se britská libra obchoduje za 1,42 amerického dolaru a 1,08 eura, tedy hluboko pod jejím vrcholem z roku 2007. Británie prožívá vlnu znárodňování bank a její potíže se mohou ještě nějakou dobu zhoršovat. Urychlené prodeje vyvolané hrozbou dalšího pádu ceny však mohly být předčasné, říká Paul Robinson, specialista na britskou libru z Barclays Capital. Spojené státy americké budou pravděpodobně také muset znárodňovat a eurozóna nebude zcela jednotná, protože některé členské státy pociťují pokles úvěrování. Ti, kdo se domnívají, že libra vůči dolaru posílí, mohou investovat do obchodovatelného indexového podílového fondu (ETF) British Pound Sterling Trust (její držitelé zatím mohou vyčkávat).
– Ben Levisohn

Popisek s. 57:
Apple a jeho trvalí technologičtí bratři zůstávají ušetřeni – zatím.

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít