Teatrální předvolební mumraj

13. května 2011, 14:58 - Jan Hrbáček
13. května 2011, 14:58

Věci veřejné

Začala fáze postupného stahování. Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John ohlásil po neshodách s premiérem Petrem Nečasem svůj odchod z vlády. Před stranickým kongresem tak naznačil jedno z možných politických řešení, které se může v relativně dohledné době zhmotnit. A to, že by vládu nakonec tvořily jenom ODS a TOP 09, které by „véčkaři“ v Poslanecké sněmovně podporovali.

Nejde o posty

Klesající volební preference strany musejí její předáky jednoznačně utvrzovat v tom, že vyvolávat předčasné volby by bylo sebevraždou. A také je zapotřebí dokončit některé naplánované obchody, což by bez vlivu na vládu – byť zprostředkovaného nikoli členstvím v koalici, ale jen její podporou – nešlo. Pokud k předčasným volbám skutečně dojde, nejspíš to nebude hned, ale zhruba rok před termínem oficiálního plebiscitu.
V médiích jsme minulý týden sledovali mírně teatrální výstup Radka Johna, který oznámením svého odchodu z kabinetu odstartoval další kolo vládní krize. Pikantní je, že Johnův odchod údajně oznamoval Vít Bárta esemeskou, a nikoli sám rezignující předseda Věcí veřejných.
Protože se s každou hodinou blíží klíčová vnitrostranická konference, na níž se rozhodne o předsedovi, John s Bártou začínají řinčet zbraněmi. „Nejde nám o ministerské posty. Jde nám v první řadě o to, aby zůstala zachována vláda a zároveň jsme nastartovali diskusi o řešení korupce. Od premiéra Nečase chceme jasné personální a programové garance v otázce boje s korupcí,“ řekl v České televizi Bárta o rezignaci Johna. Podle některých analytiků se Věci veřejné pokusí v koalici urvat víc. Podle dosavadních kroků se ale spíš zdá, že strana načas odejde do ústraní.

Okoralá korupce

Úvaha o ministerstvu spravedlnosti jako úlitbě pro protikorupčně neukojeného Radka Johna, která se objevila v kuloárech, je bizarní. Věci veřejné byly nepříliš elegantně vypoklonkovány z ministerstva vnitra a teď by dostaly do ruky v podstatě identickou hračku v podobě státních zástupců?
Je zřejmé, že zaklínadla VV boj proti korupci a odstraňování kmotrů na veřejnost dávno nezabírají. Přesto je strana neustále recykluje a při jednáních předhazuje koaličním partnerům. Pouze kandidátka na post šéfky Karolína Peake si to už uvědomila. Ze čtyřky adeptů – Radka Johna, Karolíny Peake, Michala Babáka a Dagmar Navrátilové – má nicméně nejvíc šancí Bártou podporovaný John.
Z kongresu VV vzejde staronový nebo nový předseda velmi posílen. A bude moci zapnout politický lis na nejvyšší stupeň. Lis, který vyždímá ze současné koalice zbytek možného. A ten jen vyteče do kotle s nepříliš chutnou politickou bramboračkou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít