Teatrální předvolební mumraj

13. května 2011, 14:58 - Jan Hrbáček
13. května 2011, 14:58

Věci veřejné

Začala fáze postupného stahování. Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John ohlásil po neshodách s premiérem Petrem Nečasem svůj odchod z vlády. Před stranickým kongresem tak naznačil jedno z možných politických řešení, které se může v relativně dohledné době zhmotnit. A to, že by vládu nakonec tvořily jenom ODS a TOP 09, které by „véčkaři“ v Poslanecké sněmovně podporovali.

Nejde o posty

Klesající volební preference strany musejí její předáky jednoznačně utvrzovat v tom, že vyvolávat předčasné volby by bylo sebevraždou. A také je zapotřebí dokončit některé naplánované obchody, což by bez vlivu na vládu – byť zprostředkovaného nikoli členstvím v koalici, ale jen její podporou – nešlo. Pokud k předčasným volbám skutečně dojde, nejspíš to nebude hned, ale zhruba rok před termínem oficiálního plebiscitu.
V médiích jsme minulý týden sledovali mírně teatrální výstup Radka Johna, který oznámením svého odchodu z kabinetu odstartoval další kolo vládní krize. Pikantní je, že Johnův odchod údajně oznamoval Vít Bárta esemeskou, a nikoli sám rezignující předseda Věcí veřejných.
Protože se s každou hodinou blíží klíčová vnitrostranická konference, na níž se rozhodne o předsedovi, John s Bártou začínají řinčet zbraněmi. „Nejde nám o ministerské posty. Jde nám v první řadě o to, aby zůstala zachována vláda a zároveň jsme nastartovali diskusi o řešení korupce. Od premiéra Nečase chceme jasné personální a programové garance v otázce boje s korupcí,“ řekl v České televizi Bárta o rezignaci Johna. Podle některých analytiků se Věci veřejné pokusí v koalici urvat víc. Podle dosavadních kroků se ale spíš zdá, že strana načas odejde do ústraní.

Okoralá korupce

Úvaha o ministerstvu spravedlnosti jako úlitbě pro protikorupčně neukojeného Radka Johna, která se objevila v kuloárech, je bizarní. Věci veřejné byly nepříliš elegantně vypoklonkovány z ministerstva vnitra a teď by dostaly do ruky v podstatě identickou hračku v podobě státních zástupců?
Je zřejmé, že zaklínadla VV boj proti korupci a odstraňování kmotrů na veřejnost dávno nezabírají. Přesto je strana neustále recykluje a při jednáních předhazuje koaličním partnerům. Pouze kandidátka na post šéfky Karolína Peake si to už uvědomila. Ze čtyřky adeptů – Radka Johna, Karolíny Peake, Michala Babáka a Dagmar Navrátilové – má nicméně nejvíc šancí Bártou podporovaný John.
Z kongresu VV vzejde staronový nebo nový předseda velmi posílen. A bude moci zapnout politický lis na nejvyšší stupeň. Lis, který vyždímá ze současné koalice zbytek možného. A ten jen vyteče do kotle s nepříliš chutnou politickou bramboračkou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít