Teatrální předvolební mumraj

13. května 2011, 14:58 - Jan Hrbáček
13. května 2011, 14:58

Věci veřejné

Začala fáze postupného stahování. Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John ohlásil po neshodách s premiérem Petrem Nečasem svůj odchod z vlády. Před stranickým kongresem tak naznačil jedno z možných politických řešení, které se může v relativně dohledné době zhmotnit. A to, že by vládu nakonec tvořily jenom ODS a TOP 09, které by „véčkaři“ v Poslanecké sněmovně podporovali.

Nejde o posty

Klesající volební preference strany musejí její předáky jednoznačně utvrzovat v tom, že vyvolávat předčasné volby by bylo sebevraždou. A také je zapotřebí dokončit některé naplánované obchody, což by bez vlivu na vládu – byť zprostředkovaného nikoli členstvím v koalici, ale jen její podporou – nešlo. Pokud k předčasným volbám skutečně dojde, nejspíš to nebude hned, ale zhruba rok před termínem oficiálního plebiscitu.
V médiích jsme minulý týden sledovali mírně teatrální výstup Radka Johna, který oznámením svého odchodu z kabinetu odstartoval další kolo vládní krize. Pikantní je, že Johnův odchod údajně oznamoval Vít Bárta esemeskou, a nikoli sám rezignující předseda Věcí veřejných.
Protože se s každou hodinou blíží klíčová vnitrostranická konference, na níž se rozhodne o předsedovi, John s Bártou začínají řinčet zbraněmi. „Nejde nám o ministerské posty. Jde nám v první řadě o to, aby zůstala zachována vláda a zároveň jsme nastartovali diskusi o řešení korupce. Od premiéra Nečase chceme jasné personální a programové garance v otázce boje s korupcí,“ řekl v České televizi Bárta o rezignaci Johna. Podle některých analytiků se Věci veřejné pokusí v koalici urvat víc. Podle dosavadních kroků se ale spíš zdá, že strana načas odejde do ústraní.

Okoralá korupce

Úvaha o ministerstvu spravedlnosti jako úlitbě pro protikorupčně neukojeného Radka Johna, která se objevila v kuloárech, je bizarní. Věci veřejné byly nepříliš elegantně vypoklonkovány z ministerstva vnitra a teď by dostaly do ruky v podstatě identickou hračku v podobě státních zástupců?
Je zřejmé, že zaklínadla VV boj proti korupci a odstraňování kmotrů na veřejnost dávno nezabírají. Přesto je strana neustále recykluje a při jednáních předhazuje koaličním partnerům. Pouze kandidátka na post šéfky Karolína Peake si to už uvědomila. Ze čtyřky adeptů – Radka Johna, Karolíny Peake, Michala Babáka a Dagmar Navrátilové – má nicméně nejvíc šancí Bártou podporovaný John.
Z kongresu VV vzejde staronový nebo nový předseda velmi posílen. A bude moci zapnout politický lis na nejvyšší stupeň. Lis, který vyždímá ze současné koalice zbytek možného. A ten jen vyteče do kotle s nepříliš chutnou politickou bramboračkou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít