Taxisův zámek v ohrožení

06. února 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
06. února 2006, 00:00

BISKUPICE U JEVÍČKA Na česko-moravském pomezí nedaleko Jevíčka leží v malebné krajině obec Biskupice. Významnou historickou památkou je místní zámek, spojený s rodem Thurn-Taxis. Není ovšem tak slavný a známý jako Taxisův příkop a vinou špatné údržby značně chátrá.

Ani zatím poslední pokus o prodej zámku nevyšel.

BISKUPICE U JEVÍČKA Na česko-moravském pomezí nedaleko Jevíčka leží v malebné krajině obec Biskupice. Významnou historickou památkou je místní zámek, spojený s rodem Thurn-Taxis. Není ovšem tak slavný a známý jako Taxisův příkop a vinou špatné údržby značně chátrá.

Čtyřkřídlý patrový biskupický zámek obdélníkového půdorysu stojí pod kostelem v jihozápadní části vsi. Z jeho poměrně jednoduché výzdoby vyniká barokní portál na východní straně a majestátně působí také průčelí severního křídla, nad nímž se zvedá barokní štít s kuželkami.

Bohužel celá stavba je ve velmi zanedbaném stavu, omítka se loupe, místnosti v přízemí jsou nevyužívané, okolí zarůstá křovinami a několik stromků se uchytilo i na zámecké střeše. Ani nádvoří není příjemným místem k odpočinku, prostředí je neútulné a dlouhé zanedbávání objektu dokumentuje i notně zrezlý rozhlasový amplion na jedné z budov. Kolem zámku je zpustlý park z 19. století s několika vzácnými stromy, které lze jen stěží najít mezi bujícím plevelem.

KULKA PRO HRABĚTE Biskupická tvrz je poprvé zmiňována v 16. století, zdejší šlechta ji nechala vybudovat poté, co zpustl nedaleký hrad Plankenberk. Další majitelé budovu renesančně přestavěli, ještě v polovině 17. století se o zámecké sídlo v pravém slova smyslu nejednalo a objekt se podobal spíše venkovskému dvoru. O půlstoletí později byla tvrz již značně zchátralá, a proto majitel statku Zikmund Leopold Sak z Bohuňovic vystavěl na jejím místě v letech 1712 až 1713 jednoduchý barokní zámek, obklopený velkou okrasnou zahradou francouzského typu. Do dnešní podoby objekt přestavěli Libštejnští z Kolovrat, posledním a zřejmě nejvýznamnějším šlechtickým rodem zde byla však hrabata Thurn-Taxisové. Německý rod, který vlastnil koncem 19. století v Čechách velké panství, je dnes známý hlavně díky dostihovému prostředí - podle jednoho z jeho členů byl totiž pojmenován slavný Taxisův příkop. Biskupický zámek vlastnila rodina Taxisů až do konce druhé světové války, roku 1945 se zde odehrálo krvavé drama - při osvobozování obce revolučními gardami byl poslední majitel zámku Friedrich ThurnTaxis bez milosti zastřelen. SOCHAŘOVY VELKÉ PLÁNY

Po válce byl zámek zkonfiskován a přešel do správy obce. Sloužil jako byty zaměstnanců Kaolínových závodů Velké Opatovice a zčásti byl využíván také jako mateřská škola a pošta. Začátkem 90. let byl však jeho provoz již příliš drahý, a obec proto přišla s návrhem přeměnit ho na ústav pro mentálně postižené, náhradou za zrušený objekt v nedalekém Borotíně.

Nápad to byl zajímavý, nelíbil se však okresnímu úřadu ve Svitavách a nakonec z něj sešlo. Obec se tedy rozhodla zámek prodat, zájem byl ale mizivý. Teprve když cena klesla až na jeden a půl milionu korun, objevil se zájemce - akademický sochař Libor Maňák z Blanska. Sliboval, že objekt přebuduje na kulturně-společenské centrum s ateliérem, galerií, ubytovnou a restaurací. Když navíc naznačil, že na přilehlých pozemcích hodlá pěstovat daňčí, mufloní a černou zvěř, což by přineslo nemalé peníze také obci, bylo o prodeji rozhodnuto. Radost netrvala dlouho. Libor Maňák nejen, že sliby nesplnil, ale také nadobro přestal s radnicí komunikovat. Zámek se zhruba před rokem snažil prodat za mnohonásobně vyšší částku, než za jakou ho získal, úspěšný ale zatím nebyl. A tak nezbývá než doufat, že se v budoucnu najde nějaké řešení a zámek v Biskupicích neskončí v ruinách. Mohlo by se totiž stát, že za čas bude vypadat jako druhý Taxisův příkop.

POPIS OBJEKTU

Název Zámek Biskupice

Místo Biskupice u Jevíčka

Kraj Pardubický

Adresa čp. 7

Typ zámek

Stav zchátralý

Využití částečné

Kult. památka od roku 1964

Vlastník Libor Maňák, Blansko

V 70. letech byl ještě objekt v ucházejícím stavu. foto: NPÚ Pardubice - M. Kolegar

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít