Taxisův zámek v ohrožení

06. února 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
06. února 2006, 00:00

BISKUPICE U JEVÍČKA Na česko-moravském pomezí nedaleko Jevíčka leží v malebné krajině obec Biskupice. Významnou historickou památkou je místní zámek, spojený s rodem Thurn-Taxis. Není ovšem tak slavný a známý jako Taxisův příkop a vinou špatné údržby značně chátrá.

Ani zatím poslední pokus o prodej zámku nevyšel.

BISKUPICE U JEVÍČKA Na česko-moravském pomezí nedaleko Jevíčka leží v malebné krajině obec Biskupice. Významnou historickou památkou je místní zámek, spojený s rodem Thurn-Taxis. Není ovšem tak slavný a známý jako Taxisův příkop a vinou špatné údržby značně chátrá.

Čtyřkřídlý patrový biskupický zámek obdélníkového půdorysu stojí pod kostelem v jihozápadní části vsi. Z jeho poměrně jednoduché výzdoby vyniká barokní portál na východní straně a majestátně působí také průčelí severního křídla, nad nímž se zvedá barokní štít s kuželkami.

Bohužel celá stavba je ve velmi zanedbaném stavu, omítka se loupe, místnosti v přízemí jsou nevyužívané, okolí zarůstá křovinami a několik stromků se uchytilo i na zámecké střeše. Ani nádvoří není příjemným místem k odpočinku, prostředí je neútulné a dlouhé zanedbávání objektu dokumentuje i notně zrezlý rozhlasový amplion na jedné z budov. Kolem zámku je zpustlý park z 19. století s několika vzácnými stromy, které lze jen stěží najít mezi bujícím plevelem.

KULKA PRO HRABĚTE Biskupická tvrz je poprvé zmiňována v 16. století, zdejší šlechta ji nechala vybudovat poté, co zpustl nedaleký hrad Plankenberk. Další majitelé budovu renesančně přestavěli, ještě v polovině 17. století se o zámecké sídlo v pravém slova smyslu nejednalo a objekt se podobal spíše venkovskému dvoru. O půlstoletí později byla tvrz již značně zchátralá, a proto majitel statku Zikmund Leopold Sak z Bohuňovic vystavěl na jejím místě v letech 1712 až 1713 jednoduchý barokní zámek, obklopený velkou okrasnou zahradou francouzského typu. Do dnešní podoby objekt přestavěli Libštejnští z Kolovrat, posledním a zřejmě nejvýznamnějším šlechtickým rodem zde byla však hrabata Thurn-Taxisové. Německý rod, který vlastnil koncem 19. století v Čechách velké panství, je dnes známý hlavně díky dostihovému prostředí - podle jednoho z jeho členů byl totiž pojmenován slavný Taxisův příkop. Biskupický zámek vlastnila rodina Taxisů až do konce druhé světové války, roku 1945 se zde odehrálo krvavé drama - při osvobozování obce revolučními gardami byl poslední majitel zámku Friedrich ThurnTaxis bez milosti zastřelen. SOCHAŘOVY VELKÉ PLÁNY

Po válce byl zámek zkonfiskován a přešel do správy obce. Sloužil jako byty zaměstnanců Kaolínových závodů Velké Opatovice a zčásti byl využíván také jako mateřská škola a pošta. Začátkem 90. let byl však jeho provoz již příliš drahý, a obec proto přišla s návrhem přeměnit ho na ústav pro mentálně postižené, náhradou za zrušený objekt v nedalekém Borotíně.

Nápad to byl zajímavý, nelíbil se však okresnímu úřadu ve Svitavách a nakonec z něj sešlo. Obec se tedy rozhodla zámek prodat, zájem byl ale mizivý. Teprve když cena klesla až na jeden a půl milionu korun, objevil se zájemce - akademický sochař Libor Maňák z Blanska. Sliboval, že objekt přebuduje na kulturně-společenské centrum s ateliérem, galerií, ubytovnou a restaurací. Když navíc naznačil, že na přilehlých pozemcích hodlá pěstovat daňčí, mufloní a černou zvěř, což by přineslo nemalé peníze také obci, bylo o prodeji rozhodnuto. Radost netrvala dlouho. Libor Maňák nejen, že sliby nesplnil, ale také nadobro přestal s radnicí komunikovat. Zámek se zhruba před rokem snažil prodat za mnohonásobně vyšší částku, než za jakou ho získal, úspěšný ale zatím nebyl. A tak nezbývá než doufat, že se v budoucnu najde nějaké řešení a zámek v Biskupicích neskončí v ruinách. Mohlo by se totiž stát, že za čas bude vypadat jako druhý Taxisův příkop.

POPIS OBJEKTU

Název Zámek Biskupice

Místo Biskupice u Jevíčka

Kraj Pardubický

Adresa čp. 7

Typ zámek

Stav zchátralý

Využití částečné

Kult. památka od roku 1964

Vlastník Libor Maňák, Blansko

V 70. letech byl ještě objekt v ucházejícím stavu. foto: NPÚ Pardubice - M. Kolegar

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít