„Táta“ Vietnamců „emigruje“ do Hanoje

05. března 2013, 10:43 - Michal Mikulenka
05. března 2013, 10:43

Podnikatel Marcel Winter, zakladatel firmy WMC, bude zřejmě prvním českým podnikatelem v historii, který se natrvalo odstěhuje do Vietnamu. V určitém smyslu je to jen logické završení kariéry muže, který se stal nepřehlédnutelnou ikonou obchodních vztahů obou zemí.

Zakladatel marketingové firmy WMC a bývalý dlouholetý předseda Česko-vietnamské společnosti oznámil, že kvůli nespokojenosti s obchodní politikou českého státu odchází žít a pracovat natrvalo do Hanoje. Tam chce být prodlouženou rukou českých firem a otevírat jim vietnamský trh, který patří ve východní Asii k nejlákavějším.

„Už jsem prodal svůj byt v Česku a veškeré peníze – je to asi 1,2 milionu korun – chci investovat do toho, abych si pronajal nastálo byt přímo v Hanoji a otevřel tam showroom, kde budu Vietnamcům představovat české výrobky. V průmyslové zóně, která je mezi letištěm a centrem Hanoje, lze na takový projekt získat až osm let daňových prázdnin,“ vysvětluje Winter.

Do povědomí české veřejnosti a médií vstoupil Marcel Winter jako mimořádně houževnatý zastánce vietnamské podnikatelské komunity žijící v Česku. Dokonce se pro něj vžila vlídně míněná přezdívka Táta Vietnamců. Zbožňují ho samotní Vietnamci – nejen v Česku, ale i přímo ve Vietnamu.

Asijskou zemi navštívil při obchodních cestách už více než čtyřicetkrát a získal renomé a kontakty, kterými se může pochlubit asi málokterý západní byznysmen. Dostal od Vietnamců tři státní vyznamenání, tamější prezident mu dokonce připjal nejvyšší vyznamenání pro cizince – Medaili přátelství VSR.

Vietnam stále levný

Podle Wintera Česko pořád málo využívá obchodních šancí ve Vietnamu, který je podle něj pro české firmy v současnosti lepším cílem než Čína s rychle rostoucími platy pracovníků a přeplněná konkurencí.

„Vietnam je stále velmi levný. Nekvalifikovaný dělník tam bere v přepočtu dva tisíce korun měsíčně. Středoškoláka, který umí česky, si najmete za čtyři tisíce. A vysokoškolák má plat v přepočtu kolem osmi až devíti tisíc korun měsíčně. Pokud si budete chtít pronajmout halu 20 krát 60 metrů v průmyslové zóně v Hanoji, náklady budou tak šest milionů korun, jež vám Vietnamci rozpočítají do velmi rozumných nájemních splátek,“ uvádí příklady cen Marcel Winter.

Další výhodou jsou podle něj mimořádně silné historické vazby obou zemí. Přes 200 tisíc Vietnamců včetně několika vládních ministrů umí česky, protože dříve žili nebo studovali v Česku.

„Když pomáhám uzavřít pro nějakou českou firmu obchod, smlouvy jsou obvykle ve třech překladech – vietnamsky, česky a anglicky. Originální smlouva je vždycky ta v češtině,“ zdůrazňuje podnikatel, který poskytuje poradenství dalším českým firmám při obchodování s Vietnamem už téměř dvacet let.

Showroom ještě před veletrhem

Nový showroom chce Winter v Hanoji otevřít nejpozději před letošním říjnovým průmyslovým veletrhem. „Systém by měl fungovat tak, že si české firmy budou moci umístit své zboží do showroomu formou komisního prodeje. Výhodou je, že pokud například představí své výrobky právě na veletrhu, mohou je pak do showroomu rovnou přesunout,“ říká Winter.

Vedle obchodních pohnutek vedou Marcela Wintera do Vietnamu bezesporu i velké sympatie k Vietnamcům a jejich zemi. Do vietnamštiny byla například přeložena jeho báseň Má Hanoj. Winter říká, že ve Vietnamu se mu dostalo většího pochopení i ocenění jeho aktivit než v rodném Česku.

Tady podle něj zatím není informovanost médií o Vietnamcích vyvážená, a proto je vztah části veřejnosti k nim špatný. Zatímco Vietnamci mají Čechy rádi, část tuzemské společnosti se na ně dívá stále skrz prsty, míní Winter. A jak sám s úsměvem říká – v Hanoji to pro něj bude v budoucnu důstojné žití i za nízký český důchod.


Marcel Winter (64) – syn posledního soukromého zubaře v totalitním Československu nemohl studovat vysokou školu ani cestovat. Prošel mnoha dělnickými profesemi. Po revoluci byl mluvčím Občanského fóra za všechna tehdejší učiliště, sám se pak několik let jako manažer intenzivně podílel na reformě odborných učilišť v zemi. Pracoval též pro německou vzdělávací společnost FAA Hamburg. V roce 1994 založil marketingovou společnost WMC.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít