Tango à la Kirchnerovi

21. září 2009, 17:18 - David Kasl
21. září 2009, 17:18

Jihoamerický prezidentský pár se potýká s obviněním z korupce a ze zneužívání pravomocí

V Argentině se pomalu začíná oteplovat k zimním vedrům. Již nyní je ale horko minimálně prezidentskému páru, a nikoli proto, že by se Cristina a Néstor Kirchnerovi oddávali tangu. V červnu ztratila vládní peronistická Justicialistická strana v částečných parlamentních volbách většinu ve sněmovně i v senátu a k ostrým střetům se zemědělci se aktuálně přidává konflikt s médii kvůli reformě zákona o rozhlasovém vysílání. K poklesu popularity manželského páru na nejnižší úroveň od roku 2003 (v letech 2003 až 2007 byl prezidentem Argentiny Néstor Kirchner, po něm byla do úřadu zvolena jeho manželka Cristina) navíc nemalou měrou přispívají nová obvinění obou lídrů země z korupce.

Prezidenti-podnikatelé V místopřísežném prohlášení před antikorupčním úřadem Kirchnerovi počátkem července uvedli, že za rok 2008 vzrostla hodnota jejich majetku ze 4,6 milionu na 12 milionů dolarů. Manželé tento nárůst vysvětlili prodejem šestnácti nemovitostí v rodné provincii exprezidenta Santa Cruz v celkové hodnotě 3,8 milionu dolarů a založením dvou nových společností, jimiž rozšířili svůj hotelový byznys v městečku El Calafate poblíž Národního parku Los Glaciares. Ten je jedním z turistických center argentinské Patagonie a Kirchnerovi zde vlastní dům a hotel.
Dle argentinského deníku La Nación prodal prezidentský pár v lednu loňského roku pozemek v El Calafate o rozloze více než dvacet tisíc metrů čtverečních za 1,65 milionu dolarů. Šlo o týž pozemek, který o dva roky dříve koupili za 34,8 tisíce dolarů. Již více než před rokem bylo kvůli nákupu obecních pozemků pod jejich reálnou cenou na Kirchnerovy podáno trestní oznámení pro podezření z nezákonného jednání. Deník rovněž upozornil, že jejich společný majetek se od roku 2003 zšestinásobil.

Lék na zbohatnutí Néstor Kirchner se s trestním oznámením nepotýká poprvé. Například počátkem roku ho jeden z opozičních poslanců obvinil ze zpronevěry veřejných financí, z neoprávněného užívání akademických titulů a ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Opozice rovněž požaduje, aby bylo prošetřeno Kirchnerovo zneužití veřejných financí v předvolebním boji. Dle místních médií Kirchner použil prezidentské letadlo Tango 10 k cestě na akci Justicialistické strany a k přesunům na stranické mítinky po provincii Buenos Aires rovněž využíval vládní vrtulníky.
Posledním skandálem, který se váže na manžele Kirchnerovi, je ilegální obchod a padělání léků. Dle deníku Clarín vyšetřuje útvar ministerstva spravedlnosti pro dohled nad finančními operacemi Carlose Torrese a Césara Poseho, kteří sháněli peníze na prezidentskou kampaň Cristiny Kirchnerové v roce 2007, kvůli praní špinavých peněz. Oba jsou přitom napojeni na podnikatele ve farmacii Néstora Lorenza, který je zapleten do nelegálního obchodování s léky.
Obvinění, s nimiž se argentinský prezidentský pár potýká, není zrovna málo. „Útěchou“ občanovi České republiky může být snad jen to, že jediným případem korupce, který za celou dobu jejich prezidentování skončil pádem ministra, byl případ Felisy Micelliové. Ta podala demisi v roce 2007 poté, co byla na záchodě její ministerské kanceláře nalezena taška s hotovostí.

(box)
Podnikatelé K Pro příklad zbohatlých podnikatelů blízkých vládním kruhům nemusíme ani v Česku chodit daleko. Argentina není výjimkou. Dle poslance opoziční Občanské koalice Fernándeze Sáncheze se v posledních letech „objevili drobní podnikatelé či obyčejní lidé, jako například bývalý řidič Néstora Kirchnera Rudy Ulloa Ígor, kteří se díky vazbám na exprezidenta stali jedněmi z nejvýznamnějších podnikatelů v zemi“. Takzvanými podnikateli K.
Několik příkladů za všechny, jak je uvedl španělský deník El País.
Rudy Ulloa Ígor: jako chlapec začínal v advokátní kanceláři Kirchnerových coby poslíček. Poté vybíral peníze na prezidentskou kampaň v roce 2003 a nyní je v provincii Santa Cruz majitelem médií, která získávají „významné“ množství vládní inzerce.
Cristóbal López: milionářem se dle svého mluvčího stal dříve, než navázal kontakty s Kirchnerem. Za jeho vlády nicméně získal naftařské licence, od společnosti Cirsa koupil padesátiprocentní podíl v kasinu v Buenos Aires, v roce 2007 mu stát prodloužil licenci na hrací automaty u přístavní dostihové dráhy do roku 2032. Je rovněž obviněn z toho, že od provincie Santa Cruz nakoupil levně pozemky, které poté přeprodal za tržní cenu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít