Taktická demise?

08. července 2009, 19:35 - Mgr. Pavel Pokorný
08. července 2009, 19:35

Premiér Ivo Sanader překvapivě odstoupil a všichni si lámou hlavu proč

Odcházím. Svou práci jsem udělal, můj politický život právě skončil. Tečka. Šokující rozhodnutí, žádné relevantní vysvětlení. Jindy výřečný chorvatský premiér Ivo Sanader (56) se bez zbytečných cirátů vzdal 1. července všech svých politických funkcí, čímž ohromil blízké i široké okolí včetně své maminky. Nikdo nic netušil. A ihned se vyrojila kupa domněnek, protože oficiálně nikdo nic neví, proč nejdéle sloužící předseda vlády od vzniku samostatného Chorvatska tak nenadále mizí z politiky.
Co může vést relativně úspěšného politika jako Sanader k takovému radikálnímu kroku? Vydírání, korupční skandál vlastní osoby nebo některého z ministrů? Nesvěřil se. Zdravotní důvody? „Chvála bohu nejsem nemocen, a co se týče spekulací o tom, že bych měl přijmout funkci v některé z evropských institucí - ano, takové nabídky byly, ale nepřijal jsem je,“ dementoval expremiér i názory, že míří za teplým místečkem v Bruselu. Odmítá rovněž kritiku, že odchází kvůli zhoršující se ekonomické situaci země a kvůli doposud neúspěšnému přístupovému vyjednávání s Evropskou unií. „Nikdy jsem od problémů a těžkých úkolů neutekl,“ tvrdí Sanader. Nyní to ale vypadá přesně tak.

Potápějící se loď Když kultivovaný doktor filozofie Sanader, jenž plynně hovoří německy, francouzsky, anglicky a italsky, nastupoval v roce 2003 do premiérské funkce, sliboval ekonomickou prosperitu a začlenění země do euroatlantických struktur. V tomto svém snažení nebyl až tak úspěšný, i když on si to nemyslí. „Chorvatsko se stalo důležitým činitelem evropské politické scény, stalo se členem Rady bezpečnosti OSN, členem Severoatlantické aliance, jsme na prahu členství v Evropské unii,“ zhodnotil období své vlády. Do EU má ale přímořský stát momentálně téměř stejně daleko jako před čtyřmi lety, kdy začala jednání o jeho vstupu. Sousední Slovinsko totiž blokuje snahy Záhřebu uzavřít přístupové kapitoly se členskými státy EU, dokud se nevyřeší jejich vzájemný spor o pozemní a námořní hranici. Ten přitom trvá už od roku 1991, kdy obě země vyhlásily nezávislost na bývalé Jugoslávii. V polovině června Sanader poprvé připustil, že jednání o přijetí do EU by nemuselo skončit letos, čímž se plánovaný vstup Chorvatska do unie v roce 2011 oddálí.
Na Chorvatsko také po letech boomu výrazně doléhá hospodářská recese, jejíž sílu expremiér evidentně podcenil. Jak napsal den po jeho rezignaci Wall Street Journal: „zanechal zemi v nejhorší ekonomické situaci od devastující války v roce 1991“. Dle agentury AP kleslo chorvatské HDP v prvním čtvrtletí o 6,7 procenta. Tak špatný výsledek nebyl zaznamenán posledních deset let. A má být ještě hůře! Počet turistů přijíždějících do tamních letovisek u Jadranu zatím poklesl o osm procent, ale do konce léta se očekává propad o 20 až 30 procent oproti loňskému roku. Pro chorvatskou ekonomiku závislou na turismu to může mít devastující účinky. Mimo jiné hrozí, že stát nebude schopen splácet své zahraniční dluhy.
„Nemůže a nesmí opustit potápějící loď a občany v takové situaci. To není vůdcovství, ale zbabělost. To není patriotismus. Pro takové jednání není omluvy,“ kritizoval Sanadera předseda opozičních lidovců Radimir Čačić.

Vrátí se jako spasitel? Sanaderův náhlý odchod může mít ještě jeden důvod, který naznačil chorvatský politolog Branko Caratan. „Sanader se chová jako lídr, který odjíždí na dovolenou. Jeho spolupracovníci budou pracovat podle šéfových pokynů až do jeho možného návratu. Všechny problémy, které se mohou objevit, na sebe vezme nový kabinet, jenž poslouží jako tlumič nebo jistý druh hromosvodu. A ve správný okamžik se Sanader vrátí jako spasitel,“ řekl Caratan deníku Slobodna Dalmacija. Zatím to tak vypadá. Novou premiérkou se stala Sanaderova chráněnka Jadranka Kosorová (na expremiérovo doporučení), jež byla v jeho vládě vicepremiérkou. A prezidentské volby na konci roku budou první příležitostí k návratu, i když Sanader kandidaturu zatím odmítl.
Která spekulace je ta správná? Možná se to nikdy nedovíme. „Předpokládám, že dosavadní první muž chorvatské politiky není zbrklý, proto nelze vyloučit ani možnost, že má problémy, které není možné sdělit veřejnosti,“ domnívá se Caratan. I to je spekulace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít