Taková česká demonstrace

27. září 2010, 03:29 - Miroslav Štochl
27. září 2010, 03:29

Podobné srocení policistů, hasičů, zdravotníků, úředníků a učitelů už Praha dlouho nezažila – naposledy možná při branném cvičení. Minulé úterý se tu ale státní zaměstnanci sešli, aby demonstrovali proti vládou připraveným restrikcím.

Foto: Profit – Jakub Stadler

Jádro průvodu demonstrantů se utvořilo mezi desátou a jedenáctou hodinou na Letné. Podle naplánovaného itineráře zamířilo nejprve k ministerstvu vnitra, potom k úřadu vlády. Ve shromáždění, které se postupně rozrostlo až na 40 tisíc protestujících, nechyběli ani nepedagogičtí pracovníci z oblasti školství, zaměstnanci armády, soudů, dopravy a kultury. Všichni přišli vyjádřit nesouhlas se změnou mzdových tarifů a škrty, které v rámci úsporných opatření ohlásila vláda. Vládní návrh totiž počítá se snížením objemu výdajů na mzdy státních zaměstnanců o desetinu. Zásadní novinkou má být především hodnocení a odměňování zaměstnanců v závislosti na jejich výkonnosti, nikoli odsloužených letech. Podle vyjádření odborů by se ale některé platy kvůli úpravám tarifů smrskly měsíčně až o třetinu. Naopak to, komu a do jaké míry by výkonnostní ohodnocení prospělo, nedokáží zatím odhadnout ani autoři návrhu.

Bludný kruh

Navrhované změny by se měly týkat až 656 850 státních zaměstnanců, zásadním způsobem zejména zdravotníků a policistů. Právě rozpočet ministerstva vnitra musí počítat s tím, že v příštím roce zchudne o 8,3 miliardy korun. Podle policejních odborů je nemožné, aby se úspory negativně neodrazily ve fungování rezortu. Především se obávají hromadných odchodů policistů. Za prvních sedm měsíců letošního roku už totiž opustilo řady policie 425 osob, během sprna jich bylo dokonce 470. A další budou možná následovat. Odbory tím současně odmítají předpoklad ministra vnitra, že policie by dokázala pomáhat a chránit v nezměněném rozsahu a kvalitě, i kdyby se stav jejích příslušníků snížil z nynějších 43 850 na 40 tisíc. Nadto dodávají, že řada propuštěných se přihlásí na úřadech práce k odběru sociálních dávek. Ignorovat nelze ani fakt, že každý propuštěný zaměstnanec má ze zákona nárok na odstupné a – v případě mnoha policistů – také výslužné.

Opoziční námluvy

Podle premiéra Nečase je zeštíhlování veřejné správy nevyhnutelné. Co se možných kompromisů týče, je s odbory ochotný diskutovat o konkrétních úpravách zákoníku práce a nových sazbách platů, rozhodně ale odmítá ustoupit ze snížení částky určené na mzdy ve veřejném sektoru o 10 procent. Už tedy nejde o to, zda ušetřit a kolik, ale kde a jak.

Do konce roku bude podle Nečase předložen ústavní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti. V souvislosti s tím doufá, že i v opozici najde, jak sám říká, odpovědné politiky, kteří zákon podpoří. Vzhledem k tomu, že vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných disponuje počtem 118 hlasů a pro schválení ustanovení jich potřebuje 120, bude to v praxi znamenat námluvy alespoň dvou opozičních poslanců. Sociální demokraté prozatím přílišnou ochotu neprojevili.

Výsledek? Zatím nejasný

Ačkoli podle Václava Klause měla být zářijová demonstrace „taková česká specifická“ a „lidé by si měli uvědomit, že nátlakem nic nevyřeší,“ docela bez efektu nezůstala. Částečně za to snad může i varování odborářů, že pokud nedosáhnou alespoň dílčích úspěchů, přikročí k dalším, třeba i radikálnějším krokům. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pak v rámci jednání se zástupci odborů, které následovalo den po protestu, připustil, že platové tarify zaměstnanců veřejné sféry se možná změní až od roku 2012. Místo toho by se širší působnosti dočkalo takzvané pásmové odměňování, jež není závislé na počtu odpracovaných let. Odboráři ale návrh odmítli s tím, že se obrátí na premiéra.

Jak se zdá, nespokojenost odborářů, která vyústila v masivní protivládní protest, nakonec přiměla vládu k revizi: Rezorty školství a zdravotnictví mají přislíbenu citlivější reformu financí na úkor dopravy, policistům zase nebude oproti původním plánům za určitých podmínek zdaněno odchodné. Pro odbory možná slibný začátek. Historie ale potvrzuje, že vyhraná bitva zdaleka neznamená vítězství v celé válce…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít