Tak trochu jiná dobročinnost

09. dubna 2008, 15:59 - Anna Klepalová
09. dubna 2008, 15:59

Je mnoho způsobů, jak přispět na charitu. Třeba vlastními narozeninami.

Filantropie si v Česku pomalu hledá své místo a zbavuje se nálepky něčeho podezřelého. Firmy, především ty velké a nadnárodní, už dávno vědí, že k dobrým mravům patří alespoň jednou do roka přispět „na dobrou věc“. V poslední době se navíc objevují netradiční charitativní projekty, za kterými nestojí velká firma či nadace, ale jediný člověk. Příkladem může být finančně-ekonomický ředitel a jednatel společnosti Siemens Radomír Šimek. U příležitosti svých padesátých narozenin uspořádal charitativní sbírku, na kterou mohli přispět všichni, kteří chtěli oslavence nějak obdarovat. „Viděl jsem něco podobného nedávno u kamaráda, který také slavil padesátiny. Mně se myšlenka líbila, tak jsem ji zrealizoval,“ odpověděl Šimek na otázku, jak ho napadlo takovouto sbírku uspořádat. Příspěvky putovaly na konto nadace Auxilia a celkem se podařilo vybrat kolem dvaceti tisíc korun. Nejštědřejší dar byl v hodnotě pěti tisíc. „Považuji to za velmi slušnou sumu. Přiznám se ale, že jsem čekal, že se celkem vybere trochu více. Sám ještě něco přidám, abych částku zaokrouhlil,“ říká Šimek.
Část peněz bude použita na dva vzdělávací semináře pro zástupce až stovky neziskových organizací. Mají pomoci těmto organizacím pracovat profesionálně, naučit se lepší komunikaci s firemními dárci a zvládat lépe personální politiku. Zbytek peněz bude rozdělen ve spolupráci s Fondem pomoci, který je vlastní charitativní aktivitou Siemensu. „Prostředky budou určeny na podporu sociálně slabých jakéhokoliv druhu - dětí i seniorů -, ale také na vybavení terapeutických dílen pro hendikepované, “ vyjmenovává Šimek. Maratony pro charitu Snahu některých úspěšných podnikatelů nebo topmanažerů získávat peníze na charitativní projekty potvrzuje také Pavlína Kalousová, výkonná ředitelka občanského sdružení Fórum dárců. „Přispějí formou narozeninových oslav nebo třeba tím, že se vsadí, že uběhnou maraton, a výhru pak věnují nějaké charitativní organizaci. Je jedině dobře, že se lidé, kteří dosáhli v práci úspěchu a významného postavení, angažují ve veřejně prospěšných projektech,“ míní Kalousová.
Podle Šimka však zatím u nás ještě není filantropie tak akceptovaná, jak je zvykem na Západě. Protože žil nějakou dobu v Německu, může srovnávat. „Pravidelně se tam organizují takzvané dárcovské maratony a všechna média jeden den a noc sledují konta a načítají příspěvky, které jdou až do desítek milionů eur,“ tvrdí. V Česku se pravá charita teprve rozjíždí. „Firmy se snaží zapojit do projektů, ale taková široká masa lidí se v tom zatím ještě neidentifikovala, a to je škoda,“ doplňuje Šimek.
Snaha pomoci k rozšíření všeobecného povědomí o podobných akcích je také důvod, proč část peněz Radomíra Šimka poputuje právě na proškolování organizací. „Je stále mnoho potenciálu a možností, jak filantropii provozovat.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít