Tak tohle neomrzí

27. června 2008, 16:17 - Karel Růžička
27. června 2008, 16:17

Domaine Richaud, Cairanne 2004 – cuvée

Snad každý milovník vín pokládá Francii za nejpestřejší vinařskou zemi s nejvyzrálejší vinařskou kulturou, která je pečlivě po staletí pěstována a kultivována stejně jako celá řada obdivuhodných odrůd vinné révy. Některé názvy vinařských oblastí jako Champagne, Burgundsko, Beaujolais, Bordeaux, Languedoc, Roussillon v Česku již zcela zdomácněly a řada vín z těchto oblastí je běžně dostupná jak v nabídce specializovaných restaurací a vinoték, tak i na pultech obchodních řetězců.
Region
V údolí řeky Rhôny, oplývajícím jak terasami příkrých žulových svahů, tak rozlehlými náplavami a písečnatými rovinami, jsou největším kapitálem odrůdy červených vín jako Syrah, Grenache, Mourvèdre a Carignan náležející pravděpodobně k nejlepším na světě. Tato oblast jižně od Montélimaru je půvabně zdobená cypřiši a levandulemi a působí již středomořsky, réva je převážně pěstována v mírně zvlněné krajině a na rovinách. Mezi vyhlášené regiony patří například romantické vesnice Rochegude a Cairanne, kde vznikají vynikající mohutná červená vína s bohatými sametovými tříslovinami. Producent
Vinařství Domaine Richaud, které se zaměřuje na biologickou produkci, vede Marcel Richaud a jeho vína jsou pravidelně hodnocena mezi nejlepšími v oblasti. Vinařství hospodaří na 40 hektarech půdy osazené převážně červenými odrůdami Grenache, Mourvèdre, Syrah a Cinsault, jejichž úroda je pravidelně redukována a stejně jako při pěstování tak i při vinifikaci nejsou používány chemické přípravky. Při výhradně ruční sklizni se zároveň dělá probírka a nakvášení probíhá většinou v betonových tancích bez přídavku uměle pěstovaných kvasinek nebo jiných přísad. Jde o to, aby pokud možno byly zachovány všechny chuťové a buketní složky odrážející charakter terroiru a odrůd.
Při své návštěvě jsme měli mimo jiné možnost degustovat cuvée Cairanne 2003, 2004 a 2005 a cuvée l´Ebrescade 2001 a 2003, které je možno bez nadsázky označit za vynikající. Na první dojem zaujme ovocitý charakter a svěžest všech testovaných vín s výrazně čokoládovým podtónem a přes zjevnou komplexnost a dlouhou dochuť jde o veselá vína značně pitelná, která jsou návyková a jen tak neomrzí. Přestože některá tato vína dozrávají na sudech typu barrique, jde jen o vzdálené připomenutí lehce vanilkových tónů doplňujících úžasný celkový dojem. Celá produkce vinařství Domaine Richaud má velice nadprůměrnou až výjimečnou úroveň a nepochybně zaujme a okouzlí všechny, kteří mají pokoru před zázraky přírody a lidského umu.
Náš tip
Do našeho hodnocení jsme zařadili cenově velmi dostupné víno označené Domaine Richaud, Cairanne 2004 – cuvée na bázi odrůd Grenache, Syrah, Mourvèdre vyznačující se čistou a bohatou ovocnou vůní, korespondující s komplexní chutí připomínající jižní koření, lékořici a višně, zvýrazněnou velmi dlouhou, avšak decentní tříslovinovou dochutí.

Honocení: Vzhled vína (max. 15) – 13 bodů
Vůně vína (max. 30) – 27 bodů
Chuť vína (max. 44) – 40 bodů
Celkový dojem (max. 11) – 10 bodů
Celkem (max. 100) - 90 bodů

Stupnice časopisu The Wine Spectators
100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno
89-80 velmi dobré víno
79-70 bodů průměrné víno
69-60 bodů podprůměrné víno

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít