Article, show

Tak tohle neomrzí

27. června 2008, 16:17 - Karel Růžička
27. června 2008, 16:17

Domaine Richaud, Cairanne 2004 – cuvée

Snad každý milovník vín pokládá Francii za nejpestřejší vinařskou zemi s nejvyzrálejší vinařskou kulturou, která je pečlivě po staletí pěstována a kultivována stejně jako celá řada obdivuhodných odrůd vinné révy. Některé názvy vinařských oblastí jako Champagne, Burgundsko, Beaujolais, Bordeaux, Languedoc, Roussillon v Česku již zcela zdomácněly a řada vín z těchto oblastí je běžně dostupná jak v nabídce specializovaných restaurací a vinoték, tak i na pultech obchodních řetězců.
Region
V údolí řeky Rhôny, oplývajícím jak terasami příkrých žulových svahů, tak rozlehlými náplavami a písečnatými rovinami, jsou největším kapitálem odrůdy červených vín jako Syrah, Grenache, Mourvèdre a Carignan náležející pravděpodobně k nejlepším na světě. Tato oblast jižně od Montélimaru je půvabně zdobená cypřiši a levandulemi a působí již středomořsky, réva je převážně pěstována v mírně zvlněné krajině a na rovinách. Mezi vyhlášené regiony patří například romantické vesnice Rochegude a Cairanne, kde vznikají vynikající mohutná červená vína s bohatými sametovými tříslovinami. Producent
Vinařství Domaine Richaud, které se zaměřuje na biologickou produkci, vede Marcel Richaud a jeho vína jsou pravidelně hodnocena mezi nejlepšími v oblasti. Vinařství hospodaří na 40 hektarech půdy osazené převážně červenými odrůdami Grenache, Mourvèdre, Syrah a Cinsault, jejichž úroda je pravidelně redukována a stejně jako při pěstování tak i při vinifikaci nejsou používány chemické přípravky. Při výhradně ruční sklizni se zároveň dělá probírka a nakvášení probíhá většinou v betonových tancích bez přídavku uměle pěstovaných kvasinek nebo jiných přísad. Jde o to, aby pokud možno byly zachovány všechny chuťové a buketní složky odrážející charakter terroiru a odrůd.
Při své návštěvě jsme měli mimo jiné možnost degustovat cuvée Cairanne 2003, 2004 a 2005 a cuvée l´Ebrescade 2001 a 2003, které je možno bez nadsázky označit za vynikající. Na první dojem zaujme ovocitý charakter a svěžest všech testovaných vín s výrazně čokoládovým podtónem a přes zjevnou komplexnost a dlouhou dochuť jde o veselá vína značně pitelná, která jsou návyková a jen tak neomrzí. Přestože některá tato vína dozrávají na sudech typu barrique, jde jen o vzdálené připomenutí lehce vanilkových tónů doplňujících úžasný celkový dojem. Celá produkce vinařství Domaine Richaud má velice nadprůměrnou až výjimečnou úroveň a nepochybně zaujme a okouzlí všechny, kteří mají pokoru před zázraky přírody a lidského umu.
Náš tip
Do našeho hodnocení jsme zařadili cenově velmi dostupné víno označené Domaine Richaud, Cairanne 2004 – cuvée na bázi odrůd Grenache, Syrah, Mourvèdre vyznačující se čistou a bohatou ovocnou vůní, korespondující s komplexní chutí připomínající jižní koření, lékořici a višně, zvýrazněnou velmi dlouhou, avšak decentní tříslovinovou dochutí.

Honocení: Vzhled vína (max. 15) – 13 bodů
Vůně vína (max. 30) – 27 bodů
Chuť vína (max. 44) – 40 bodů
Celkový dojem (max. 11) – 10 bodů
Celkem (max. 100) - 90 bodů

Stupnice časopisu The Wine Spectators
100-96 bodů mimořádné víno 95-90 bodů nejlepší víno
89-80 velmi dobré víno
79-70 bodů průměrné víno
69-60 bodů podprůměrné víno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít