Tak nám zabili Indoše!

08. listopadu 2007, 18:49 - Ivan Pilný
08. listopadu 2007, 18:49

Glosa postaršího technokrata

Nedávno se na různých fórech znovu rozvířila diskuse kolem projektu Internet do škol. Bylo to v souvislosti s oznámením Teléfoniky O2 o odříznutí „bezplatného“ připojení zapojených škol. Jen připomenu, co vlastně INDOŠ je. Nebo byl. Na počátku stál bohulibý nápad. Vláda se rozhodla věnovat z rozpočtu 4,5 miliardy na vybavení škol počítači a komunikačním připojením. Myšlenka jistě správná, postarat se o zvýšení tak potřebné počítačové gramotnosti už v základních školách. Vybavení učebnou a potřebným připojením mělo dostat 3620 škol.
Žijeme ovšem v Česku, takže dění kolem velkého sousta dostalo předvídatelný směr. Na začátku podivný průběh tendru, který vyhrál Autocont jako generální dodavatel a Český Telecom jako poskytovatel připojení. Nezpochybňuji schopnost velkých firem provést obří projekt, jen ta veřejná soutěž měla podivnou pachuť. Pak nastal kolotoč vrcholící zprávou kontrolního úřadu o nehospodárném využití 884 milionů, miliarda využitá v rozporu se zákonem, zpochybnění některých nákladů, zejména 150milionového průzkumu. S výměnou ministrů školství přišla trestní oznámení. Projekt oficiálně skončil v polovině roku 2005. „Konzultantům“ s konflikty zájmů, kteří se na MŠMT střídali, zůstaly peníze v kapsách, provozovatelé projektu inkasovali slušné zisky a hlavně obrovskou instalovanou základnu zákazníků pro nabízení dalších služeb. Školám zbyly tak trochu oči pro pláč.
Gesto O2 poskytující bezplatné připojení školám v naději, že stát v projektu bude pokračovat, je laciné. Na začátku projektu neměl Český Telecom jediného člověka, který by se skutečně školství věnoval, a výzvy, aby monopol udělal za poskytntuí tak velké zakázky pro školství něco navíc, dopadaly do prázdna. Teď školy naříkají, že nemají peníze na připojení; stát občas upustí almužnu nebo zafinancuje 200 miliony portál, o němž všichni říkají, že je k ničemu.
Má glosa nechce rozhodně napadat myšlenku věnovat více peněz do školství, pouze zpochybňuje mechanismus. Proč stát nezruší školám a žákům DPH pro školní počítače a jejich připojení? Nebo dokonce nedá zadarmo či s příspěvkem notebooky učitelům? Tak to udělali kdysi v Maďarsku. Tahle myšlenka byla na stole dávno před tím, než jsme museli tyto úlevy projednávat v EU. Byla smetena s obvyklými námitkami, že se vybavení bude užívat i na něco jiného než vzdělávání. Říkám ano, a je to dobře. Počítačovou gramotnost přece nezískávám jen ve škole, a čím více budou nejen žáci, ale i učitelé využívat počítače na potřebné aplikace, tím více poroste konkurenceschopnost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít