Tak nám zabili Indoše!

08. listopadu 2007, 18:49 - Ivan Pilný
08. listopadu 2007, 18:49

Glosa postaršího technokrata

Nedávno se na různých fórech znovu rozvířila diskuse kolem projektu Internet do škol. Bylo to v souvislosti s oznámením Teléfoniky O2 o odříznutí „bezplatného“ připojení zapojených škol. Jen připomenu, co vlastně INDOŠ je. Nebo byl. Na počátku stál bohulibý nápad. Vláda se rozhodla věnovat z rozpočtu 4,5 miliardy na vybavení škol počítači a komunikačním připojením. Myšlenka jistě správná, postarat se o zvýšení tak potřebné počítačové gramotnosti už v základních školách. Vybavení učebnou a potřebným připojením mělo dostat 3620 škol.
Žijeme ovšem v Česku, takže dění kolem velkého sousta dostalo předvídatelný směr. Na začátku podivný průběh tendru, který vyhrál Autocont jako generální dodavatel a Český Telecom jako poskytovatel připojení. Nezpochybňuji schopnost velkých firem provést obří projekt, jen ta veřejná soutěž měla podivnou pachuť. Pak nastal kolotoč vrcholící zprávou kontrolního úřadu o nehospodárném využití 884 milionů, miliarda využitá v rozporu se zákonem, zpochybnění některých nákladů, zejména 150milionového průzkumu. S výměnou ministrů školství přišla trestní oznámení. Projekt oficiálně skončil v polovině roku 2005. „Konzultantům“ s konflikty zájmů, kteří se na MŠMT střídali, zůstaly peníze v kapsách, provozovatelé projektu inkasovali slušné zisky a hlavně obrovskou instalovanou základnu zákazníků pro nabízení dalších služeb. Školám zbyly tak trochu oči pro pláč.
Gesto O2 poskytující bezplatné připojení školám v naději, že stát v projektu bude pokračovat, je laciné. Na začátku projektu neměl Český Telecom jediného člověka, který by se skutečně školství věnoval, a výzvy, aby monopol udělal za poskytntuí tak velké zakázky pro školství něco navíc, dopadaly do prázdna. Teď školy naříkají, že nemají peníze na připojení; stát občas upustí almužnu nebo zafinancuje 200 miliony portál, o němž všichni říkají, že je k ničemu.
Má glosa nechce rozhodně napadat myšlenku věnovat více peněz do školství, pouze zpochybňuje mechanismus. Proč stát nezruší školám a žákům DPH pro školní počítače a jejich připojení? Nebo dokonce nedá zadarmo či s příspěvkem notebooky učitelům? Tak to udělali kdysi v Maďarsku. Tahle myšlenka byla na stole dávno před tím, než jsme museli tyto úlevy projednávat v EU. Byla smetena s obvyklými námitkami, že se vybavení bude užívat i na něco jiného než vzdělávání. Říkám ano, a je to dobře. Počítačovou gramotnost přece nezískávám jen ve škole, a čím více budou nejen žáci, ale i učitelé využívat počítače na potřebné aplikace, tím více poroste konkurenceschopnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít