Tak jak je to s těmi dividendami státních firem?

03. dubna 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník
03. dubna 2014, 12:00

Definičním znakem politika je to, že udělá politikum i z věcí, jež ve své podstatě vyžadují pečlivou technickou analýzu, nebo alespoň mírný vhled selské mysli do problému. Kdybychom dokázali již dnes vypočítat, jaké budou investiční výdaje ČEZ v Česku v následujících 10-15 letech, anebo věděli, že si stát přeje dostavět právě z důvodu národní bezpečnosti dva bloky jaderné elektrárny ve vlastní režii, bylo by rozhodování jednodušší.

Ale jestliže Česko ještě nemá aktualizovanou energetickou politiku, potřebuje vstřebat i potenciální dopad posledního vývoje na východě Evropy na národní bezpečnost a domyslet investiční záměry, není rozumné se ukvapovat s výplatou stoprocentní dividendy z ČEZ.

V případě státního podniku Lesy ČR, který hospodaří na státní lesní půdě, a až do loňského prosince nikdy dodatečný odvod ze zisku neodvedl, a ani neplatil nájemné, není o čem diskutovat. Stát si měl zajistit odvod ze zisku, jakmile začala klesat daň z příjmu korporací, anebo měl od začátku vybírat rentu.

Ať tak či onak, neodčerpat akumulovanou hotovost, která ve své podstatě ani nemůže být v celém svém objemu, který koncem loňského roku dosahoval (i po šestimiliardovém odvodu do rozpočtu) dalších skoro 15 miliard, investována samotným podnikem s rozumnou návratností, by byla chyba. Obdobně existují další firmy, jejichž investiční potřeby nejsou nijak vysoké a mohou tedy potěšit akcionáře či vlastníka.

Všimněme si, že tady neustále opakuji téma investic a jejich návratnosti, což se neobejde bez srovnání alternativ. Jinými slovy potřebujeme „hurdle rate“, tedy minimální požadované vnitřní výnosové procento, které budeme při rozhodování o tom, zda státní firmě peníze nechat na investice, anebo dát návrh na výplatu dividendy či dodatečného odvodu ze zisku. Samotná vláda by měla vědět, jaké jsou v Česku obětované náklady na kapitál, tedy o co ekonomika přijde, když vláda rozhodne o navýšení příjmových daní, a co za to země a lidé od své kompetentní vlády dostanou.

Jelikož žádnou takovou metriku nemáme a nepoužíváme, a historickou vinu za to nese jednoznačně ministerstvo financí, bylo by vhodné na tom zapracovat.

Zdrženlivosti je obzvláště zapotřebí, když si uvědomíme, co chce vláda s těmi penězi vlastně udělat. Ona je nehodlá proinvestovat v jiných projektech, kde dostane lepší společenskou návratnost (to můžou být i školy) nebo vyšší multiplikátor pákující ekonomický růst (třeba ono zateplování či větší přínos pro národní bezpečnost či podobné „silné“ státní priority.

Již za pár dní se najisto dozvíme, to, co již dnes můžeme tušit. Že dodatečné výnosy z firem ovládaných státem vláda nebude investovat, ona je hodlá z větší části „prožrat“. Sice ne ve vládní spotřebě, ale prožrat. Jistěže má vláda svrchované právo vyluxovat ze státních firem třeba poslední pětník. Ale to ještě vůbec neznamená, že – jsa poučena – dobře ví, co dělá, a že koná dobro.

Od autora také čtěte:

Optimismus lídrů

Nekrmte tu bestii

Omývání velmi studenou vodou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít