Tajná schůzka v Esplanade

05. prosince 2008, 14:37 - Pavel Matocha
05. prosince 2008, 14:37

Plynárenství

V luxusním hotelu Esplanade v Mariánských Lázních proběhla utajovaná jednání vedení ruského monopolního vývozce zemního plynu Gazprom a německých energetických koncernů. Schůzky se zúčastnil i nejvyšší šéf Gazpromu Alexej Miller. Jednat se mělo o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a o financování plynovodu Nord Stream pod Baltským mořem. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.

Odmítnutý Millerův tryskáč „Přibližně před pěti šesti týdny zde opravdu Alexej Miller byl. Letěl soukromým letadlem a chtěl přistát na letišti v Karlových Varech. To mu nebylo umožněno, musel tedy přistát v Praze. Směřoval do Mariánských Lázní na jednání se zástupci německých energetických koncernů, například RWE. Gazprom měl žádat o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a také projednávat otázky financování plynovodu Nord Stream z německé strany,“ sdělil dobře informovaný zdroj týdeníku EURO.
Informaci o jednáních týdeníku EURO potvrdil i další zdroj, který podniká v Mariánských Lázní, a také jeden z ministrů české vlády. Přípravu a vlastní průběh schůzky se organizátorům podařilo velice dobře utajit, protože o této události dodnes nikdo neinformoval.
Tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský ale jakékoli jednání RWE Transgas s Gazpromem v Mariánských Lázních popřel. Rovněž podle Chalupského neproběhla ani nikde jinde žádná jiná jednání o poskytnutí části kapacity zásobníků na zemní plyn.

Druhá schůzka v Esplanade Gazpromu se v mariánskolázeňském hotelu Esplanade zřejmě zalíbilo. Šlo totiž letos v říjnu minimálně o druhé zdejší jednání této společnosti. Podle informací regionálních médií se zde uskutečnilo 2. a 3. října setkání vedení společnosti Gazprom Export se zástupci všech jejích evropských poboček. Předmětem jednání, kterého se zúčastnil i generální ředitel firmy Gazprom Export Alexander Medveděv, mělo být rozdělení kvót na dodávky zemního plynu pro země Evropské unie pro příští rok.
Již delší dobu se také spekuluje, že Gazprom by mohl odkoupit od německého koncernu RWE její českou plynárenskou divizi, firmu RWE Transgas. Český Transgas privatizovala v roce 2001 vláda premiéra Miloše Zemana a blokační paragraf, jenž zakazuje německé RWE převést tyto akcie na třetí osobu, končí již příští rok. Prozatím Gazprom, který je dominantním dodavatelem zemního plynu do České republiky, spolupracuje se společností Vemex, jež má RWE Transgas konkurovat v distribuci této suroviny.

Málo peněz na drahý plynovod Strategický plynovod Nord Stream, který má vést zemní plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa, staví stejnojmenná společnost, v níž má Gazprom 51 procent akcií a menšinovými akcionáři jsou německé podniky E.ON a BASF. Jak se stavba plynovodu oddaluje – obstrukce mu kladou zejména Polsko, Estonsko a Litva – tak rostou odhadované náklady na stavbu. Nyní může rozpočet 7,4 miliardy eur Gazpromu a jeho partnerům, vzhledem ke globální finanční krizi, připadat jako příliš velká investice.
Letos na konci září ruský premiér Vladimir Putin oznámil, že jeho země by souhlasila s rozšířením počtu partnerů v tomto projektu. Zájemci zřejmě nebyli, a tak v polovině listopadu Putin pohrozil, že bude-li Evropa plán výstavby plynovodu Nord Stream odkládat, může ho Rusko také zcela zrušit. Místo plynovodu by Gazprom podle Putina mohl vybudovat závody na zkapalňování zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít