Tajná schůzka v Esplanade

05. prosince 2008, 14:37 - Pavel Matocha
05. prosince 2008, 14:37

Plynárenství

V luxusním hotelu Esplanade v Mariánských Lázních proběhla utajovaná jednání vedení ruského monopolního vývozce zemního plynu Gazprom a německých energetických koncernů. Schůzky se zúčastnil i nejvyšší šéf Gazpromu Alexej Miller. Jednat se mělo o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a o financování plynovodu Nord Stream pod Baltským mořem. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.

Odmítnutý Millerův tryskáč „Přibližně před pěti šesti týdny zde opravdu Alexej Miller byl. Letěl soukromým letadlem a chtěl přistát na letišti v Karlových Varech. To mu nebylo umožněno, musel tedy přistát v Praze. Směřoval do Mariánských Lázní na jednání se zástupci německých energetických koncernů, například RWE. Gazprom měl žádat o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a také projednávat otázky financování plynovodu Nord Stream z německé strany,“ sdělil dobře informovaný zdroj týdeníku EURO.
Informaci o jednáních týdeníku EURO potvrdil i další zdroj, který podniká v Mariánských Lázní, a také jeden z ministrů české vlády. Přípravu a vlastní průběh schůzky se organizátorům podařilo velice dobře utajit, protože o této události dodnes nikdo neinformoval.
Tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský ale jakékoli jednání RWE Transgas s Gazpromem v Mariánských Lázních popřel. Rovněž podle Chalupského neproběhla ani nikde jinde žádná jiná jednání o poskytnutí části kapacity zásobníků na zemní plyn.

Druhá schůzka v Esplanade Gazpromu se v mariánskolázeňském hotelu Esplanade zřejmě zalíbilo. Šlo totiž letos v říjnu minimálně o druhé zdejší jednání této společnosti. Podle informací regionálních médií se zde uskutečnilo 2. a 3. října setkání vedení společnosti Gazprom Export se zástupci všech jejích evropských poboček. Předmětem jednání, kterého se zúčastnil i generální ředitel firmy Gazprom Export Alexander Medveděv, mělo být rozdělení kvót na dodávky zemního plynu pro země Evropské unie pro příští rok.
Již delší dobu se také spekuluje, že Gazprom by mohl odkoupit od německého koncernu RWE její českou plynárenskou divizi, firmu RWE Transgas. Český Transgas privatizovala v roce 2001 vláda premiéra Miloše Zemana a blokační paragraf, jenž zakazuje německé RWE převést tyto akcie na třetí osobu, končí již příští rok. Prozatím Gazprom, který je dominantním dodavatelem zemního plynu do České republiky, spolupracuje se společností Vemex, jež má RWE Transgas konkurovat v distribuci této suroviny.

Málo peněz na drahý plynovod Strategický plynovod Nord Stream, který má vést zemní plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa, staví stejnojmenná společnost, v níž má Gazprom 51 procent akcií a menšinovými akcionáři jsou německé podniky E.ON a BASF. Jak se stavba plynovodu oddaluje – obstrukce mu kladou zejména Polsko, Estonsko a Litva – tak rostou odhadované náklady na stavbu. Nyní může rozpočet 7,4 miliardy eur Gazpromu a jeho partnerům, vzhledem ke globální finanční krizi, připadat jako příliš velká investice.
Letos na konci září ruský premiér Vladimir Putin oznámil, že jeho země by souhlasila s rozšířením počtu partnerů v tomto projektu. Zájemci zřejmě nebyli, a tak v polovině listopadu Putin pohrozil, že bude-li Evropa plán výstavby plynovodu Nord Stream odkládat, může ho Rusko také zcela zrušit. Místo plynovodu by Gazprom podle Putina mohl vybudovat závody na zkapalňování zemního plynu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných…
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít