Tajná schůzka v Esplanade

05. prosince 2008, 14:37 - Pavel Matocha
05. prosince 2008, 14:37

Plynárenství

V luxusním hotelu Esplanade v Mariánských Lázních proběhla utajovaná jednání vedení ruského monopolního vývozce zemního plynu Gazprom a německých energetických koncernů. Schůzky se zúčastnil i nejvyšší šéf Gazpromu Alexej Miller. Jednat se mělo o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a o financování plynovodu Nord Stream pod Baltským mořem. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.

Odmítnutý Millerův tryskáč „Přibližně před pěti šesti týdny zde opravdu Alexej Miller byl. Letěl soukromým letadlem a chtěl přistát na letišti v Karlových Varech. To mu nebylo umožněno, musel tedy přistát v Praze. Směřoval do Mariánských Lázní na jednání se zástupci německých energetických koncernů, například RWE. Gazprom měl žádat o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a také projednávat otázky financování plynovodu Nord Stream z německé strany,“ sdělil dobře informovaný zdroj týdeníku EURO.
Informaci o jednáních týdeníku EURO potvrdil i další zdroj, který podniká v Mariánských Lázní, a také jeden z ministrů české vlády. Přípravu a vlastní průběh schůzky se organizátorům podařilo velice dobře utajit, protože o této události dodnes nikdo neinformoval.
Tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský ale jakékoli jednání RWE Transgas s Gazpromem v Mariánských Lázních popřel. Rovněž podle Chalupského neproběhla ani nikde jinde žádná jiná jednání o poskytnutí části kapacity zásobníků na zemní plyn.

Druhá schůzka v Esplanade Gazpromu se v mariánskolázeňském hotelu Esplanade zřejmě zalíbilo. Šlo totiž letos v říjnu minimálně o druhé zdejší jednání této společnosti. Podle informací regionálních médií se zde uskutečnilo 2. a 3. října setkání vedení společnosti Gazprom Export se zástupci všech jejích evropských poboček. Předmětem jednání, kterého se zúčastnil i generální ředitel firmy Gazprom Export Alexander Medveděv, mělo být rozdělení kvót na dodávky zemního plynu pro země Evropské unie pro příští rok.
Již delší dobu se také spekuluje, že Gazprom by mohl odkoupit od německého koncernu RWE její českou plynárenskou divizi, firmu RWE Transgas. Český Transgas privatizovala v roce 2001 vláda premiéra Miloše Zemana a blokační paragraf, jenž zakazuje německé RWE převést tyto akcie na třetí osobu, končí již příští rok. Prozatím Gazprom, který je dominantním dodavatelem zemního plynu do České republiky, spolupracuje se společností Vemex, jež má RWE Transgas konkurovat v distribuci této suroviny.

Málo peněz na drahý plynovod Strategický plynovod Nord Stream, který má vést zemní plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa, staví stejnojmenná společnost, v níž má Gazprom 51 procent akcií a menšinovými akcionáři jsou německé podniky E.ON a BASF. Jak se stavba plynovodu oddaluje – obstrukce mu kladou zejména Polsko, Estonsko a Litva – tak rostou odhadované náklady na stavbu. Nyní může rozpočet 7,4 miliardy eur Gazpromu a jeho partnerům, vzhledem ke globální finanční krizi, připadat jako příliš velká investice.
Letos na konci září ruský premiér Vladimir Putin oznámil, že jeho země by souhlasila s rozšířením počtu partnerů v tomto projektu. Zájemci zřejmě nebyli, a tak v polovině listopadu Putin pohrozil, že bude-li Evropa plán výstavby plynovodu Nord Stream odkládat, může ho Rusko také zcela zrušit. Místo plynovodu by Gazprom podle Putina mohl vybudovat závody na zkapalňování zemního plynu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít