Systém budoucnosti

25. srpna 2009, 13:09 - Petr Trešl
25. srpna 2009, 13:09

Blade servery se podobají dílům stavebnice, lze je dokupovat a rozšiřovat dle potřeb

Pokud někdo řekne blade, většina lidí na toto slovo zareaguje, že film s Wesleym Snipesem byl skvělý, jeho druhé pokračování bylo možná ještě lepší a u třetího se báli. Menšině lidí, „víc v obraze“, se vybaví žiletky nebo průzkum pro nějakého výrobce elektrických holicích strojků. Jen několik zasvěcených pokývá hlavou a prohlásí, že blade servery a „tencí klienti“ mají budoucnost.

Domácnosti a firmy

Osobní počítače zná dnes téměř každý. V kancelářích i v domovech lze objevit stolní PC všemožných značek, často sestavené z částí od různých výrobců. V posledních letech si uživatelé počítačů namísto stolních pracovních stanic začali pořizovat i notebooky, které mohou vzít kamkoli s sebou. Počítač je odrazem majitele. Je přizpůsobený jeho potřebám pomocí programového vybavení. U několika počítačů v domácnosti zpravidla nezáleží, zda fungují na rozdílných verzích operačního systému, používají jiné balíky kancelářských programů a liší se v antivirové ochraně, zabezpečení proti spamu a tak dále. A v podstatě nezáleží ani na tom, začne-li rozbitý počítač fungovat příští den nebo až za týden. Ve firmách je situace jiná – různorodost operačních systémů a instalovaných programů není žádoucí. Prodlužuje totiž dobu opravy počítače o nezbytnou instalaci služeb a doplňků. Více programů také klade vyšší nároky na zabezpečení počítačové sítě, zálohování důležitých dat a na softwarový audit. Seznam povolených programů nikde nepřijímají s nadšením, zůstává však jedním ze způsobů, jak zachovat strukturu informačních technologií (IT) ve firmě snadno obnovitelnou a plně funkční. Nefunkčnost PC nejen kvůli poruše hardwaru, ale i špatné instalaci programu, zavirování či z jiných příčin několik dní a někde třeba jen hodin je většinou nemyslitelná.

Minimalizace prostojů

Blade systém je jedním ze způsobů, jak minimalizovat prostoje. Výhodou nasazení systému, v němž spolupracují servery blade s „tenkými klienty“ jednotlivých uživatelů, však nejsou jen vysoká dostupnost a akceschopnost. Firmy díky nim mohou získat výrazně snazší rozšiřitelnost systému, zvýšit zabezpečení dat, zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců a uspořit finanční prostředky.
Uživatelé budou namísto počítače používat „tenkého klienta“. Místo počítačové skříně, v níž jsou zabudovány procesor, paměť, pevné disky, grafická karta a podobné „haraburdí“, budou mít na stole krabičku, k níž budou připojeny klávesnice, myš, monitor a tak dále. Po zapnutí „tenkého klienta“ se na monitoru objeví prostředí některého známého operačního systému a všechny potřebné aplikace. Stačí jen sedět, psát, klikat, prohlížet, konstruovat… Stručně řečeno pracovat. A přitom se divit, že ona malá krabička není stejně teplá ani hlučná jako běžný počítač. Klimatizace v místnosti už nemusí fungovat na plné obrátky, a přesto se lze cítit komfortně. Procesy a aplikace pracují na vzdáleném místě a „tenký klient“ pouze zprostředkuje pracovní prostor. Pro cestující profesionály může „tenký klient“ vypadat jako notebook s vlastním diskem, procesorem, pamětí a grafickou kartou. Ve firmě funguje jako „tenký klient“, mimo ni jako laptop. Uživatel na něm pracuje běžným způsobem a data jsou ukládána pro pozdější synchronizaci se serverem.

Snadno a rychle

Běžní „tencí klienti“ nemohou pracovat bez blade serveru, v němž jsou data zpracovávána, zprostředkována a uchovávána. Prodleva mezi akcí uživatele a odezvou serveru je díky rychlému připojení k počítačové síti v podstatě nulová. Server, v němž jsou zabudovány vícejádrové procesory a dostatek operační paměti, je vybaven několika pevnými disky s redundant array of independent disks (RAID) připojením, chránícím data záložním obrazem. Nechybí ani záložní zdroj, který se okamžitě spustí v případě poruchy napájení.
Blade servery jsou jako díly stavebnice, kterou dokupujete a rozšiřujete dle svých potřeb. Do speciální skříně může být zapojeno více serverů, které sdílejí záložní napájení, chlazení systému, shodné nástroje vzdálené správy pro obsluhu, dohled, zálohování dat a tak dále. Blade servery lze najít ve velkých bankách, datových skladech a u společností, které poskytují technickou podporu a služby desetitisícům zákazníků. Blade systémy představují výkonnou a efektivní počítačovou technologii, kterou používají i filmová studia zabývající se digitálními efekty nebo 3D animací. Pracovníci IT oddělení přitom mají vše na dosah, práci mohou vykonávat v klidu, na jednom místě a v menším počtu. Stěhuje se firma? Bojuje s povodní, požárem, sněhovými přívaly nebo s písečnou bouří? Pomocí zálohovacích jednotek bude práce uložena na disky či pásky s využitím plné či rozdílové zálohy. Vše se odehraje snadno a rychle.

Návratnost nákladů

Pro malé firmy je řešení ve formě „tenkých klientů“ a serverů nadbytečné. Společnost s dvaceti až 50 zaměstnanci o něm už může uvažovat a firmy se stovkami pracovníků k takovému řešení dříve či později nepochybně přejdou. Prvotní vyšší náklady se začnou brzy vracet. K úsporám vede menší počet IT profesionálů, kteří se ve firmě starají o počítače, i menší energetická náročnost „tenkých klientů“, která je spojena s výrazně nižším tepelným vyzařováním.
Blade technologie lze použít i v místech, pro něž není běžná počítačová infrastruktura vhodná. Například v historické části města, ve které památkáři nesouhlasí s přestavbou místností na větší prostor pro server nebo se zabudováním klimatizace do každého okna. Hodí se také do moderních budov s řešením „otevřených kanceláří“. Blade systém je u uživatelů malý, skladný a nevydává tolik tepla, u serveru šetří díky konstrukci místo a vměstná se i do malé místnosti. A úspory za zachráněná data? Kdo někdy přišel o výkazy ročních uzávěrek, materiály z výzkumu, vývoje či o seznam klientů s údaji o jejich platbách, uvědomí si cenu rychlé aktuální zálohy, kterou může kdykoli použít.

Box 1:
Tenký klient

Bezdisková stanice neboli „tenký klient“ (anglicky thin client) je jednoduchý počítač nebo terminál sloužící k připojení k pracovnímu počítači či serveru, na kterém je vykonávána práce uživatele.

Box 2:
Redundant array of independent disks (RAID)

Druh diskových řadičů, které pomocí speciálních funkcí zabezpečují koordinovanou práci dvou nebo více fyzických diskových jednotek. Zvyšuje se tím výkon a odolnost vůči chybám nebo ztrátě dat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít